Střední škola · krajská

Gymnázium, Zábřeh

Gymnázium, Zábřeh je krajská střední škola v Zábřehu. Do střední školy chodí 350 žáků z 390 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 86 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 57 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 71. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
350
z 390 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
57bodů ze 100
Gymnázium · těžké
Maturita ČJ 2026
71.percentil
úspěšnost 98 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Zábřeh, náměstí Osvobození 20
Adresa ředitelství
náměstí Osvobození 257/20, 789 01 Zábřeh
Zřizovatel
Olomoucký kraj
Web
gyza.cz
IČO
49589687
RED_IZO
600018008

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 3.12. 2026. Přijímací zkoušky:jednotná přijímací zkouška z ČJ a M. Pořádáme přijímací zkoušky nanečisto a přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. Bezbariérový přístup. Cena oběda 42 Kč. Úspěšnost při přijímání na VŠ za uplynulých pět let - 95 %. Pořádáme zahraniční zájezdy, mezinárodní výměnné pobyty v SRN a USA, lyžařské kurzy, sportovně turistický kurz, vodácký kurz, exkurze, projektové dny. Bezbariérový přístup: ANO.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

28/100

podprůměr

Lepší než 28 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 16–38.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 44/100

    čeština 62. percentil · angličtina 54. percentil · matematika 61. percentil · úspěšnost 99,0 % · 89 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 2/100

    −5,9 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −10,3)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 72/100

    1,2 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 58/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,2 žáka na třídu

V Česku
215. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Olomoucký kraj
12. místo ze všech 16 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: průměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 102692165 · 2025/26 390 35090 % kapacity 12 29,2nejvíc 31 29,3 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 86 31 30 57 74 těžké 2025: 62
2024: 72
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 68 41 30 39 53 mírný převis 2025: 36
2024: 50
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 50 Gymnázium (osmileté) 2025: 36 Gymnázium (osmileté) 2026: 39 Gymnázium 2024: 72 Gymnázium 2025: 62 Gymnázium 2026: 57
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium576272
Gymnázium (osmileté)393650

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 51 98,1 % 71. 62 % 69.
2025jaro + podzim 58 98,3 % 73. 50 % 65.
2024jaro + podzim 59 100,0 % 65. 39 % 68.
2023jaro + podzim 58 100,0 % 70. 26 % 66.
2022jaro + podzim 53 98,1 % 70. 32 % 77.
2021jaro + podzim 54 100,0 % 72. 43 % 70.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 28 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 66. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 23 maturantů, úspěšnost 95,8 %, čeština 78. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

pod očekáváním −10,3 percentilového bodu (± 4,5)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 10,3 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
73. percentil v češtině (251 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
60. percentil (89 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,8
Očekáváno
70. percentil, pásmo 66.–75.

Gymnázium 8leté

nad očekáváním +6,3 percentilového bodu (± 5,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 6,3 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
48. percentil v češtině (144 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
81. percentil (51 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,8
Očekáváno
75. percentil, pásmo 70.–81.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 88 obcí, ve kterých žije 7 857 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Šumperk (15 min), Uničov (30 min), Mohelnice (16 min), Litovel (26 min), Nový Malín (20 min), Rapotín (22 min), Libina (26 min), Loštice (21 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola sociální péče a služeb, Zábřeh

    náměstí 8. května 253/2, 789 01 Zábřeh · Střední škola

    SŠ Index 60,4 km

    20/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Vyšší odborná škola a Střední škola automobilní, Zábřeh

    U Dráhy 827/6, 789 01 Zábřeh · Střední škola

    SŠ Index 450,9 km

    22/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední škola, Základní škola, Mateřská škola a Dětský domov Zábřeh

    Sušilova 1912/40, 789 01 Zábřeh · Střední škola

    SŠ 0,9 km

    16žáků · 8,0 na třídu

  4. Střední škola řemesel, Šumperk

    Nemocniční 3248/13a, 787 01 Šumperk · Střední škola

    SŠ Index 711,0 km

    26/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Gymnázium, Šumperk

    Masarykovo nám. 1207/8, 787 01 Šumperk · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ průměr11,6 km

    59/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  6. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Šumperk

    Kladská 234/2, 787 01 Šumperk · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr11,6 km

    20/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.