Střední škola · krajská
Gymnázium, Kladno
Gymnázium, Kladno je krajská střední škola v Kladně. Do střední školy chodí 594 žáků z 640 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 316 uchazečů na 90 míst; poslední přijatý měl 65 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 70. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 594
- z 640 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2024)
- 67bodů ze 100
- Gymnázium – všeobecné (osmileté) · těžké
- Maturita ČJ 2026
- 70.percentil
- úspěšnost 97 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 10/2021
- 1 zpráva za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Gymnázium, Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573
- Adresa ředitelství
- nám. Edvarda Beneše 1573, 272 01 Kladno
- Zřizovatel
- Středočeský kraj
- Web
- www.gymnasiumkladno.cz
- IČO
- 61894435
- RED_IZO
- 600006972
Dny otevřených dveří a služby
- 15:00–18:30 Do kalendáře (.ics)
- 15:00–18:30 Do kalendáře (.ics)
Škola uvádí: DOD: 25.11.2026 a 10.2.2027 vždy od 15 do 18:30 hodin. PZ: centrálně zadávané testy ČJ, M, čtyřleté studium bonifikace prospěchu a bonifikace výsledků soutěží. Přípravné kurzy k PZ pro žáky 9. tříd škola organizuje jen v případě zájmu. Široká nabídka volitelných předmětů dle ŠVP, vybavené odborné učebny. Vysoká úspěšnost absolventů u přijímacích zkoušek na VŠ. Škola organizuje výukové kurzy a výměnné zahraniční zájezdy. Škola nemá bezbariérový přístup. Podrobné informace na webových stránkách školy.
- Jazyky
- angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí
Index kvality
Index kvality: čtyřletá gymnázia
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
44/100
Lepší než 44 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 24–66.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 52/100
čeština 70. percentil · angličtina 68. percentil · úspěšnost 97,3 % · 257 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % 44/100
−0,4 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −0,5)
-
Zájem uchazečůváha 20 % 66/100
1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 34/100
kvalifikovaní učitelé 99 % úvazků · 29,7 žáka na třídu
- V Česku
- 166. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
- Středočeský kraj
- 17. místo ze všech 30 v kraji
- Skupina
- Čtyřletá gymnázia
Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 54 (průměr)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 000068772 · 2025/26 | 640 | 59493 % kapacity | 20 | 29,7nejvíc 32 | 45,5 | 1,0 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 90 | 316 | 118 | 90 | 65 | 79 | těžké | 2025: 46 |
| Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky | 90 | 222 | 75 | 90 | 58 | 81 | těžké | |
| Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky | 30 | 185 | 86 | 29 | 62 | 72 | těžké | 2025: 54 |
| Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky | 30 | 215 | 82 | 29 | 67 | 76 | těžké |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Gymnázium
- Gymnázium (osmileté)
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Gymnázium | 65 | 46 |
| Gymnázium (osmileté) | 62 | 54 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 109 | 97,3 % | 70. | 36 % | 52. |
| 2025jaro + podzim | 121 | 100,0 % | 79. | 26 % | 53. |
| 2024jaro + podzim | 118 | 96,7 % | 73. | 16 % | 61. |
| 2023jaro + podzim | 103 | 97,2 % | 70. | 23 % | 57. |
| 2022jaro + podzim | 117 | 99,1 % | 72. | 23 % | 57. |
| 2021jaro + podzim | 121 | 100,0 % | 76. | 26 % | 62. |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- GYMNÁZIUM 4LETÉ: 79 maturantů, úspěšnost 96,3 %, čeština 67. percentil
- GYMNÁZIUM 8LETÉ: 30 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 79. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
Gymnázium 4leté
v rámci očekávání −0,5 percentilového bodu (± 2,8)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 76. percentil v češtině (473 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 71. percentil (257 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 1,8
- Očekáváno
- 72. percentil, pásmo 69.–75.
Gymnázium 8leté
v rámci očekávání −1,4 percentilového bodu (± 4,8)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2017–2018
- 49. percentil v češtině (374 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2025–2026
- 81. percentil (61 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 6,1
- Očekáváno
- 83. percentil, pásmo 78.–88.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 149 obcí, ve kterých žije 18 193 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Beroun (30 min), Kralupy nad Vltavou (28 min), Slaný (18 min), Hostivice (21 min), Roztoky (26 min), Nové Strašecí (19 min), Horoměřice (24 min), Rudná (24 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Střední pedagogická škola a Střední odborná škola Kladno
SŠ Index 870,2 km55/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kladno
SŠ Index 920,3 km64/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Kladno
SŠ Index 510,3 km43/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Základní škola a Střední škola Donum Felix s.r.o.
SŠ soukromá Index ≈ průměr0,3 km26žáků · 6,5 na třídu
-
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Kladno
SŠ Index 720,4 km43/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
SHŠ, VOŠ a JŠ s právem SJZ s.r.o.
SŠ soukromá Index 250,4 km20/100bodů stačilo (2026)
volné
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.