Střední škola · krajská

Gymnázium Židlochovice

Gymnázium Židlochovice je krajská střední škola v Židlochovicích. Do střední školy chodí 225 žáků z 250 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Gymnázium – všeobecné (osmileté) hlásilo 156 uchazečů na 25 míst; poslední přijatý měl 77 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 76. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
225
z 250 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
77bodů ze 100
Gymnázium – všeobecné (osmileté) · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
76.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2025
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium Židlochovice, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Tyršova 400, 667 01 Židlochovice
Zřizovatel
Jihomoravský kraj
Web
www.gymnzidlo.cz
IČO
49459171
RED_IZO
600014100

Místa výuky

  • SŠ: Tyršova 400, 667 01 Židlochovice
  • SŠ: Tyršova 161, 667 01 Židlochovice

Dny otevřených dveří a služby

DOD, PZ (kritéria na webu školy), vysoká úspěšnost uchazečů o studium na VŠ. V souvislostech bez známek - nová organizace studia na nižším stupni.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: osmiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

90/100

špička

Lepší než 90 % osmiletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 76–100.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 62/100

    čeština 79. percentil · angličtina 75. percentil · matematika 76. percentil · úspěšnost 100,0 % · 91 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 90. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 91/100

    4,0 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 65/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 28,1 žáka na třídu

V Česku
26. místo ze všech 262 osmiletých gymnázií
Jihomoravský kraj
6. místo ze všech 29 v kraji
Skupina
Osmiletá gymnázia

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 108010228 · 2025/26 250 22590 % kapacity 8 28,1nejvíc 30 20,2 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 176 119 30 68 78 velmi těžké 2025: 66
Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 25 156 97 25 77 84 velmi těžké
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obor s daty za víc let)

0 25 50 75 100 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2025: 66 66 Gymnázium (osmileté) 2026: 68 68
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Gymnázium (osmileté)6866

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 28 100,0 % 76. 54 % 72.
2025jaro + podzim 32 100,0 % 87. 56 % 83.
2024jaro + podzim 31 100,0 % 74. 32 % –
2023jaro + podzim 30 100,0 % 73. 57 % 66.
2022jaro + podzim 29 96,7 % 78. 53 % 73.
2021jaro + podzim 28 100,0 % 83. 54 % 68.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +3,5 percentilového bodu (± 4,9)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
53. percentil v češtině (197 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
82. percentil (60 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,3
Očekáváno
78. percentil, pásmo 73.–83.
Matematika
+9,9 p. b., nad očekáváním (33 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 138 obcí, ve kterých žije 29 338 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brno (25 min), Šlapanice (28 min), Rosice (28 min), Hustopeče (17 min), Pohořelice (14 min), Modřice (14 min), Rajhrad (9 min), Moravany (18 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední zahradnická škola Rajhrad

    Masarykova 198, 664 61 Rajhrad · Střední škola

    SŠ Index 355,0 km

    50/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Odborné učiliště Cvrčovice

    nám. Svobody 79, 691 23 Pohořelice · Střední škola

    SŠ 9,0 km

    147žáků · 12,3 na třídu

  3. Střední pedagogická škola Inspira

    nám. Svobody 79, 691 23 Pohořelice · Střední škola

    SŠ soukromá 9,0 km

    19/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Střední škola elektrotechnická a energetická Sokolnice

    Učiliště 496, 664 52 Sokolnice · Střední škola

    SŠ Index 9510,9 km

    53/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  5. Střední škola a Vyšší odborná škola tradičních řemesel s.r.o.

    Vídeňská 102/113, 619 00 Brno · Střední škola

    SŠ soukromá Index 3613,4 km

    37/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Střední škola polytechnická Brno, Jílová

    Jahodová 493/54, 620 00 Brno · Střední škola

    SŠ Index 1313,5 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.