Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Technické obory v Česku
Technické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 423 škol – dohromady 1 965 oborů s 47 967 místy.
- Škol
- 423
- 1 965 oborů · 47 967 míst
- Stačilo bodů – medián
- 29ze 100
- od 7 do 76
- Přihlášek na místo
- 2,3
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 7 751
- u 950 oborů
Na přijetí stačilo od 7 bodů (Střední průmyslová škola, Ostrava-Vítkovice) po 76 bodů (Střední průmyslová škola na Proseku); u poloviny oborů stačilo nejvýš 29 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 1 187 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,3 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 950 oborů (7 751 míst). Soukromé nebo církevní: 59 z 423 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 271 z 423 škol.
Technické obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 35 | 152 | 4 626 | 42 | 3,3 | 397 |
| Jihočeský kraj | 34 | 169 | 3 817 | 26,5 | 1,8 | 759 |
| Jihomoravský kraj | 40 | 219 | 5 603 | 29 | 2,3 | 793 |
| Karlovarský kraj | 10 | 49 | 1 102 | 28 | 2,6 | 203 |
| Kraj Vysočina | 21 | 133 | 2 778 | 30 | 1,9 | 440 |
| Královéhradecký kraj | 27 | 117 | 2 637 | 28 | 2,1 | 486 |
| Liberecký kraj | 16 | 77 | 1 928 | 27 | 2,6 | 226 |
| Moravskoslezský kraj | 54 | 233 | 5 763 | 23 | 2,1 | 1 038 |
| Olomoucký kraj | 31 | 143 | 3 334 | 25 | 2,1 | 638 |
| Pardubický kraj | 24 | 113 | 2 698 | 32 | 2,1 | 567 |
| Plzeňský kraj | 23 | 101 | 2 825 | 26 | 2,3 | 426 |
| Středočeský kraj | 43 | 165 | 3 994 | 32 | 2,7 | 653 |
| Ústecký kraj | 37 | 172 | 4 182 | 20,5 | 2,0 | 760 |
| Zlínský kraj | 28 | 122 | 2 680 | 29 | 2,4 | 365 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední průmyslová škola na ProsekuInformační technologie · Praha · Vývoj aplikací | 30 | 5,3 | 76 | velmi těžké | 92 | – |
| Smíchovská střední školaInformační technologie · Praha · Kybernetická bezpečnost | 32 | 4,7 | 74 | velmi těžké | 98 | – |
| Střední průmyslová škola na ProsekuElektrotechnika · Praha · Mechatronika | 30 | 4,5 | 71 | velmi těžké | 92 | – |
| Smíchovská střední školaInformační technologie · Praha | 96 | 3,6 | 70 | velmi těžké | 98 | – |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodElektrotechnika · Mladá Boleslav | 10 | 6,3 | 70 | velmi těžké | 99 | – |
| Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4Stavebnictví · Praha · Stavitelství a architektura | 60 | 3,3 | 69 | velmi těžké | 93 | – |
| Střední průmyslová škola na ProsekuInformační technologie · Praha · Správa sítí a IT bezpečnost | 30 | 4,9 | 68 | velmi těžké | 92 | – |
| Střední průmyslová škola na ProsekuElektrotechnika · Praha · Automatizace měst a budov | 30 | 3,7 | 66 | velmi těžké | 92 | – |
| Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4Stavebnictví · Praha · Architektura a interiérový design | 60 | 3,6 | 65 | těžké | 93 | – |
| Střední odborná škola civilního letectví, Praha - RuzyněMechanik elektrotechnik · Praha · Avionik | 20 | 3,3 | 64 | těžké | 99 | – |
| Střední průmyslová škola Brno, PurkyňovaInformační technologie · Brno | 84 | 3,8 | 64 | těžké | 73 | – |
| VOŠ a SPŠ elektrotechnická Fr. KřižíkaElektrotechnika · Praha | 60 | 4,6 | 64 | těžké | 97 | – |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodMechanik elektrotechnik · Mladá Boleslav | 20 | 5,7 | 64 | těžké | 99 | – |
| Střední průmyslová škola sdělovací techniky, Praha 1Telekomunikace · Praha · Audiovizuální technika | 30 | 4,1 | 62 | těžké | 86 | – |
| Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4Stavebnictví · Praha · Pozemní stavitelství | 60 | 3,0 | 61 | těžké | 93 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Informační technologie | 131 | 30 |
| Mechanik opravář motorových vozidel | 103 | bez zkoušky |
| Strojní mechanik | 109 | bez zkoušky |
| Truhlář | 94 | bez zkoušky |
| Elektrotechnika | 68 | 33 |
| Instalatér | 76 | bez zkoušky |
| Strojírenství | 72 | 28 |
| Obráběč kovů | 74 | bez zkoušky |
| Mechanik elektrotechnik | 65 | 27 |
| Zedník | 64 | bez zkoušky |
| Elektrikář | 64 | bez zkoušky |
| Elektrikář – silnoproud | 56 | bez zkoušky |
| Mechanik seřizovač | 55 | 19,5 |
| Stavebnictví | 45 | 38 |
| Elektromechanik pro zařízení a přístroje | 43 | bez zkoušky |
| Tesař | 40 | bez zkoušky |
| Autoelektrikář | 38 | bez zkoušky |
| Autotronik | 32 | 29 |
| Karosář | 32 | bez zkoušky |
| Provoz a ekonomika dopravy | 26 | 29 |
| Nástrojař | 26 | bez zkoušky |
| Klempíř | 23 | bez zkoušky |
| Mechanik strojů a zařízení | 25 | 23 |
| Zednické práce | 26 | bez zkoušky |
| Strojírenské práce | 24 | bez zkoušky |
| Dopravní prostředky | 21 | 24 |
| Malíř a lakýrník | 19 | bez zkoušky |
| Autolakýrník | 16 | bez zkoušky |
| Truhlářská a čalounická výroba | 14 | bez zkoušky |
| Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení | 16 | 27 |
| Aplikovaná chemie | 15 | 34 |
| Malířské a natěračské práce | 15 | bez zkoušky |
| Požární ochrana | 14 | 24 |
| Technická zařízení budov | 14 | 28 |
| Nábytkářská a dřevařská výroba | 13 | 30 |
| Logistické a finanční služby | 11 | 33 |
| Reprodukční grafik | 11 | bez zkoušky |
| Fotograf | 10 | 26,5 |
| Kominík | 9 | bez zkoušky |
| Krejčí | 10 | bez zkoušky |
| Čalouník | 7 | bez zkoušky |
| Operátor dřevařské a nábytkářské výroby | 9 | 25 |
| Pokrývač | 7 | bez zkoušky |
| Geodézie a katastr nemovitostí | 8 | 37 |
| Mechanik plynových zařízení | 6 | bez zkoušky |
| Reprodukční grafik pro média | 8 | 22,5 |
| Obalová technika | 7 | 25 |
| Telekomunikace | 7 | 33 |
| Montér suchých staveb | 5 | bez zkoušky |
| Sklář – výrobce a zušlechťovatel skla | 4 | bez zkoušky |
| Spojový mechanik | 6 | bez zkoušky |
| Tiskař na polygrafických strojích | 5 | bez zkoušky |
| Šití oděvů | 5 | bez zkoušky |
| Letecký mechanik | 5 | 45 |
| Oděvnictví | 5 | 22 |
| Podlahář | 4 | bez zkoušky |
| Jemný mechanik | 4 | bez zkoušky |
| Knihař | 4 | bez zkoušky |
| Polygrafie | 4 | 18,5 |
| Stavební práce | 4 | bez zkoušky |
| Strojník silničních strojů | 4 | bez zkoušky |
| Železničář | 4 | bez zkoušky |
| Chemik operátor | 3 | 39 |
| Dřevařská výroba | 3 | bez zkoušky |
| Kamnář | 3 | bez zkoušky |
| Knihařské práce | 3 | bez zkoušky |
| Strojník | 3 | bez zkoušky |
| Tesařské práce | 3 | bez zkoušky |
| Tiskař na polygrafických strojích | 3 | 14 |
| Výrobce kožedělného zboží | 3 | bez zkoušky |
| Bižuterní výroba | 2 | bez zkoušky |
| Manipulant poštovního provozu a přepravy | 2 | bez zkoušky |
| Optik | 2 | 17 |
| Puškař | 2 | bez zkoušky |
| Stavební materiály | 2 | bez zkoušky |
| Technik – puškař | 2 | 21,5 |
| Výrobce a dekoratér keramiky | 2 | bez zkoušky |
| Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů | 1 | bez zkoušky |
| Výrobce textilií | 2 | bez zkoušky |
| Chemik | 1 | bez zkoušky |
| Elektrotechnické a strojně montážní práce | 1 | bez zkoušky |
| Geotechnika | 1 | 20 |
| Hutník | 1 | bez zkoušky |
| Hutník operátor | 1 | bez zkoušky |
| Kameník | 1 | bez zkoušky |
| Klempířské práce ve stavebnictví | 1 | bez zkoušky |
| Lodník | 1 | bez zkoušky |
| Modelář | 1 | bez zkoušky |
| Montér vodovodů a kanalizací a obsluha vodárenských zařízení | 1 | bez zkoušky |
| Podlahářské práce | 1 | bez zkoušky |
| Pokrývačské práce | 1 | bez zkoušky |
| Sklenář | 1 | bez zkoušky |
| Sklenářské práce | 1 | bez zkoušky |
| Technik dokončovacího zpracování tiskovin | 1 | bez zkoušky |
| Technik modelových zařízení | 1 | bez zkoušky |
| Technologie silikátů | 1 | bez zkoušky |
| Textilnictví | 1 | bez zkoušky |
| Textilní a oděvní výroba | 1 | bez zkoušky |
| Zpracovatel přírodních pletiv | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – technické obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 7 bodů (Střední průmyslová škola, Ostrava-Vítkovice) po 76 bodů (Střední průmyslová škola na Proseku, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 29 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola na Proseku, Praha (Informační technologie) – 76 bodů, 5,3 přihlášky na místo; Smíchovská střední škola, Praha (Informační technologie) – 74 bodů, 4,7 přihlášky na místo; Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav (Elektrotechnika) – 70 bodů, 6,3 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – technické obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 950 oborů s 7 751 místy, nejvíc míst: Soukr. SOŠ a Soukr. SOU BEAN, s.r.o., Praha (70 míst); Střední průmyslová škola Emila Kolbena Rakovník (42 míst); Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno (40 míst).
Kolik škol nabízí technické obory v Česku?
Technické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 423 škol s 47 967 místy. Soukromé nebo církevní jsou 59 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na technické obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 778 oborů, 1 187 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.