Střední škola · krajská

Gymnázium, Praha 2

Gymnázium, Praha 2 je krajská střední škola v Praze 2. Do střední školy chodí 400 žáků z 435 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – Společně s přírodou hlásilo 210 uchazečů na 93 míst; poslední přijatý měl 76 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 83. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
400
z 435 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
76bodů ze 100
Gymnázium – Společně s přírodou · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
83.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
4/2018
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Praha 2, Botičská 1
Adresa ředitelství
Botičská 424/1, 128 00 Praha 2
Zřizovatel
Hlavní město Praha
Web
www.gybot.cz
IČO
61388106
RED_IZO
600004724

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 22. 10. 2026 a 11. 1. 2027; od 15:00 do 18:00 hod. Stravování v menze UK.

Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, ruština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

92/100

špička

Lepší než 92 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 85–98.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 81/100

    čeština 83. percentil · matematika 64. percentil · úspěšnost 99,0 % · 277 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 96. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 89/100

    1,8 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 32/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,8 žáka na třídu

V Česku
23. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Hlavní město Praha
5. místo ze všech 52 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000334677 · 2025/26 435 40092 % kapacity 13 30,8nejvíc 32 35,7 0,1 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium – Společně s přírodou79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 93 210 151 93 76 87 velmi těžké 2025: 75
2024: 82
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obor s daty za víc let)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium – Společně s přírodou 2024: 82 82 Gymnázium – Společně s přírodou 2025: 75 75 Gymnázium – Společně s přírodou 2026: 76 76
  • Gymnázium – Společně s přírodou

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium – Společně s přírodou767582

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 91 98,9 % 83. 64 % 62.
2025jaro + podzim 92 100,0 % 84. 65 % 68.
2024jaro + podzim 94 97,9 % 82. 59 % 65.
2023jaro + podzim 119 99,2 % 81. 42 % 61.
2022jaro + podzim 89 100,0 % 79. 51 % 61.
2021jaro + podzim 93 98,9 % 83. 48 % 70.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

nad očekáváním +3,4 percentilového bodu (± 2,6)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 3,4 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
82. percentil v češtině (641 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
83. percentil (277 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,3
Očekáváno
79. percentil, pásmo 77.–82.
Matematika
+4,4 p. b., nad očekáváním (174 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 103 obcí, ve kterých žije 80 602 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (29 min), Říčany (23 min), Jesenice (21 min), Hostivice (30 min), Roztoky (26 min), Černošice (30 min), Úvaly (29 min), Odolena Voda (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10

    Podskalská 365/10, 128 00 Praha 2 · Střední škola

    Gymnázium Index 780,2 km

    69/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  2. Českoslovanská AO Dr. E. Beneše, SOŠ

    Resslova 1780/8, 120 00 Praha 2 · Střední škola

    SŠ Index 830,7 km

    63/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  3. Českoslovanská akademie obchodní, střední odborná škola, Praha 2

    Resslova 1940/5, 120 00 Praha 2 · Střední škola

    SŠ Index 910,8 km

    57/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Střední průmyslová škola elektrotechnická, Praha 2

    Ječná 517/30, 120 00 Praha 2 · Střední škola

    SŠ Index 610,9 km

    52/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  5. Střední odborná škola sociální svaté Zdislavy

    Ječná 527/33, 120 00 Praha 2 · Střední škola

    SŠ církevní Index 560,9 km

    21/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Obchodní akademie, ŠKOLA 2000, s.r.o.

    Ječná 517/30, 120 00 Praha 2 · Střední škola

    SŠ soukromá Index 220,9 km

    33.percentil maturity ČJ

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.