Střední škola · krajská

Gymnázium Jihlava

Gymnázium Jihlava je krajská střední škola v Jihlavě. Do střední školy chodí 825 žáků z 880 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 180 uchazečů na 90 míst; poslední přijatý měl 61 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 81. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
825
z 880 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
61bodů ze 100
Gymnázium · těžké
Maturita ČJ 2026
81.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
5/2026
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium Jihlava
Adresa ředitelství
Jana Masaryka 1560/1, 586 01 Jihlava
Zřizovatel
Kraj Vysočina
Web
www.gymnaziumjihlava.cz
IČO
60545984
RED_IZO
600014746

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: čtvrtek 26.11.2026 od 14:00 do 18:00 hodin, čtvrtek 11.2.2027 od 14:00 do 18.00 hodin. Otevíráme 3 třídy čtyřletého gymnázia, 1 třídu šestiletého gymnázia, 1 třídu osmiletého gymnázia a 1 třídu čtyřletého gymnázia se sportovní přípravou (pro kmenové sporty atletika, basketbal, fotbal, lední hokej, plavání a volejbal; součástí PZ je talentová zkouška z daného sportu). PZ jsou formou jednotné přijímací zkoušky (didaktické testy z ČJ a M), součástí hodnocení PZ je prospěch v posledním pololetí ZŠ a úspěchy v soutěžích. Pro uchazeče pořádáme konzultační semináře k JPZ. Škola nemá svou jídelnu, žáci se stravují převážně v ŠJ Na Stoupách 3, Jihlava, cena oběda asi 40 Kč..

Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

průměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 46–92 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (30–69) ve skupině čtyřletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 71/100

    čeština 75. percentil · angličtina 68. percentil · úspěšnost 100,0 % · 264 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 49/100

    +0,1 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +0,1)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 65/100

    1,3 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 99 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 63/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 28,5 žáka na třídu

V Česku
96. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Kraj Vysočina
4. místo ze všech 16 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 98 (špička) · šestiletá gymnázia: 98 (špička)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 108047741 · 2025/26 880 82594 % kapacity 29 28,4nejvíc 31 66,4 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 90 180 113 89 61 76 těžké 2025: 53
2024: 70
Gymnázium se sportovní přípravou79-42-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 68 36 30 48 67 mírný převis 2025: 45
2024: 49
Gymnázium (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 30 90 89 25 50 62 těžké 2025: 52
2024: 54
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 126 97 29 59 71 těžké 2025: 51
2024: 62
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium se sportovní přípravou 2024: 49 Gymnázium se sportovní přípravou 2025: 45 Gymnázium se sportovní přípravou 2026: 48 Gymnázium (šestileté) 2024: 54 Gymnázium (šestileté) 2025: 52 Gymnázium (šestileté) 2026: 50 Gymnázium (osmileté) 2024: 62 Gymnázium (osmileté) 2025: 51 Gymnázium (osmileté) 2026: 59 Gymnázium 2024: 70 Gymnázium 2025: 53 Gymnázium 2026: 61
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)
  • Gymnázium (šestileté)
  • Gymnázium se sportovní přípravou

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium615370
Gymnázium (osmileté)595162
Gymnázium (šestileté)505254
Gymnázium se sportovní přípravou484549

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 137 100,0 % 81. 14 % 72.
2025jaro + podzim 148 100,0 % 79. 33 % 67.
2024jaro + podzim 147 100,0 % 75. 12 % 69.
2023jaro + podzim 150 99,3 % 76. 18 % 63.
2022jaro + podzim 142 100,0 % 75. 15 % 63.
2021jaro + podzim 148 100,0 % 84. 22 % 70.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 81 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 78. percentil
  • GYMNÁZIUM 6LETÉ: 27 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 84. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 29 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 85. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +0,1 percentilového bodu (± 2,7)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
77. percentil v češtině (597 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
74. percentil (264 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,3
Očekáváno
74. percentil, pásmo 71.–77.

Gymnázium 6leté

nad očekáváním +12,2 percentilového bodu (± 4,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 12,2 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2018–2020
44. percentil v češtině (253 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
83. percentil (82 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,1
Očekáváno
71. percentil, pásmo 67.–76.

Gymnázium 8leté

nad očekáváním +9,1 percentilového bodu (± 5,1)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 9,1 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
49. percentil v češtině (217 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
87. percentil (57 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,8
Očekáváno
78. percentil, pásmo 73.–83.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 147 obcí, ve kterých žije 9 705 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Havlíčkův Brod (23 min), Velké Meziříčí (30 min), Humpolec (24 min), Třešť (23 min), Polná (21 min), Brtnice (18 min), Luka nad Jihlavou (14 min), Batelov (25 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední průmyslová škola Jihlava

    Jana Masaryka 1573/3, 586 01 Jihlava · Střední škola

    SŠ Index 940,1 km

    56/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  2. Manažerská akademie - střední odborná škola, s.r.o.

    Jiráskova 1559/2, 586 01 Jihlava · Střední škola

    SŠ soukromá Index 760,2 km

    22/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Soukromá VOŠ a SUŠ grafická, s.r.o.

    Dvořákova 1670/12, 586 01 Jihlava · Střední škola

    SŠ soukromá Index 530,2 km

    39.percentil maturity ČJ

  4. OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS a JŠ s právem SJZ

    Husova 1671/54, 586 01 Jihlava · Střední škola

    SŠ Index 720,2 km

    45/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Střední škola stavební Jihlava

    Žižkova 1939/20, 586 01 Jihlava · Střední škola

    SŠ Index 550,4 km

    38/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Soukromé gymnázium AD FONTES

    Fibichova 909/18, 586 01 Jihlava · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 310,6 km

    68.percentil maturity ČJ

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.