Střední škola · soukromá

Pražské humanitní gymnázium

Pražské humanitní gymnázium je soukromá střední škola v Praze 4. Do střední školy chodí 311 žáků z 400 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Gymnázium – Vzdělání pro 3.tisíciletí hlásilo 49 uchazečů na 20 míst; poslední přijatý měl 68 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 61. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium soukromá školní družina
Porovnat s jinou školou
Žáků
311
z 400 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
68bodů ze 100
Gymnázium – Vzdělání pro 3.tisíciletí · těžké
Maturita ČJ 2026
61.percentil
úspěšnost 98 %
Poslední inspekce ČŠI
5/2019
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Pražské humanitní gymnázium, školská právnická osoba
Adresa ředitelství
Svatoslavova 333/4, 140 00 Praha 4
Zřizovatel
PHG servis s.r.o.
Web
www.phgymnazium.cz
IČO
25088246
RED_IZO
600006549

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

průměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 14–70 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (30–69) ve skupině čtyřletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 37/100

    čeština 58. percentil · angličtina 71. percentil · úspěšnost 96,7 % · 102 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 75/100

    +1,9 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +6,2)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 12/100

    0,3 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 44 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 65/100

    kvalifikovaní učitelé 99 % úvazků · 17,3 žáka na třídu

V Česku
173. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Hlavní město Praha
31. místo ze všech 52 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: podprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 047608960 · 2025/26 400 31178 % kapacity 18 17,3nejvíc 24 35,0 0,8 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky · školné 131 500 Kč/rok Přidat do přihlášky 20 15 2 6 43 66 mírný převis 2025: 45
2024: –
Gymnázium79-41-K/41 · školné 131 500 Kč/rok jen 2. kolo
Gymnázium – Vzdělání pro 3.tisíciletí79-41-K/41 · 4 roky · školné 131 500 Kč/rok 20 49 20 20 68 79 těžké
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky · školné 143 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 40 52 8 34 28 47 volné 2025: 58
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · školné 143 000 Kč/rok jen 2. kolo
Gymnázium – Vzdělání pro 3. tisíciletí (osmileté)79-41-K/81 · školné 143 000 Kč/rok jen 2. kolo
Gymnázium – Vzdělání pro 3.tisíciletí (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky · školné 143 000 Kč/rok 40 85 28 33 51 67 mírný převis
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2025 2026 Gymnázium 2025: 45 Gymnázium 2026: 43 Gymnázium (osmileté) 2025: 58 Gymnázium (osmileté) 2026: 28
  • Gymnázium (osmileté)
  • Gymnázium

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Gymnázium (osmileté)2858
Gymnázium4345

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 54 98,1 % 61. 41 % 41.
2025jaro + podzim 51 94,2 % 64. 19 % –
2024jaro + podzim 36 100,0 % 46. – –
2023jaro + podzim 23 100,0 % 47. – –
2022jaro + podzim 20 90,5 % 51. 33 % –
2021jaro + podzim 29 87,9 % 52. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 35 maturantů, úspěšnost 97,1 %, čeština 60. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 19 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 64. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +6,2 percentilového bodu (± 7,9)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020, 2022
57. percentil v češtině (32 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024, 2026
53. percentil (71 maturantů)
Uchazečů na maturanta
0,5
Očekáváno
47. percentil, pásmo 39.–54.

Gymnázium 8leté

pod očekáváním −8,7 percentilového bodu (± 6,1)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 8,7 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
51. percentil v češtině (75 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
64. percentil (39 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,9
Očekáváno
73. percentil, pásmo 67.–79.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 103 obcí, ve kterých žije 80 602 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (29 min), Říčany (23 min), Jesenice (21 min), Hostivice (30 min), Roztoky (26 min), Černošice (30 min), Úvaly (29 min), Odolena Voda (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Metropolitní odborná umělecká střední škola Praha 4 s.r.o.

    Táborská 350/32, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    SŠ soukromá Index 580,2 km

    29/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední odborné učiliště

    Na Veselí 1703/51, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    SŠ státní 0,2 km

    468žáků · 16,1 na třídu

  3. Gymnázium, Praha 4, Na Vítězné pláni 1160

    Na Vítězné pláni 1160/1, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ nadprůměr0,6 km

    86/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  4. Střední průmyslová škola dopravní, a.s.

    náměstí Hrdinů 725/13, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    SŠ soukromá Index 680,7 km

    38/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4

    5. května 200/51, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    SŠ Index 920,7 km

    79/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  6. MICHAEL - Střední škola, Gymnázium a Vyšší odborná škola, s.r.o.

    Na Pankráci 420/54, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 590,8 km

    33/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.