Střední škola · krajská

Gymnázium Blansko

Gymnázium Blansko je krajská střední škola v Blansku. Do střední školy chodí 539 žáků z 720 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 173 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 54 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 72. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
539
z 720 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
61bodů ze 100
Gymnázium (osmileté) · těžké
Maturita ČJ 2026
72.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
2/2026
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium Blansko, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Seifertova 33/13, 678 01 Blansko
Zřizovatel
Jihomoravský kraj
Web
www.gymbk.cz
IČO
62073133
RED_IZO
600013235

Místa výuky

  • SŠ: Mlýnská 1297/19, 678 01 Blansko
  • SŠ: Seifertova 33/13, 678 01 Blansko

Dny otevřených dveří a služby

DOD: listopad 2026 a leden 2027, konzultace s výchovnými poradci, prohlídka školy, prezentace vzdělávacích aktivit, besedy se studenty. Jazykové pobyty (Erasmus+), partnerské školy (Oyten v Německu - výměnné pobyty, spolupráce MU Brno, Fakultou strojního inženýrství VUT Brno), moderní učebny a laboratoře, vysoká úspěšnost přijetí na VŠ, stravování v prostorách školy, výběr ze dvou jídel, mimoškolní aktivity, pěvecký sbor Perličky, ktoužek robotiky, astronomický kroužek, šachový kroužek, ... Nově zrekonstruované venkovní sportoviště.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

32/100

průměr

Lepší než 32 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 15–46.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 48/100

    čeština 69. percentil · angličtina 57. percentil · úspěšnost 99,0 % · 164 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 17/100

    −2,8 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −3,9)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 61/100

    1,0 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 51/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,9 žáka na třídu

V Česku
201. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Jihomoravský kraj
21. místo ze všech 35 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: nadprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 102007926 · 2025/26 720 53975 % kapacity 18 29,9nejvíc 32 44,3 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 173 61 60 54 71 těžké 2025: 52
Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky 84 229 73 84 49 77 mírný převis
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 147 93 30 61 72 těžké 2025: 45
2024: 60
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 60 Gymnázium (osmileté) 2025: 45 Gymnázium (osmileté) 2026: 61 Gymnázium 2025: 52 Gymnázium 2026: 54
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium5452–
Gymnázium (osmileté)614560

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 86 98,9 % 72. 32 % 69.
2025jaro + podzim 81 98,8 % 74. 28 % 74.
2024jaro + podzim 83 98,8 % 76. 36 % 69.
2023jaro + podzim 85 94,4 % 78. 19 % 64.
2022jaro + podzim 77 100,0 % 76. 27 % 77.
2021jaro + podzim 81 100,0 % 71. 31 % 61.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 59 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 70. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 27 maturantů, úspěšnost 96,4 %, čeština 78. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

pod očekáváním −3,9 percentilového bodu (± 3,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 3,9 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
77. percentil v češtině (319 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
69. percentil (164 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,9
Očekáváno
73. percentil, pásmo 70.–77.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +1,5 percentilového bodu (± 4,9)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
55. percentil v češtině (219 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
82. percentil (58 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,8
Očekáváno
80. percentil, pásmo 75.–85.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 120 obcí, ve kterých žije 27 447 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brno (28 min), Boskovice (24 min), Kuřim (20 min), Tišnov (29 min), Letovice (30 min), Adamov (19 min), Rájec-Jestřebí (11 min), Veverská Bítýška (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola technická a gastronomická Blansko

    Bezručova 1601/33, 678 01 Blansko · Střední škola

    SŠ Index 30,7 km

    14/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední škola cestovního ruchu a gastronomie, s.r.o.

    Hybešova 240/1, 678 01 Blansko · Střední škola

    SŠ soukromá Index ≈ podprůměr0,8 km

    24/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Obchodní akademie a střední zdravotnická škola Blansko

    Nad Čertovkou 2272/18, 678 01 Blansko · Střední škola

    SŠ Index 411,9 km

    48/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. Gymnázium Rájec-Jestřebí, obecně prospěšná společnost

    Komenského 240, 679 02 Rájec-Jestřebí · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index ≈ podprůměr5,4 km

    45/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  5. Střední odborné učiliště

    Blanenská 1191/127, 664 34 Kuřim · Střední škola

    SŠ státní 8,4 km

    468žáků · 16,1 na třídu

  6. Střední průmyslová škola Jedovnice

    Na Větřáku 463, 679 06 Jedovnice · Střední škola

    SŠ Index 829,1 km

    28/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.