Střední škola · krajská

Gymnázium, Strakonice

Gymnázium, Strakonice je krajská střední škola ve Strakonicích. Do střední školy chodí 588 žáků z 640 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Gymnázium – Gymnázium všeobecné čtyřleté hlásilo 184 uchazečů na 90 míst; poslední přijatý měl 52 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 72. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
588
z 640 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
52bodů ze 100
Gymnázium – Gymnázium všeobecné čtyřleté · mírný převis
Maturita ČJ 2026
72.percentil
úspěšnost 98 %
Poslední inspekce ČŠI
2/2025
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Strakonice, Máchova 174
Adresa ředitelství
Máchova 174, 386 01 Strakonice
Zřizovatel
Jihočeský kraj
Web
www.gymstr.cz
IČO
60650443
RED_IZO
600008789

Dny otevřených dveří a služby

DOD: současně s konáním Burzy škol ve Strakonicích + leden/únor, po individuální domluvě návštěva školy kdykoli; stravování: vlastní školní jídelna; 1 oběd Kč 35,-; výběr ze 2 jídel (1 bezmasé); bezbariérová škola; PZ - testy CERMAT (M, Čj); úspěšnost přijetí na VŠ přes 95 %

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

62/100

průměr

Lepší než 62 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 43–89.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 63/100

    čeština 72. percentil · matematika 59. percentil · úspěšnost 98,4 % · 256 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 66/100

    +1,3 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +1,6)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 64/100

    1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 33/100

    kvalifikovaní učitelé 98 % úvazků · 29,4 žáka na třídu

V Česku
114. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Jihočeský kraj
9. místo ze všech 20 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 30 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 060650443 · 2025/26 640 58892 % kapacity 20 29,4nejvíc 33 45,2 2,2 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium – Gymnázium všeobecné čtyřleté79-41-K/41 · 4 roky 90 184 96 90 52 77 mírný převis
Gymnázium – Gymnázium čtyřleté všeobecné79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 90 156 85 90 46 70 mírný převis 2025: 56
Gymnázium – Gymnázium osmileté všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 63 44 29 38 56 mírný převis 2025: 38
Gymnázium – Gymnázium všeobecné osmileté (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 30 77 45 30 50 66 mírný převis
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2025 2026 Gymnázium – Gymnázium osmileté všeobecné (osmileté) 2025: 38 Gymnázium – Gymnázium osmileté všeobecné (osmileté) 2026: 38 Gymnázium – Gymnázium čtyřleté všeobecné 2025: 56 Gymnázium – Gymnázium čtyřleté všeobecné 2026: 46
  • Gymnázium – Gymnázium čtyřleté všeobecné
  • Gymnázium – Gymnázium osmileté všeobecné (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Gymnázium – Gymnázium čtyřleté všeobecné4656
Gymnázium – Gymnázium osmileté všeobecné (osmileté)3838

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 117 97,5 % 72. 50 % 56.
2025jaro + podzim 113 100,0 % 75. 55 % 59.
2024jaro + podzim 99 100,0 % 75. 56 % 62.
2023jaro + podzim 108 100,0 % 74. 46 % 62.
2022jaro + podzim 103 99,0 % 74. 53 % 58.
2021jaro + podzim 129 100,0 % 74. 57 % 62.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 94 maturantů, úspěšnost 96,8 %, čeština 72. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 23 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 72. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +1,6 percentilového bodu (± 2,8)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
76. percentil v češtině (430 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
72. percentil (256 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,7
Očekáváno
71. percentil, pásmo 68.–74.
Matematika
+3,4 p. b., nad očekáváním (136 maturantů)

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +4,4 percentilového bodu (± 5,6)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
51. percentil v češtině (108 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
78. percentil (49 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,2
Očekáváno
74. percentil, pásmo 68.–80.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 135 obcí, ve kterých žije 6 479 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Písek (24 min), Vodňany (30 min), Blatná (27 min), Horažďovice (21 min), Volyně (16 min), Bavorov (28 min), Čkyně (26 min), Vacov (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb

    Zvolenská 934, 386 01 Strakonice · Střední škola

    SŠ Index 520,3 km

    30/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Euroškola Strakonice střední odborná škola s.r.o.

    Husova 361, 386 01 Strakonice · Střední škola

    SŠ soukromá Index 60,5 km

    18/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnická

    Želivského 291, 386 01 Strakonice · Střední škola

    SŠ Index 710,6 km

    66/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  4. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Písek

    Raisova 410, 386 01 Strakonice · Střední škola

    SŠ Index 471,6 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Volyně

    Resslova 440, 387 01 Volyně · Střední škola

    SŠ Index 5710,4 km

    37/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Střední škola a Jazyk.škola s právem SJZ

    Lidická 121, 387 01 Volyně · Střední škola

    SŠ Index 111,0 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.