Střední škola · vyšší odborná škola · krajská

SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod

SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod je krajská škola (SŠ a VOŠ) v Havlíčkově Brodě. Do střední školy chodí 241 žáků z 304 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Zdravotnické lyceum hlásilo 117 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 49 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 48. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠVOŠ krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
241
z 304 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
49bodů ze 100
Zdravotnické lyceum · mírný převis
Maturita ČJ 2026
48.percentil
úspěšnost 90 %
Poslední inspekce ČŠI
12/2018
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Havlíčkův Brod
Adresa ředitelství
Masarykova 2033, 580 01 Havlíčkův Brod
Zřizovatel
Kraj Vysočina
Web
www.zdravskolhb.cz
IČO
00581119
RED_IZO
600019756

Místa výuky

  • SŠ: Masarykova 2033, 580 01 Havlíčkův Brod
  • SŠ: Husova 3023, 580 01 Havlíčkův Brod
  • VOŠ: Husova 3023, 580 01 Havlíčkův Brod
  • VOŠ: Masarykova 2033, 580 01 Havlíčkův Brod

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 26.11.26, vlastní DM, stravování od dodavatele. Možnost studia pro dyslektiky a dysgrafiky, nutno zvládnout maturitu z českého jazyka a studium cizích jazyků. Škola má moderní specializované učebny: ICT učebna - zdarma přístup k internetu, jazyková učebna, nová učebna fyziky a chemie, tělocvična s posilovnou, rozsáhlá knihovna s odbornou i krásnou literaturou. Exkurze na špičková odborná pracoviště v celé ČR, možnost praxe dle výběru, přednášky specialistů z různých pracovišť. Masérský kurz (kondiční, zdravotní), tejpovací, sportovní hry. Spolupráce s nemocnicí HB, Psychiatrickou nemocnicí HB, s Domovy pro seniory, městským úřadem, základními školami, Hasičským záchranným sborem Kraje Vysočina atd.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, latina, němčina, ruština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

43/100

průměr

Lepší než 43 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 23–63.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 46/100

    čeština 45. percentil · angličtina 36. percentil · úspěšnost 89,1 % · 163 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 36/100

    −2,7 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −3,1)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 84/100

    1,3 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 99 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 11/100

    kvalifikovaní učitelé 85 % úvazků · 30,1 žáka na třídu

V Česku
440. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Kraj Vysočina
17. místo ze všech 38 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 110030559 · 2025/26 304 24179 % kapacity 8 30,1nejvíc 32 23,4 15,4 %
Vyšší odborná školaIZO 110030583 330 – – – – –

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Praktická sestra53-41-M/03 · 4 roky Přidat do přihlášky 50 153 71 49 28 50 volné 2025: 28
2024: 28
Zdravotnické lyceum78-42-M/04 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 117 45 30 49 64 mírný převis 2025: 38
2024: 49
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Zdravotnické lyceum 2024: 49 Zdravotnické lyceum 2025: 38 Zdravotnické lyceum 2026: 49 Praktická sestra 2024: 28 Praktická sestra 2025: 28 Praktická sestra 2026: 28
  • Praktická sestra
  • Zdravotnické lyceum

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Praktická sestra282828
Zdravotnické lyceum493849

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 57 89,7 % 48. – –
2025jaro + podzim 51 84,6 % 40. 12 % –
2024jaro + podzim 55 94,6 % 43. – –
2023jaro + podzim 45 87,2 % 40. – –
2022jaro + podzim 57 91,4 % 48. – –
2021jaro + podzim 58 98,3 % 46. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • LYCEUM: 27 maturantů, úspěšnost 96,4 %, čeština 55. percentil
  • SOŠ ZDRAVOTNICKÉ: 30 maturantů, úspěšnost 83,3 %, čeština 43. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ zdravotnické, lyceum

v rámci očekávání −3,1 percentilového bodu (± 3,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
50. percentil v češtině (361 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
44. percentil (163 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,2
Očekáváno
47. percentil, pásmo 43.–50.
Lyceum
−3,7 p. b., v rámci očekávání (73 maturantů)
SOŠ zdravotnické
−2,7 p. b., v rámci očekávání (90 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 148 obcí, ve kterých žije 9 798 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Jihlava (23 min), Humpolec (22 min), Chotěboř (21 min), Světlá nad Sázavou (21 min), Polná (27 min), Přibyslav (18 min), Luka nad Jihlavou (28 min), Ždírec nad Doubravou (25 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Akademie Světlá nad Sázavou, střední škola a vyšší odborná škola

    Sázavská 547, 582 91 Světlá nad Sázavou · Vyšší odborná škola

    VOŠ 13,9 km

    40povolená kapacita

  2. Soukromá vyšší odborná škola sociální

    Srázná 5882/21, 586 01 Jihlava · Vyšší odborná škola

    VOŠ soukromá 23,1 km

    210povolená kapacita

  3. Gymnázium, SOŠ a VOŠ

    Koželská 552, 584 01 Ledeč nad Sázavou · Vyšší odborná škola

    VOŠ 23,2 km

    90povolená kapacita

  4. Soukromá VOŠ a SUŠ grafická, s.r.o.

    Dvořákova 1670/12, 586 01 Jihlava · Vyšší odborná škola

    VOŠ soukromá 23,7 km

    120povolená kapacita

  5. TRIVIS - SŠ veřejnopráv. a VOŠ bezp. SD

    Brněnská 2386/68, 586 01 Jihlava · Vyšší odborná škola

    VOŠ soukromá 23,7 km

    180povolená kapacita

  6. OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS a JŠ s právem SJZ

    Husova 1671/54, 586 01 Jihlava · Vyšší odborná škola

    VOŠ 23,7 km

    180povolená kapacita

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.