Střední škola · krajská

Gymnázium, Trutnov

Gymnázium, Trutnov je krajská střední škola v Trutnově. Do střední školy chodí 515 žáků z 840 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – všeobecné hlásilo 163 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 64 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 77. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
515
z 840 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
64bodů ze 100
Gymnázium – všeobecné · těžké
Maturita ČJ 2026
77.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
11/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325
Adresa ředitelství
Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov
Zřizovatel
Královéhradecký kraj
Web
www.gymnaziumtu.cz
IČO
60153237
RED_IZO
600012875

Místa výuky

  • SŠ: Školní 13, 541 01 Trutnov
  • SŠ: Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 18.1.2027. Pro čtyřletý obor pouze JPZ, pro osmiletý obor navíc test všeobecných přírodovědných a vlastivědných znalostí. OZP jen některé - nutná domluva. Kvalitní výuka přírodovědných předmětů a cizích jazyků, možnost složení mezinárodních zkoušek z AJ a NJ, FrJ. Široké kulturní, sportovní a další aktivity (školní galerie, školní pěvecký sbor). ŠJ - výběr ze tří druhů jídel. Obor 79-42-K/41- gymnázium se sportovní přípravou, je oborem s talentovou zkouškou (kmenové sporty basketbal, běžecké lyžování, atletika a plavání). Ubytovací kapacity škola nemá k dispozici. Pro obor 79-42-K/41- gymnázium se sportovní přípravou, bude unytování zajištěno ve spolupráci s jinými SŠ ve městě nebo zajištěním privátu.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

nadprůměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 56–97 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (70–89) ve skupině čtyřletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 61/100

    čeština 73. percentil · angličtina 63. percentil · úspěšnost 98,8 % · 170 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 85/100

    +3,0 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +4,2)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 45/100

    1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 88 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 68/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 27,1 žáka na třídu

V Česku
61. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Královéhradecký kraj
4. místo ze všech 16 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: nadprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 060153237 · 2025/26 840 51561 % kapacity 19 27,1nejvíc 31 43,6 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium – s rozšířenou výukou TV79-41-K/41 · 4 roky 27 43 30 27 61 74 těžké
Gymnázium – s rozšířením TV79-41-K/41 · 4 roky 17 39 18 17 43 63 mírný převis
Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 163 90 60 64 77 těžké 2025: 52
2024: 54
Gymnázium se sportovní přípravou79-42-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 28 11 14 42 59 mírný převis 2025: 33
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 jen 2. kolo
Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 84 60 26 45 59 mírný převis 2025: 48
2024: 56
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium se sportovní přípravou 2025: 33 Gymnázium se sportovní přípravou 2026: 42 Gymnázium – všeobecné (osmileté) 2024: 56 Gymnázium – všeobecné (osmileté) 2025: 48 Gymnázium – všeobecné (osmileté) 2026: 45 Gymnázium – všeobecné 2024: 54 Gymnázium – všeobecné 2025: 52 Gymnázium – všeobecné 2026: 64
  • Gymnázium – všeobecné
  • Gymnázium – všeobecné (osmileté)
  • Gymnázium se sportovní přípravou

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium – všeobecné645254
Gymnázium – všeobecné (osmileté)454856
Gymnázium se sportovní přípravou4233–

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 83 98,8 % 77. 41 % 65.
2025jaro + podzim 77 98,7 % 77. 45 % 59.
2024jaro + podzim 89 97,8 % 74. 34 % 59.
2023jaro + podzim 89 98,9 % 83. 47 % 61.
2022jaro + podzim 87 98,9 % 81. 47 % 50.
2021jaro + podzim 84 100,0 % 77. 48 % 62.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 57 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 74. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 26 maturantů, úspěšnost 96,3 %, čeština 82. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

nad očekáváním +4,2 percentilového bodu (± 3,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 4,2 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
73. percentil v češtině (330 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
72. percentil (170 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,9
Očekáváno
68. percentil, pásmo 65.–71.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +3,7 percentilového bodu (± 5,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
44. percentil v češtině (228 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
82. percentil (50 maturantů)
Uchazečů na maturanta
4,6
Očekáváno
78. percentil, pásmo 73.–84.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 48 obcí, ve kterých žije 5 480 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Dvůr Králové nad Labem (26 min), Červený Kostelec (30 min), Úpice (20 min), Hostinné (28 min), Žacléř (18 min), Rtyně v Podkrkonoší (24 min), Mladé Buky (11 min), Rudník (22 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední průmyslová škola, Trutnov

    Školní 101, 541 01 Trutnov · Střední škola

    SŠ Index 810,1 km

    29/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie, Trutnov

    Palackého 85, 541 01 Trutnov · Střední škola

    SŠ Index 80,2 km

    24/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. VOŠ zdrav., Střední zdrav. škola a OA

    Malé náměstí 158, 541 01 Trutnov · Střední škola

    SŠ Index 610,2 km

    50/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Česká lesnická akademie Trutnov - střední škola a vyšší odborná škola

    Lesnická 9, 541 01 Trutnov · Střední škola

    SŠ Index 850,3 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Základní škola speciální a praktická škola Diakonie ČCE Vrchlabí

    Komenského 399, 541 01 Trutnov · Střední škola

    SŠ církevní 0,9 km

    28žáků · 9,3 na třídu

  6. Městské gymnázium a střední odborná škola Úpice

    Havlíčkova 812, 542 32 Úpice · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ podprůměr9,7 km

    35/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.