Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Chemické obory v Česku
Chemické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 23 škol – dohromady 32 oborů s 896 místy.
- Škol
- 23
- 32 oborů · 896 míst
- Stačilo bodů – medián
- 35,5ze 100
- od 12 do 56
- Přihlášek na místo
- 2,2
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 114
- u 14 oborů
Na přijetí stačilo od 12 bodů (Gymnázium a Střední odborná škola dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem) po 56 bodů (Masarykova střední škola chemická, Praha 1); u poloviny oborů stačilo nejvýš 35,5 bodu ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 13 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,2 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 14 oborů (114 míst). Soukromé nebo církevní: 1 z 23 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 13 z 23 škol.
Chemické obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 3 | 3 | 151 | 45 | 2,9 | 3 |
| Jihočeský kraj | 1 | 1 | 28 | 41 | 3,2 | 0 |
| Jihomoravský kraj | 1 | 1 | 60 | 41 | 3,0 | 0 |
| Karlovarský kraj | 1 | 3 | 25 | 21 | 3,1 | 1 |
| Kraj Vysočina | 1 | 3 | 12 | – | 4,2 | 0 |
| Královéhradecký kraj | 1 | 1 | 30 | 37 | 2,1 | 10 |
| Liberecký kraj | 3 | 7 | 138 | 30 | 1,9 | 29 |
| Moravskoslezský kraj | 2 | 2 | 108 | 29,5 | 1,8 | 12 |
| Olomoucký kraj | 2 | 2 | 80 | 30,5 | 2,3 | 4 |
| Pardubický kraj | 1 | 2 | 90 | 38 | 2,0 | 8 |
| Plzeňský kraj | 1 | 1 | 24 | – | 1,1 | 13 |
| Středočeský kraj | 1 | 1 | 12 | 39 | 1,0 | 7 |
| Ústecký kraj | 4 | 4 | 108 | 18 | 1,3 | 27 |
| Zlínský kraj | 1 | 1 | 30 | 18 | 2,0 | 0 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Masarykova střední škola chemická, Praha 1Aplikovaná chemie · Praha | 96 | 2,9 | 56 | těžké | 95 | – |
| VOŠ zdravotnická a SZŠ a gymnáziumAplikovaná chemie · Praha | 31 | 3,5 | 45 | mírný převis | 74 | – |
| Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, VranovskáAplikovaná chemie · Brno | 60 | 3,0 | 41 | mírný převis | 86 | – |
| Střední škola obchodní, České BudějoviceAplikovaná chemie · České Budějovice · internát | 28 | 3,2 | 41 | mírný převis | 33 | – |
| Střední odborná škola - Centrum odborné přípravy a GymnáziumChemik operátor · Praha · Farmaceutický chemik | 24 | 2,5 | 40 | mírný převis | 44 | 3 |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, NeratoviceChemik operátor · Nymburk · internát | 12 | 1,0 | 39 | mírný převis | 10 | 7 |
| Střední průmyslová škola chemická PardubiceAplikovaná chemie · Pardubice · internát | 78 | 1,9 | 38 | mírný převis | 76 | 8 |
| SPŠ a SOŠAplikovaná chemie · Dvůr Králové nad Labem · Forenzní analýza, Výroba a zpracování polymerů, Farmaceutický asistent · internát | 30 | 2,1 | 37 | mírný převis | 67 | 10 |
| Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, OstravaAplikovaná chemie · Ostrava | 78 | 1,9 | 37 | mírný převis | 94 | – |
| Střední škola logistiky a chemie, OlomoucAplikovaná chemie · Olomouc · internát | 50 | 2,5 | 34 | volné | 42 | – |
| Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný BrodAplikovaná chemie · Železný Brod | 25 | 2,5 | 30 | volné | ≈ podprůměr | 5 |
| Střední odborná škola technická a zahradnická, LovosiceAplikovaná chemie · Vrbičany · internát | 30 | 0,9 | 28 | volné | 41 | 20 |
| Střední průmyslová škola HraniceAplikovaná chemie · Hranice · internát | 30 | 2,0 | 27 | volné | 46 | 4 |
| Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, OpavaChemik operátor · Opava · Chemik operátor/Chemik · internát | 30 | 1,4 | 22 | volné | 59 | 12 |
| Střední uměleckoprůmyslová škola keramická a sklářská Karlovy VaryAplikovaná chemie · Karlovy Vary | 15 | 2,2 | 21 | volné | 62 | 1 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Aplikovaná chemie | 15 | 34 |
| Sklář – výrobce a zušlechťovatel skla | 4 | bez zkoušky |
| Chemik operátor | 3 | 39 |
| Bižuterní výroba | 2 | bez zkoušky |
| Výrobce a dekoratér keramiky | 2 | bez zkoušky |
| Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů | 1 | bez zkoušky |
| Chemik | 1 | bez zkoušky |
| Technologie silikátů | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – chemické obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 12 bodů (Gymnázium a Střední odborná škola dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem) po 56 bodů (Masarykova střední škola chemická, Praha 1). U poloviny oborů stačilo nejvýš 35,5 bodu. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Masarykova střední škola chemická, Praha 1 (Aplikovaná chemie) – 56 bodů, 2,9 přihlášky na místo; VOŠ zdravotnická a SZŠ a gymnázium, Praha (Aplikovaná chemie) – 45 bodů, 3,5 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, Vranovská (Aplikovaná chemie) – 41 bodů, 3 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – chemické obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 14 oborů s 114 místy, nejvíc míst: Střední odborná škola technická a zahradnická, Lovosice, Vrbičany (20 míst); Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Nový Bor (15 míst); Střední odborné učiliště stavební, Plzeň, Horní Bříza (13 míst).
Kolik škol nabízí chemické obory v Česku?
Chemické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 23 škol s 896 místy. Soukromá nebo církevní je 1 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na chemické obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 19 oborů, 13 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.