Střední škola · krajská

Gymnázium Brno, Vídeňská

Gymnázium Brno, Vídeňská je krajská střední škola v městské části Brno-střed. Do střední školy chodí 610 žáků z 660 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – všeobecné hlásilo 223 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 74 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 71. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
610
z 660 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
74bodů ze 100
Gymnázium – všeobecné · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
71.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
10/2019
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium Brno, Vídeňská, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Vídeňská 55/47, 639 00 Brno
Zřizovatel
Jihomoravský kraj
Web
www.gvid.cz
IČO
00558982
RED_IZO
600013448

Dny otevřených dveří a služby

Předpokládaný termín dne otevřených dveří pro uchazeče o studium: leden 2027, konkrétní datum najdete na www.gvid.cz

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

53/100

průměr

Lepší než 53 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 44–67.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 60/100

    čeština 70. percentil · angličtina 69. percentil · matematika 55. percentil · úspěšnost 99,7 % · 189 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 93. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 76/100

    1,6 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 99 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 19/100

    kvalifikovaní učitelé 96 % úvazků · 30,5 žáka na třídu

V Česku
140. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Jihomoravský kraj
13. místo ze všech 35 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: šestiletá gymnázia: 40 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000558982 · 2025/26 660 61092 % kapacity 20 30,5nejvíc 33 47,5 3,8 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 223 102 60 74 83 velmi těžké 2024: 81
Gymnázium – všeobecné 4L79-41-K/41 · 4 roky 60 231 94 60 69 78 velmi těžké
Gymnázium – programování (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 60 462 192 57 61 70 velmi těžké 2024: 68
Gymnázium – programování 6L (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky 60 446 196 54 52 67 těžké
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium – všeobecné 2024: 81 Gymnázium – všeobecné 2026: 74 Gymnázium – programování (šestileté) 2024: 68 Gymnázium – programování (šestileté) 2026: 61
  • Gymnázium – programování (šestileté)
  • Gymnázium – všeobecné

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium – programování (šestileté)61–68
Gymnázium – všeobecné74–81

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 122 100,0 % 71. 62 % 62.
2025jaro + podzim 126 100,0 % 74. 64 % 57.
2024jaro + podzim 126 99,2 % 75. 57 % 60.
2023jaro + podzim 119 100,0 % 71. 45 % 58.
2022jaro + podzim 120 99,2 % 70. 55 % 60.
2021jaro + podzim 120 100,0 % 65. 63 % 57.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 63 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 68. percentil
  • GYMNÁZIUM 6LETÉ: 59 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 75. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

pod očekáváním −6,0 percentilového bodu (± 3,0)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 6,0 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
79. percentil v češtině (533 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
71. percentil (189 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,8
Očekáváno
77. percentil, pásmo 74.–80.
Matematika
−4,7 p. b., pod očekáváním (69 maturantů)

Gymnázium 6leté

v rámci očekávání −1,1 percentilového bodu (± 2,8)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2018–2020
51. percentil v češtině (952 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
76. percentil (185 maturantů)
Uchazečů na maturanta
5,1
Očekáváno
77. percentil, pásmo 75.–80.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 161 obcí, ve kterých žije 34 328 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Blansko (28 min), Kuřim (15 min), Tišnov (26 min), Šlapanice (17 min), Slavkov u Brna (24 min), Rosice (20 min), Hustopeče (29 min), Pohořelice (28 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Montessori MŠ a ZŠ Perlička a SŠ, s.r.o.

    Vojtova 1030/7, 639 00 Brno · Střední škola

    SŠ soukromá 0,3 km

    8žáků · 2,7 na třídu

  2. Střední škola polytechnická Brno, Jílová

    Jílová 164/36g, 639 00 Brno · Střední škola

    SŠ Index 130,5 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední škola Brno, Charbulova

    Nové sady 611/44, 602 00 Brno · Střední škola

    SŠ Index 340,8 km

    41/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. Střední škola elektrotechnická a energetická Sokolnice

    Vídeňská 297/99, 639 00 Brno · Střední škola

    SŠ Index 950,9 km

    53/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  5. PORG - gymnázium, základní škola a mateřská škola

    Mendlovo náměstí 1/3, 603 00 Brno · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 721,1 km

    83/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  6. PORG Brno - gymnázium, základní škola a mateřská škola

    Mendlovo náměstí 1/3, 603 00 Brno · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 601,1 km

    52.percentil maturity ČJ

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.