Střední škola · krajská

Gymnázium Joachima Barranda, Beroun

Gymnázium Joachima Barranda, Beroun je krajská střední škola v Berouně. Do střední školy chodí 477 žáků z 510 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 126 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 59 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 85. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
477
z 510 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
67bodů ze 100
Gymnázium (osmileté) · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
85.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
9/2020
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium Joachima Barranda, Beroun, Talichova 824
Adresa ředitelství
Talichova 824, 266 01 Beroun
Zřizovatel
Středočeský kraj
Web
www.gymberoun.cz
IČO
47558407
RED_IZO
600006808

Místa výuky

  • SŠ: Tyršova 85, 266 01 Beroun
  • SŠ: Wagnerovo nám. 458/7, 266 01 Beroun
  • SŠ: Talichova 824, 266 01 Beroun

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: středa 2. prosince 2026 + úterý 19. ledna 2027 Přípravný kurz k PZ (TZ): není ubytování: není stravování: ANO cizí jazyky: AJ, NJ, ŠJ, FJ, Portugalština

Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, španělština, jiný jazyk

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

průměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 45–95 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (30–69) ve skupině čtyřletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 70/100

    čeština 78. percentil · angličtina 75. percentil · matematika 54. percentil · úspěšnost 99,5 % · 192 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 57/100

    +0,7 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +0,9)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 64/100

    1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 52/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,8 žáka na třídu

V Česku
99. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Středočeský kraj
10. místo ze všech 30 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 97 (špička)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 047558407 · 2025/26 510 47794 % kapacity 16 29,8nejvíc 33 34,4 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 126 57 60 59 77 těžké 2025: 66
2024: 63
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 187 126 30 67 76 velmi těžké 2025: 66
2024: 74
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium 2024: 63 Gymnázium 2025: 66 Gymnázium 2026: 59 Gymnázium (osmileté) 2024: 74 Gymnázium (osmileté) 2025: 66 Gymnázium (osmileté) 2026: 67
  • Gymnázium (osmileté)
  • Gymnázium

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium (osmileté)676674
Gymnázium596663

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 93 100,0 % 85. 42 % 71.
2025jaro + podzim 85 97,7 % 78. 54 % 61.
2024jaro + podzim 89 100,0 % 76. 37 % 59.
2023jaro + podzim 95 100,0 % 76. 35 % 66.
2022jaro + podzim 87 98,9 % 73. 34 % 57.
2021jaro + podzim 86 98,9 % 72. 43 % 63.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 63 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 82. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 30 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 91. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +0,9 percentilového bodu (± 3,2)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
79. percentil v češtině (410 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
77. percentil (192 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,1
Očekáváno
76. percentil, pásmo 72.–79.
Matematika
−3,7 p. b., v rámci očekávání (33 maturantů)

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +2,1 percentilového bodu (± 5,3)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
50. percentil v češtině (427 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
88. percentil (51 maturantů)
Uchazečů na maturanta
8,4
Očekáváno
86. percentil, pásmo 80.–91.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 169 obcí, ve kterých žije 16 431 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Kladno (30 min), Králův Dvůr (7 min), Hostivice (22 min), Hořovice (18 min), Horoměřice (28 min), Rudná (14 min), Unhošť (24 min), Chýně (18 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola Baltimore

    Švýcarská 2124, 266 01 Beroun · Střední škola

    SŠ soukromá 0,2 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. OA, SPgŠ a JŠ s právem SJZ

    U Stadionu 486/2, 266 01 Beroun · Střední škola

    SŠ Index 570,3 km

    51/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  3. Manažerská akademie, soukromá střední škola

    Tovární 66, 266 01 Beroun · Střední škola

    SŠ soukromá Index 990,3 km

    48/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. Mateřská škola, základní škola a gymnázium VIA BEROUN

    K Tibě 2144, 266 01 Beroun · Střední škola

    Gymnázium soukromá 0,6 km

    47/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Beroun - Hlinky

    Okružní 1404, 266 01 Beroun · Střední škola

    SŠ Index 140,9 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Střední zdravotnická škola, Beroun

    Mládeže 1102/8, 266 01 Beroun · Střední škola

    SŠ Index 731,7 km

    51/100bodů stačilo (2026)

    těžké

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.