Střední škola · krajská

Gymnázium, Praha 4, Postupická 3150

Gymnázium, Praha 4, Postupická 3150 je krajská střední škola v Praze 4. Do střední školy chodí 591 žáků z 650 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 230 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 74 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 81. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
591
z 650 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
74bodů ze 100
Gymnázium · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
81.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
10/2023
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Praha 4, Postupická 3150
Adresa ředitelství
Postupická 3150/4, 141 00 Praha 4
Zřizovatel
Hlavní město Praha
Web
www.postupicka.cz
IČO
60459085
RED_IZO
600005089

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 1. 12. 2026 a 12. 1. 2027 od 17:00 hod. Budova školy je umístěna v klidné lokalitě, má 20 kmenových a 15 odborných učeben, vybavených nejmodernější multimediální technikou. Škola má víceúčelové hřiště s umělým povrchem, tělocvičnu, posilovnu, saunu, vířivku a školní kuchyni s jídelnou, která nabízí výběr až ze 4 jídel, příp. i dietních - dle potřeby. V rámci školního roku se pořádají kulturní a sportovní akce i zahraniční zájezdy. Škola tradičně nabízí přípravné kurzy.

Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

94/100

špička

Lepší než 94 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 85–98.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 78/100

    čeština 79. percentil · matematika 62. percentil · úspěšnost 100,0 % · 176 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 95. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 79/100

    1,4 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 54/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,6 žáka na třídu

V Česku
18. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Hlavní město Praha
4. místo ze všech 52 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: šestiletá gymnázia: 57 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000335606 · 2025/26 650 59191 % kapacity 20 29,6nejvíc 32 45,4 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 230 79 60 74 84 velmi těžké 2025: 69
2024: 83
Gymnázium (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 60 740 261 59 68 73 velmi těžké 2025: 63
2024: 70
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium 2024: 83 Gymnázium 2025: 69 Gymnázium 2026: 74 Gymnázium (šestileté) 2024: 70 Gymnázium (šestileté) 2025: 63 Gymnázium (šestileté) 2026: 68
  • Gymnázium (šestileté)
  • Gymnázium

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium (šestileté)686370
Gymnázium746983

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 119 100,0 % 81. 86 % 60.
2025jaro + podzim 116 100,0 % 78. 90 % 62.
2024jaro + podzim 114 99,1 % 75. 83 % 62.
2023jaro + podzim 110 100,0 % 77. 74 % 59.
2022jaro + podzim 107 99,1 % 71. 66 % 59.
2021jaro + podzim 115 100,0 % 72. 62 % 63.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 61 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 82. percentil
  • GYMNÁZIUM 6LETÉ: 58 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 79. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání −1,4 percentilového bodu (± 3,2)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
80. percentil v češtině (570 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
78. percentil (176 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,2
Očekáváno
79. percentil, pásmo 76.–82.
Matematika
+0,2 p. b., v rámci očekávání (152 maturantů)

Gymnázium 6leté

v rámci očekávání −2,3 percentilového bodu (± 2,8)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2018–2020
52. percentil v češtině (1 228 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
78. percentil (173 maturantů)
Uchazečů na maturanta
7,1
Očekáváno
80. percentil, pásmo 77.–83.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 103 obcí, ve kterých žije 80 602 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (29 min), Říčany (23 min), Jesenice (21 min), Hostivice (30 min), Roztoky (26 min), Černošice (30 min), Úvaly (29 min), Odolena Voda (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Evangelická akademie - pedagogické lyceum a střední odborná škola

    Dunická 3136/1, 141 00 Praha 4 · Střední škola

    SŠ církevní Index 230,5 km

    44/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. ART ECON - Gymnázium a Střední odborná škola Praha, s.r.o.

    Tomíčkova 2144/1, 148 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 651,4 km

    51/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  3. Střední škola elektrotechniky a strojírenství

    Jesenická 3067/1, 106 00 Praha 10 · Střední škola

    SŠ Index 421,5 km

    44/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. MICHAEL - Střední škola, Gymnázium a Vyšší odborná škola, s.r.o.

    Machkova 1646/1, 149 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 591,9 km

    33/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Střední odborná škola automobilní, informatiky a Gymnázium

    U plynárny 1403/99a, 101 00 Praha 10 · Střední škola

    Gymnázium Index 662,0 km

    55/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  6. Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o.

    Na líše 936/16, 141 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 522,0 km

    43/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.