Střední škola · krajská

Gymnázium, Uničov

Gymnázium, Uničov je krajská střední škola v Uničově. Do střední školy chodí 323 žáků z 482 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 87 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 41 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 75. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
323
z 482 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
41bodů ze 100
Gymnázium · mírný převis
Maturita ČJ 2026
75.percentil
úspěšnost 94 %
Poslední inspekce ČŠI
11/2021
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Uničov, Gymnazijní 257
Adresa ředitelství
Gymnazijní 257, 783 91 Uničov
Zřizovatel
Olomoucký kraj
Web
www.gymun.cz
IČO
00601756
RED_IZO
600016960

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 8. 12. 2026 (dle aktuální situace). Bezbariérový přístup - ne. Gymnázium Uničov je osmileté a čtyřleté všeobecně zaměřené gymnázium s širokou profilací studia formou volitelných předmětů. Výuka probíhá v odborných učebnách, přičemž je kladen důraz jak na teoretické zvládnutí učiva, tak i na jeho praktickou aplikaci. Prioritou školy je nejen kvalitní příprava studentů na vysokoškolské studium, ale také osvojení základních dovedností pro uplatnění na trhu práce v ČR i v dalších zemích EU. Škola klade důraz na přírodovědné předměty a cizí jazyky. Učební plán je upraven tak, že v každém ročníku nižšího gymnázia jsou 4 hodiny angličtiny týdně, a v každém ročníku vyššího gymnázia je dokonce 5 hodin angličtiny týdně.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

průměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 29–74 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (30–69) ve skupině čtyřletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 26/100

    čeština 68. percentil · angličtina 55. percentil · matematika 44. percentil · úspěšnost 96,3 % · 79 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 86/100

    +3,1 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +5,8)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 36/100

    0,7 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 97 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 69/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 26,9 žáka na třídu

V Česku
159. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Olomoucký kraj
11. místo ze všech 16 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: průměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000601756 · 2025/26 482 32367 % kapacity 12 26,9nejvíc 30 28,6 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 87 21 30 41 61 mírný převis 2025: 42
2024: 35
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 73 35 29 38 50 mírný převis 2025: 30
2024: 37
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 37 Gymnázium (osmileté) 2025: 30 Gymnázium (osmileté) 2026: 38 Gymnázium 2024: 35 Gymnázium 2025: 42 Gymnázium 2026: 41
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium414235
Gymnázium (osmileté)383037

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 51 94,2 % 75. 52 % 55.
2025jaro + podzim 50 100,0 % 73. 38 % 50.
2024jaro + podzim 51 96,2 % 71. 40 % 43.
2023jaro + podzim 51 98,1 % 70. 44 % 59.
2022jaro + podzim 35 97,2 % 63. 25 % –
2021jaro + podzim 42 100,0 % 67. 26 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 27 maturantů, úspěšnost 92,6 %, čeština 67. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 24 maturantů, úspěšnost 96,0 %, čeština 84. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

nad očekáváním +5,8 percentilového bodu (± 4,9)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 5,8 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
68. percentil v češtině (150 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
68. percentil (79 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,9
Očekáváno
63. percentil, pásmo 58.–67.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +4,0 percentilového bodu (± 5,6)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
45. percentil v češtině (153 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
79. percentil (48 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,2
Očekáváno
75. percentil, pásmo 70.–81.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 96 obcí, ve kterých žije 8 398 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Šternberk (20 min), Zábřeh (30 min), Mohelnice (23 min), Litovel (12 min), Rýmařov (29 min), Nový Malín (29 min), Štěpánov (18 min), Libina (16 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Uničov

    Litovelská 1171, 783 91 Uničov · Střední škola

    SŠ Index 480,2 km

    35/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Střední odborná škola, Stromořadí 420, Uničov, s.r.o.

    Stromořadí 420, 783 91 Uničov · Střední škola

    SŠ soukromá Index 270,4 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední odborná škola Litovel

    Uničovská 132/19, 784 01 Litovel · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr6,9 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Gymnázium Jana Opletala, Litovel

    Opletalova 189/4, 784 01 Litovel · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ průměr7,8 km

    65/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  5. Gymnázium, Šternberk

    Dvorská 2515/12, 785 01 Šternberk · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ podprůměr13,3 km

    67/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  6. Střední odborná škola lesnická a strojírenská Šternberk

    Dvorská 960/13, 785 01 Šternberk · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr13,3 km

    26/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.