Žebříček · celé Česko · 2026
Nejvyšší přidaná hodnota (odhad) v Česku
Odhad: o kolik percentilových bodů dopadli maturanti v češtině lépe nebo hůř, než se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček před 4, 6 nebo 8 lety. Poslední 3 ročníky, od 30 maturantů, jen školy, kde výsledek držel směr aspoň ve 2 ze 3 ročníků. Velmi výběrové školy (přijatí v průměru nad 90. percentilem) neřadíme: maturita z češtiny má strop a jejich přidanou hodnotu nelze spolehlivě změřit. Je to odhad s nejistotou, ne známka školy.
| Škola a obor | Přidaná hodnota ČJ | Uchazeči u přijímaček | Maturita ČJ | Očekáváno | Odhad |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Anglo - německá obchodní akademie a.s. SOŠ hotelové a podnikatelské · 155 00 Praha 5 | +32,6± 4,1 | 42.2020, 2022 | 69.2024, 2026 | 37. | nad očekáváním |
| 2 Boleslavská soukromá střední odborná škola a Gymnázium, s.r.o. SOŠ pedagogické a humanitní, SOU ostatní (maturitní obory) · 293 01 Mladá Boleslav | +30,7± 5,7 | 32.2020, 2022 | 59.2024, 2026 | 28. | nad očekáváním |
| 3 Střední škola polytechnická, Havířov-Šumbark SOU technické (maturitní obory), SOŠ technické · 736 01 Havířov | +27,9± 3,4 | 27.2020–2022 | 57.2024–2026 | 29. | nad očekáváním |
| 4 Soukromá obchodní akademie Opava s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ pedagogické a humanitní · 747 06 Opava | +27,4± 4,4 | 33.2020–2022 | 56.2024–2026 | 29. | nad očekáváním |
| 5 Střední škola podnikatelská Klimkovice s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské · 742 83 Klimkovice | +23,6± 5,4 | 22.2020–2022 | 46.2024–2026 | 23. | nad očekáváním |
| 6 Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb, Frýdek-Místek SOŠ hotelové a podnikatelské, SOU ostatní (maturitní obory), SOŠ technologické · 738 01 Frýdek-Místek | +23,3± 3,9 | 31.2020–2022 | 54.2024–2026 | 31. | nad očekáváním |
| 7 Soukromá střední škola podnikatelská - ALTMAN, s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské · 506 01 Jičín | +21,8± 6,9 | 41.2020, 2022 | 57.2024, 2026 | 35. | nad očekáváním |
| 8 Soukromá střední škola gastronomie s.r.o. SOU ostatní (maturitní obory) · 181 00 Praha 8 | +21,4± 8,1 | 33.2020, 2022 | 50.2024, 2026 | 29. | nad očekáváním |
| 9 Soukromá střední odborná škola (1. KŠPA), s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ technické, SOŠ pedagogické a humanitní · 412 01 Litoměřice | +20,1± 2,8 | 27.2020–2022 | 47.2024–2026 | 27. | nad očekáváním |
| 10 Vyšší odborná škola DAKOL a Střední škola DAKOL SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ hotelové a podnikatelské, SOU ostatní (maturitní obory) · 736 01 Havířov | +18,6± 3,4 | 27.2020, 2022 | 46.2024, 2026 | 27. | nad očekáváním |
| 11 Integrovaná střední škola technická Mělník SOU technické (maturitní obory), SOŠ hotelové a podnikatelské · 276 01 Mělník | +18,2± 4,5 | 31.2020, 2022 | 50.2024, 2026 | 31. | nad očekáváním |
| 12 VOŠ pedagog. a soc. a SPgŠ Kroměříž SOŠ pedagogické a humanitní · 767 01 Kroměříž | +16,4± 3,2 | 57.2020–2022 | 70.2024–2026 | 53. | nad očekáváním |
| 13 Soukromá střední škola a základní škola (1. KŠPA) Praha s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ technické · 182 00 Praha 8 | +16,1± 3,0 | 34.2020, 2022 | 46.2024, 2026 | 29. | nad očekáváním |
| 14 Střední zdravotnická škola, Prostějov SOŠ zdravotnické · 796 01 Prostějov | +16,0± 3,3 | 42.2020–2022 | 55.2024–2026 | 39. | nad očekáváním |
| 15 Střední škola automobilní Holice SOU technické (maturitní obory), SOŠ technické · 534 01 Holice | +15,2± 3,8 | 38.2020, 2022 | 51.2024, 2026 | 36. | nad očekáváním |
| 16 Soukromá podřipská střední odborná škola a střední odborné učiliště SOŠ hotelové a podnikatelské, lyceum · 413 01 Roudnice nad Labem | +15,1± 5,4 | 36.2020, 2022 | 49.2024, 2026 | 34. | nad očekáváním |
| 17 Střední odborná škola MORAVA SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ hotelové a podnikatelské · 618 00 Brno | +14,9± 4,1 | 33.2020, 2022 | 45.2024, 2026 | 30. | nad očekáváním |
| 18 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Roudnice nad Labem SOŠ pedagogické a humanitní · 413 01 Roudnice nad Labem | +14,8± 6,6 | 29.2020, 2022 | 41.2024, 2026 | 26. | nad očekáváním |
| 19 Gymnázium, SOŠ a VOŠ gymnázium 4leté, SOŠ technické · 584 01 Ledeč nad Sázavou | +14,3± 4,9 | 57.2020–2022 | 66.2024–2026 | 52. | nad očekáváním |
| 20 Střední škola Podnikatelská akademie, s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské · 149 00 Praha 4 | +13,9± 3,8 | 43.2020–2022 | 53.2024–2026 | 39. | nad očekáváním |
| 21 Klasické gymnázium Modřany a základní škola, s.r.o. gymnázium 4leté · 143 00 Praha 4 | +13,7± 7,5 | 61.2020–2022 | 64.2024–2026 | 50. | nad očekáváním |
| 22 Střední škola AGC a.s. SOŠ pedagogické a humanitní, SOU technické (maturitní obory), SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ technické · 415 03 Teplice | +13,3± 3,4 | 30.2020, 2022 | 45.2024, 2026 | 32. | nad očekáváním |
| 23 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kladno, Dubská SOŠ technologické, SOU technické (maturitní obory) · 272 01 Kladno | +13,3± 3,3 | 25.2020–2022 | 41.2024–2026 | 27. | nad očekáváním |
| 24 Střední škola technických oborů, Havířov-Šumbark SOU technické (maturitní obory) · 736 01 Havířov | +13,3± 4,7 | 33.2020–2022 | 46.2024–2026 | 32. | nad očekáváním |
| 25 Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí SOŠ technické, SOU technické (maturitní obory), SOŠ zemědělské · 562 01 Ústí nad Orlicí | +13,0± 3,8 | 36.2020, 2022 | 44.2024, 2026 | 31. | nad očekáváním |
| 26 Vyšší polic.škola a Střed.polic.škola MV SOŠ pedagogické a humanitní · 190 00 Praha 9 | +12,9± 2,1 | 43.2020–2022 | 57.2024–2026 | 44. | nad očekáváním |
| 27 Gymnázium Velké Meziříčí gymnázium 8leté · 594 01 Velké Meziříčí | +12,8± 5,4 | 45.2017–2018 | 84.2025–2026 | 71. | nad očekáváním |
| 28 Vyšší polic.škola a Střed.polic.škola MV SOŠ pedagogické a humanitní · 769 01 Holešov | +12,6± 2,3 | 46.2020–2022 | 58.2024–2026 | 45. | nad očekáváním |
| 29 TRIVIS-SŠ veřejnoprávní a VOŠ, s.r.o. SOŠ pedagogické a humanitní · 182 00 Praha 8 | +12,5± 2,4 | 38.2020, 2022 | 48.2024, 2026 | 35. | nad očekáváním |
| 30 EDUSO – Střední odborná škola multimediální a reklamní tvorby, s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské · 149 00 Praha 4 | +12,3± 6,4 | 46.2020, 2022 | 54.2024, 2026 | 42. | nad očekáváním |
| 31 Gymnázium Jihlava gymnázium 6leté · 586 01 Jihlava | +12,2± 4,4 | 44.2018–2020 | 83.2024–2026 | 71. | nad očekáváním |
| 32 Gymnázium, SOŠ a VOŠ gymnázium 8leté · 584 01 Ledeč nad Sázavou | +12,1± 6,0 | 29.2017–2018 | 76.2025–2026 | 64. | nad očekáváním |
| 33 Střední odborné učiliště SOU ostatní (maturitní obory), SOU technické (maturitní obory) · 263 01 Dobříš | +12,1± 6,3 | 19.2020, 2022 | 36.2024, 2026 | 23. | nad očekáváním |
| 34 Manažerská akademie, soukromá střední škola SOŠ pedagogické a humanitní · 266 01 Beroun | +11,6± 5,4 | 43.2020, 2022 | 51.2024, 2026 | 39. | nad očekáváním |
| 35 Střední škola EDUCHEM, a.s. SOŠ technické, SOU technické (maturitní obory) · 434 01 Most | +11,6± 3,6 | 32.2020, 2022 | 44.2024, 2026 | 32. | nad očekáváním |
| 36 Střední rybářská škola a VOŠ SOŠ zemědělské · 389 01 Vodňany | +11,4± 3,8 | 38.2020–2022 | 46.2024–2026 | 34. | nad očekáváním |
| 37 Gymnázium, Česká Lípa gymnázium 8leté · 470 06 Česká Lípa | +11,0± 5,1 | 45.2017–2018 | 85.2025–2026 | 74. | nad očekáváním |
| 38 Škola ekonomiky a CR, soukr. SOŠ s.r.o. SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ hotelové a podnikatelské · 586 01 Jihlava | +10,6± 3,2 | 52.2020–2022 | 60.2024–2026 | 49. | nad očekáváním |
| 39 Gymnázium, Teplice gymnázium 8leté · 415 01 Teplice | +10,5± 3,9 | 36.2017–2018 | 76.2025–2026 | 66. | nad očekáváním |
| 40 Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži gymnázium 6leté · 767 01 Kroměříž | +10,5± 4,2 | 39.2018–2020 | 76.2024–2026 | 66. | nad očekáváním |
| 41 Základní škola a gymnázium města Konice gymnázium 8leté · 798 52 Konice | +10,4± 6,4 | 25.2017–2018 | 74.2025–2026 | 63. | nad očekáváním |
| 42 Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany gymnázium 8leté · 337 01 Rokycany | +10,3± 5,3 | 43.2017–2018 | 82.2025–2026 | 72. | nad očekáváním |
| 43 Gymnázium Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec gymnázium 8leté · 377 01 Jindřichův Hradec | +10,2± 5,1 | 52.2017–2018 | 85.2025–2026 | 75. | nad očekáváním |
| 44 Gymnázium, Týn nad Vltavou gymnázium 8leté · 375 01 Týn nad Vltavou | +10,0± 6,1 | 40.2017–2018 | 78.2025–2026 | 68. | nad očekáváním |
| 45 Gymnázium, Bruntál gymnázium 8leté · 792 01 Bruntál | +9,8± 5,9 | 34.2017–2018 | 78.2025–2026 | 68. | nad očekáváním |
| 46 Gymnázium, Rumburk gymnázium 4leté · 408 01 Rumburk | +9,7± 5,7 | 52.2020, 2022 | 56.2024, 2026 | 46. | nad očekáváním |
| 47 Gymnázium Lanškroun gymnázium 8leté · 563 01 Lanškroun | +9,7± 5,6 | 40.2017–2018 | 78.2025–2026 | 69. | nad očekáváním |
| 48 Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Roudnice nad Labem lyceum, SOŠ zemědělské, SOŠ technické · 413 01 Vědomice | +9,7± 3,3 | 37.2020, 2022 | 45.2024, 2026 | 36. | nad očekáváním |
| 49 EDUCAnet-gymn., SOŠ a ZŠ Praha, s.r.o. gymnázium 4leté, SOŠ technické · 148 00 Praha 4 | +9,6± 3,2 | 60.2020–2022 | 62.2024–2026 | 52. | nad očekáváním |
| 50 Gymnázium Havlíčkův Brod gymnázium 8leté · 580 01 Havlíčkův Brod | +9,6± 4,9 | 48.2017–2018 | 84.2025–2026 | 74. | nad očekáváním |
| 51 Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy gymnázium 8leté · 331 01 Plasy | +9,5± 5,4 | 44.2017–2018 | 80.2025–2026 | 71. | nad očekáváním |
| 52 Gymnázium, Polička gymnázium 8leté · 572 01 Polička | +9,5± 5,1 | 50.2017–2018 | 81.2025–2026 | 72. | nad očekáváním |
| 53 Mendelovo gymnázium, Opava gymnázium 8leté · 746 01 Opava | +9,5± 4,9 | 50.2017–2018 | 83.2025–2026 | 74. | nad očekáváním |
| 54 Waldorfská škola ČB – MŠ, ZŠ a SŠ lyceum · 370 01 České Budějovice | +9,5± 6,4 | 57.2020, 2022 | 61.2024, 2026 | 52. | nad očekáváním |
| 55 Gymnázium Cheb gymnázium 4leté · 350 02 Cheb | +9,4± 5,1 | 63.2020–2022 | 68.2024–2026 | 58. | nad očekáváním |
| 56 Střední průmyslová škola TOS VARNSDORF s.r.o. SOU technické (maturitní obory), SOŠ technické · 407 47 Varnsdorf | +9,3± 5,4 | 31.2020, 2022 | 40.2024, 2026 | 31. | nad očekáváním |
| 57 Gymnázium Františka Živného, Bohumín gymnázium 8leté · 735 81 Bohumín | +9,2± 5,6 | 32.2017–2018 | 75.2025–2026 | 66. | nad očekáváním |
| 58 Soukromá obchodní akademie Sokolov, s.r.o. SOŠ ekonomické · 356 01 Sokolov | +9,2± 5,7 | 31.2020, 2022 | 37.2024, 2026 | 28. | nad očekáváním |
| 59 Letohradské soukromé gymnázium gymnázium 8leté · 561 51 Letohrad | +9,2± 5,4 | 50.2017–2018 | 82.2025–2026 | 73. | nad očekáváním |
| 60 Gymnázium Jihlava gymnázium 8leté · 586 01 Jihlava | +9,1± 5,1 | 49.2017–2018 | 87.2025–2026 | 78. | nad očekáváním |
| 61 Gymnázium Chomutov gymnázium 6leté · 430 01 Chomutov | +9,1± 4,4 | 44.2018–2020 | 78.2024–2026 | 69. | nad očekáváním |
| 62 Gymnázium Václava Hlavatého, Louny gymnázium 4leté · 440 01 Louny | +9,1± 4,7 | 71.2020–2022 | 75.2024–2026 | 66. | nad očekáváním |
| 63 Gymnázium Vysoké Mýto gymnázium 8leté · 566 01 Vysoké Mýto | +9,0± 5,6 | 51.2017–2018 | 84.2025–2026 | 75. | nad očekáváním |
| 64 Střední odborná škola Luhačovice SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ pedagogické a humanitní · 763 26 Luhačovice | +9,0± 5,4 | 49.2020, 2022 | 53.2024, 2026 | 44. | nad očekáváním |
| 65 Česká lesnická akademie Trutnov - střední škola a vyšší odborná škola SOŠ zemědělské · 542 24 Svoboda nad Úpou | +8,9± 2,8 | 44.2020–2022 | 49.2024–2026 | 40. | nad očekáváním |
| 66 Gymnázium J.Š.Baara, Domažlice gymnázium 8leté · 344 01 Domažlice | +8,7± 5,3 | 47.2017–2018 | 81.2025–2026 | 73. | nad očekáváním |
| 67 Gymnázium, Dvůr Králové nad Labem gymnázium 6leté · 544 01 Dvůr Králové nad Labem | +8,6± 4,5 | 44.2018–2020 | 77.2024–2026 | 69. | nad očekáváním |
| 68 Gymnázium, Frýdlant nad Ostravicí gymnázium 4leté · 739 11 Frýdlant nad Ostravicí | +8,6± 4,5 | 73.2020–2022 | 79.2024–2026 | 70. | nad očekáváním |
| 69 Gymnázium Otokara Březiny a Střední odborná škola Telč gymnázium 8leté · 588 56 Telč | +8,5± 5,1 | 53.2017–2018 | 80.2025–2026 | 71. | nad očekáváním |
| 70 Gymnázium Děčín gymnázium 8leté · 405 02 Děčín | +8,4± 5,4 | 41.2017–2018 | 80.2025–2026 | 72. | nad očekáváním |
| 71 Lepařovo gymnázium, Jičín gymnázium 6leté · 506 01 Jičín | +8,4± 4,2 | 51.2018–2020 | 83.2024–2026 | 74. | nad očekáváním |
| 72 Cyrilometodějské gymnázium, SPedŠ a MŠ Brno SOŠ pedagogické a humanitní, lyceum · 602 00 Brno | +8,4± 3,2 | 66.2020–2022 | 73.2024–2026 | 64. | nad očekáváním |
| 73 Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí gymnázium 6leté · 757 01 Valašské Meziříčí | +8,3± 4,2 | 55.2018–2020 | 83.2024–2026 | 75. | nad očekáváním |
| 74 Školy Březová - SOŠ, ZŠ a MŠ lyceum · 687 67 Březová | +8,2± 3,9 | 50.2020–2022 | 48.2024–2026 | 40. | nad očekáváním |
| 75 Gymnázium Žďár nad Sázavou gymnázium 8leté · 591 01 Žďár nad Sázavou | +8,0± 4,8 | 55.2017–2018 | 86.2025–2026 | 78. | nad očekáváním |
| 76 Sunny Canadian IS-ZŠ a Gymnázium, s.r.o. gymnázium 4leté · 252 42 Jesenice | +8,0± 6,6 | 62.2020–2022 | 64.2024–2026 | 56. | nad očekáváním |
| 77 Gymnázium Chomutov gymnázium 4leté · 430 01 Chomutov | +7,9± 3,0 | 67.2020–2022 | 69.2024–2026 | 61. | nad očekáváním |
| 78 Gymnázium Josefa Ressela, Chrudim gymnázium 8leté · 537 01 Chrudim | +7,9± 4,9 | 55.2017–2018 | 87.2025–2026 | 80. | nad očekáváním |
| 79 Waldorfská škola Příbram - MŠ, ZŠ a SŠ lyceum · 261 01 Příbram | +7,9± 7,1 | 53.2020, 2022 | 55.2024, 2026 | 47. | nad očekáváním |
| 80 Střední škola managementu a služeb s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské, SOU ostatní (maturitní obory) · 148 00 Praha 4 | +7,9± 3,9 | 25.2020, 2022 | 32.2024, 2026 | 24. | nad očekáváním |
| 81 Gymnázium, Olomouc gymnázium 4leté · 779 00 Olomouc | +7,8± 3,2 | 69.2020–2022 | 73.2024–2026 | 65. | nad očekáváním |
| 82 TŘINECKÁ OBCHODNÍ AKADEMIE IT a VS SOŠ technické, SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ ekonomické · 739 61 Třinec | +7,8± 4,4 | 39.2020, 2022 | 43.2024, 2026 | 35. | nad očekáváním |
| 83 Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor gymnázium 8leté · 390 03 Tábor | +7,7± 5,1 | 53.2017–2018 | 86.2025–2026 | 78. | nad očekáváním |
| 84 Masarykovo gymnázium, SZdrŠ a VOŠ zdr. gymnázium 8leté · 755 01 Vsetín | +7,6± 5,4 | 46.2017–2018 | 79.2025–2026 | 71. | nad očekáváním |
| 85 Gymnázium F. X. Šaldy gymnázium 6leté · 460 01 Liberec | +7,5± 4,7 | 45.2018–2020 | 79.2024–2026 | 71. | nad očekáváním |
| 86 Gymnázium a Obchodní akademie, Orlová gymnázium 8leté · 735 14 Orlová | +7,5± 5,1 | 40.2017–2018 | 79.2025–2026 | 71. | nad očekáváním |
| 87 Gymnázium Jakuba Škody, Přerov gymnázium 8leté · 750 02 Přerov | +7,5± 3,8 | 47.2017–2018 | 82.2025–2026 | 74. | nad očekáváním |
| 88 VOŠ lesnická a Střední lesnická škola SOŠ zemědělské · 397 01 Písek | +7,5± 3,3 | 42.2020–2022 | 47.2024–2026 | 39. | nad očekáváním |
| 89 VOŠ,OA,SOŠ a JŠ s pr. SJZ EKONOM SOŠ ekonomické · 412 01 Litoměřice | +7,4± 7,5 | 44.2020, 2022 | 45.2024, 2026 | 37. | v rámci očekávání |
| 90 Střední škola informatiky a právních studií SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ technické · 370 01 České Budějovice | +7,4± 5,3 | 53.2020, 2022 | 58.2024, 2026 | 51. | nad očekáváním |
| 91 Biskupské gymnázium gymnázium 8leté · 591 01 Žďár nad Sázavou | +7,3± 5,1 | 54.2017–2018 | 85.2025–2026 | 78. | nad očekáváním |
| 92 Gymnázium, Hranice gymnázium 6leté · 753 01 Hranice | +7,3± 4,4 | 41.2018–2020 | 75.2024–2026 | 67. | nad očekáváním |
| 93 Gymnázium a Letecká střední odborná škola Moravská Třebová gymnázium 8leté · 571 01 Moravská Třebová | +7,3± 5,9 | 26.2017–2018 | 67.2025–2026 | 60. | nad očekáváním |
| 94 Střední zdravotnická škola, Jindřichův Hradec SOŠ zdravotnické · 377 01 Jindřichův Hradec | +7,3± 4,8 | 41.2020, 2022 | 45.2024, 2026 | 38. | nad očekáváním |
| 95 Waldorfská základní škola a střední škola, Ostrava-Poruba lyceum · 708 00 Ostrava | +7,3± 6,1 | 52.2021–2022 | 55.2025–2026 | 47. | nad očekáváním |
| 96 Soukromá střední škola výpočetní techniky s.r.o. SOŠ technické · 190 00 Praha 9 | +7,2± 2,6 | 50.2020–2022 | 55.2024–2026 | 48. | nad očekáváním |
| 97 Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České Budějovice SOŠ technické · 370 01 České Budějovice | +7,2± 2,6 | 54.2020–2022 | 57.2024–2026 | 50. | nad očekáváním |
| 98 Gymnázium Václava Hraběte, Hořovice gymnázium 4leté · 268 01 Hořovice | +7,1± 4,7 | 76.2020–2022 | 81.2024–2026 | 74. | nad očekáváním |
| 99 Gymnázium Uherské Hradiště gymnázium 8leté · 686 01 Uherské Hradiště | +7,1± 3,8 | 49.2017–2018 | 84.2025–2026 | 77. | nad očekáváním |
| 100 Gymnázium Petra Bezruče, Frýdek-Místek gymnázium 6leté · 738 01 Frýdek-Místek | +7,1± 2,4 | 48.2018–2020 | 78.2024–2026 | 71. | nad očekáváním |
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2017–2023 (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita po skupinách oborů; odhad Školní radar; MŠMT – rejstřík škol.