Střední škola · krajská
Gymnázium, Olomouc
Gymnázium, Olomouc je krajská střední škola v Olomouci. Do střední školy chodí 723 žáků z 750 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – všeobecné s rozšířenou výukou ŠJ hlásilo 83 uchazečů na 14 míst; poslední přijatý měl 75 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 66. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 723
- z 750 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2026)
- 75bodů ze 100
- Gymnázium – všeobecné s rozšířenou výukou ŠJ · velmi těžké
- Maturita ČJ 2026
- 66.percentil
- úspěšnost 100 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 10/2024
- 2 zprávy za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Gymnázium, Olomouc, Čajkovského 9
- Adresa ředitelství
- Čajkovského 68/9, 779 00 Olomouc
- Zřizovatel
- Olomoucký kraj
- Web
- www.gcajkol.cz
- IČO
- 00848956
- RED_IZO
- 600016935
Dny otevřených dveří a služby
Škola uvádí: DOD: 28. 11. 2026. Bezbariérový přístup - není umožněn v celém objektu. Gymnázium poskytuje širokou nabídku profilací. Kromě tradičního čtyřletého a osmiletého typu studia nabízíme také obor šestiletý pro absolventy 7. tříd základních škol - bilingvní studium španělského jazyka. V rámci profilací u čtyřletého studia nabízíme u jedné třídy zaměření sportovní. Zaměření u druhé třídy čtyřletého studia je všeobecné s rozšířenou výukou jazyků. Škola je fakultní školou Přírodovědecké fakulty, Právnické fakulty a Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci. Každoročně se umísťuje mezi pěti nejlepšími školami v rámci soutěže Talent Olomouckého kraje. Naprostá většina našich studentů pokračuje po složení maturitní zkoušky ve studiu na vysoké škole.
- Stravování
- ano
- Jazyky
- angličtina, němčina, španělština
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí
Index kvality
Index kvality: čtyřletá gymnázia
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
95/100
Lepší než 95 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 86–98.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 56/100
čeština 71. percentil · angličtina 61. percentil · úspěšnost 100,0 % · 192 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % 99/100
+5,8 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +7,8)
-
Zájem uchazečůváha 20 % 83/100
2,0 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 50/100
kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,1 žáka na třídu
- V Česku
- 16. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
- Olomoucký kraj
- 2. místo ze všech 16 v kraji
- Skupina
- Čtyřletá gymnázia
Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 62 (průměr) · šestiletá gymnázia: 10 (podprůměr)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 000848956 · 2025/26 | 750 | 72396 % kapacity | 24 | 30,1nejvíc 33 | 56,9 | 0,0 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnázium – NJ79-41-K/41 · 4 roky | 14 | 32 | 15 | 14 | 55 | 64 | těžké | |
| Gymnázium – TV79-41-K/41 · 4 roky | 28 | 58 | 45 | 28 | 56 | 72 | těžké | |
| Gymnázium – jazykové - německý jazyk79-41-K/41 · 4 roky | 14 | 37 | 17 | 14 | 66 | 75 | těžké | |
| Gymnázium – jazykové - španělský jazyk79-41-K/41 · 4 roky | 14 | 49 | 23 | 14 | 68 | 81 | těžké | |
| Gymnázium – sportovní79-41-K/41 · 4 roky | 28 | 96 | 53 | 28 | 67 | 81 | těžké | |
| Gymnázium – tělesná výchova79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 28 | 113 | 81 | 28 | 66 | 77 | velmi těžké | |
| Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky | 28 | 122 | 41 | 27 | 59 | 71 | těžké | 2024: 74 |
| Gymnázium – všeobecné s rozšířenou výukou NJ79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 14 | 47 | 18 | 14 | 60 | 71 | těžké | |
| Gymnázium – všeobecné s rozšířenou výukou ŠJ79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 14 | 83 | 36 | 14 | 75 | 81 | velmi těžké | |
| Gymnázium – ŠJ79-41-K/41 · 4 roky | 14 | 50 | 24 | 14 | 65 | 73 | velmi těžké | |
| Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)79-43-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky | 28 | 203 | 61 | 26 | 49 | 57 | těžké | 2025: 47 2024: 54 |
| Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky | 28 | 285 | 98 | 28 | 63 | 70 | těžké | 2025: 51 2024: 66 |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Gymnázium (osmileté)
- Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)
- Gymnázium – všeobecné
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Gymnázium (osmileté) | 63 | 51 | 66 |
| Dvojjazyčné gymnázium (šestileté) | 49 | 47 | 54 |
| Gymnázium – všeobecné | – | 59 | 74 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 119 | 100,0 % | 66. | 16 % | 47. |
| 2025jaro + podzim | 120 | 100,0 % | 73. | 13 % | 53. |
| 2024jaro + podzim | 116 | 99,1 % | 77. | 18 % | 44. |
| 2023jaro + podzim | 113 | 100,0 % | 63. | 9 % | – |
| 2022jaro + podzim | 108 | 99,1 % | 60. | 21 % | 49. |
| 2021jaro + podzim | 130 | 100,0 % | 65. | 18 % | 58. |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- GYMNÁZIUM 4LETÉ: 60 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 65. percentil
- GYMNÁZIUM 6LETÉ: 27 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 57. percentil
- GYMNÁZIUM 8LETÉ: 32 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 74. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
Gymnázium 4leté
nad očekáváním +7,8 percentilového bodu (± 3,2)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině o 7,8 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 69. percentil v češtině (569 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 73. percentil (192 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 3,0
- Očekáváno
- 65. percentil, pásmo 62.–68.
Gymnázium 6leté
pod očekáváním −16,5 percentilového bodu (± 4,5)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině o 16,5 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2018–2020
- 48. percentil v češtině (307 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 59. percentil (71 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 4,3
- Očekáváno
- 75. percentil, pásmo 71.–80.
Gymnázium 8leté
v rámci očekávání −2,9 percentilového bodu (± 4,8)
Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2017–2018
- 50. percentil v češtině (280 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2025–2026
- 77. percentil (61 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 4,6
- Očekáváno
- 80. percentil, pásmo 75.–85.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 157 obcí, ve kterých žije 20 484 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Prostějov (21 min), Přerov (24 min), Šternberk (21 min), Mohelnice (27 min), Litovel (20 min), Lipník nad Bečvou (25 min), Hlubočky (21 min), Velká Bystřice (12 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
CÍRKEVNÍ GYMNÁZIUM NĚMECKÉHO ŘÁDU
Gymnázium církevní Index 901,6 km72/100bodů stačilo (2026)
velmi těžké -
Obchodní akademie, Olomouc
SŠ Index 861,7 km64/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola, Přerov
Gymnázium Index 861,7 km51/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Střední škola polytechnická, Olomouc
SŠ Index 221,7 km32/100bodů stačilo (2026)
volné -
Moravská střední škola s.r.o.
SŠ soukromá Index 261,7 km50/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Střední škola grafiky a médií Olomouc
SŠ Index 601,9 km39/100bodů stačilo (2026)
mírný převis
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.