Střední škola · krajská
Gymnázium Tišnov
Gymnázium Tišnov je krajská střední škola v Tišnově. Do střední školy chodí 484 žáků z 500 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – ŠVP Čtyřleté všeobecné studium hlásilo 141 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 55 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 70. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 484
- z 500 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2026)
- 63bodů ze 100
- Gymnázium – ŠVP Osmileté všeobecné studium (osmileté) · těžké
- Maturita ČJ 2026
- 70.percentil
- úspěšnost 99 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 12/2024
- 2 zprávy za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Gymnázium Tišnov, příspěvková organizace
- Adresa ředitelství
- Na Hrádku 20, 666 01 Tišnov
- Zřizovatel
- Jihomoravský kraj
- Web
- www.gym-tisnov.cz
- IČO
- 49459881
- RED_IZO
- 600014070
Místa výuky
- SŠ: Riegrova 270, 666 01 Tišnov
- SŠ: Drbalova 274, 666 01 Tišnov
- SŠ: Na Hrádku 20, 666 01 Tišnov
- SŠ: Drbalova 274, 666 01 Tišnov
- SŠ: Riegrova 312, 666 01 Tišnov
Dny otevřených dveří a služby
- · dle pokynů zřizovatele, dále Do kalendáře (.ics)
Škola uvádí: DOD: dle pokynů zřizovatele, dále 5.11.2026 Gymnázium Tišnov, příspěvková organizace je státní střední všeobecně vzdělávací škola s více než 100 letou tradicí. Hlavním úkolem školy je poskytnout žákům střední všeobecné vzdělání ukončené maturitní zkouškou a připravit je ke studiu na vysokých školách všech typů. Škola se snaží rozvíjet všestranně osobnost záků, nabízí aktivity v rámci nadstandardních aktivit.
- Stravování
- ano
- Jazyky
- angličtina, francouzština, italština, latina, němčina, ruština, španělština
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí
Index kvality
Index kvality: čtyřletá gymnázia
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
30/100
Lepší než 30 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 18–41.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 60/100
čeština 69. percentil · angličtina 69. percentil · úspěšnost 98,2 % · 183 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % 5/100
−4,6 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −6,4)
-
Zájem uchazečůváha 20 % 55/100
0,8 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 49/100
kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,3 žáka na třídu
- V Česku
- 207. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
- Jihomoravský kraj
- 23. místo ze všech 35 v kraji
- Skupina
- Čtyřletá gymnázia
Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: nadprůměr (orientačně)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 102191565 · 2025/26 | 500 | 48497 % kapacity | 16 | 30,3nejvíc 33 | 41,1 | 0,0 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky | 60 | 155 | 50 | 60 | 48 | 68 | těžké | 2024: 67 |
| Gymnázium – ŠVP Čtyřleté všeobecné studium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 60 | 141 | 42 | 60 | 55 | 74 | těžké | |
| Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky | 30 | 130 | 71 | 30 | 42 | 60 | mírný převis | 2024: 62 |
| Gymnázium – ŠVP Osmileté všeobecné studium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky | 30 | 148 | 86 | 30 | 63 | 74 | těžké |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Gymnázium
- Gymnázium (osmileté)
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Gymnázium | 48 | 67 |
| Gymnázium (osmileté) | 42 | 62 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 85 | 98,8 % | 70. | 14 % | – |
| 2025jaro + podzim | 88 | 97,8 % | 79. | 21 % | 61. |
| 2024jaro + podzim | 90 | 98,9 % | 72. | 23 % | 51. |
| 2023jaro + podzim | 79 | 98,8 % | 73. | 11 % | – |
| 2022jaro + podzim | 91 | 98,9 % | 74. | 10 % | – |
| 2021jaro + podzim | 93 | 98,9 % | 74. | 28 % | 58. |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- GYMNÁZIUM 4LETÉ: 56 maturantů, úspěšnost 98,2 %, čeština 64. percentil
- GYMNÁZIUM 8LETÉ: 29 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 82. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
Gymnázium 4leté
pod očekáváním −6,4 percentilového bodu (± 3,3)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině o 6,4 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 80. percentil v češtině (328 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 70. percentil (183 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 1,8
- Očekáváno
- 76. percentil, pásmo 73.–80.
Gymnázium 8leté
v rámci očekávání +1,0 percentilového bodu (± 5,1)
Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2017–2018
- 53. percentil v češtině (223 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2025–2026
- 81. percentil (54 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 4,1
- Očekáváno
- 80. percentil, pásmo 75.–85.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 161 obcí, ve kterých žije 26 668 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brno (26 min), Blansko (28 min), Kuřim (14 min), Rosice (28 min), Velká Bíteš (23 min), Rájec-Jestřebí (27 min), Veverská Bítýška (13 min), Říčany (24 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Střední škola a základní škola Tišnov
SŠ 0,2 km289žáků · 20,6 na třídu
-
Základní škola a Střední škola CoLibri
SŠ soukromá 0,3 km1žáků · 1,0 na třídu
-
Střední škola Erazim, Brno
SŠ soukromá 0,3 km400povolená kapacita
-
Střední odborná škola Fortika
SŠ Index ≈ podprůměr5,9 km15/100bodů stačilo (2026)
volné -
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Kuřim, s.r.o.
SŠ soukromá Index 29,0 km28/100bodů stačilo (2026)
volné -
Střední odborné učiliště
SŠ státní 9,3 km468žáků · 16,1 na třídu
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.