Střední škola · krajská

Hotelová škola, Ostrava

Hotelová škola, Ostrava je krajská střední škola v městské části Ostrava-Jih. Do střední školy chodí 712 žáků z 1 260 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Cestovní ruch – Služby cestovního ruchu hlásilo 135 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 30 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 29. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
712
z 1 260 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
30bodů ze 100
Cestovní ruch – Služby cestovního ruchu · volné
Maturita ČJ 2026
29.percentil
úspěšnost 81 %
Poslední inspekce ČŠI
2/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Hotelová škola, Ostrava, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Krakovská 1095/33, 700 30 Ostrava
Zřizovatel
Moravskoslezský kraj
Web
www.hotelovkaostrava.cz
IČO
00577260
RED_IZO
600171272

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 13.11.2026 (10:00-18:00), 14.1.2027 (15-18 h). Výhodou absolvování 4letého oboru Gastronomie (Hotelový a restaurační provoz) je získání výučního listu i maturitního vysvědčení. Žáci všech oborů se mohou zúčastnit zahraničních odborných stáží nejen v průběhu školního roku (v rámci Erasmus+), ale i během letních prázdnin. Rodilý mluvčí ve výuce AJ. Úspěšná účast žáků v odborných soutěžích. Dálkové studium: učební obor Kuchař, Číšník, studium formou konzultací 1 x týdně dopoledne. Nástavbové studium oboru Podnikání v denní i dálkové formě pro všechny absolventy tříletých oborů. Cena za oběd ve ŠJ 50,- Kč.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

62/100

průměr

Lepší než 62 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 49–74.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 44/100

    čeština 35. percentil · angličtina 44. percentil · úspěšnost 90,9 % · 124 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 62/100

    +0,6 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +0,7)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 54/100

    0,9 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 89 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 72/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 23,7 žáka na třídu

V Česku
290. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Moravskoslezský kraj
33. místo ze všech 84 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Další skupiny oborů školy: nástavbové studium: 25 (podprůměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 130002437 · 2025/26 1 260 71257 % kapacity 30 23,7nejvíc 32 58,0 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Cukrář29-54-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 106 27 30 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Podnikání64-41-L/51 · 2 roky Přidat do přihlášky 30 106 37 30 19 33 volné 2025: 13
2024: 31
Podnikání – Podnikání (dálková forma)64-41-L/51 jen 2. kolo
Podnikání – Podnikání - dálkové studium64-41-L/51 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 55 27 28 19 36 volné
Gastronomie – Hotelový a restaurační provoz (kombinace s oborem H)65-41-L/01 jen 2. kolo
Gastronomie – Hotelový a restaurační provoz, kombinace s oborem H65-41-L/01 · 4 roky 30 56 24 23 28 39 volné
Gastronomie – Hotelový a restaurační provoz, kombinace s oborem Kuchař-číšník (doplňující obor s VL)65-41-L/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 58 14 23 13 34 volné 2025: 13
Cestovní ruch – Služby cestovního ruchu65-42-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 135 33 30 30 41 volné 2025: 25
2024: 27
Kuchař - číšník – Kuchař65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 78 26 27 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Kuchař - číšník – Kuchař (dálková forma)65-51-H/01 jen 2. kolo
Kuchař - číšník – Kuchař - dálkové studium65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 12 6 8 bez JPZ –
Kuchař - číšník – Kuchař-číšník65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 60 73 19 29 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Kuchař - číšník – Číšník65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 68 16 29 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Kuchař - číšník – Číšník (dálková forma)65-51-H/01 jen 2. kolo
Kuchař - číšník – Číšník - dálkové studium65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 12 9 9 bez JPZ –
Kuchař - číšník – ŠVP Kuchař - dálkové studium65-51-H/01 jen 2. kolo
Kuchař - číšník – ŠVP Kuchař-číšník65-51-H/01 jen 2. kolo
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gastronomie – Hotelový a restaurační provoz, kombinace s oborem Kuchař-číšník (doplňující obor s VL) 2025: 13 Gastronomie – Hotelový a restaurační provoz, kombinace s oborem Kuchař-číšník (doplňující obor s VL) 2026: 13 Podnikání 2024: 31 Podnikání 2025: 13 Podnikání 2026: 19 Cestovní ruch – Služby cestovního ruchu 2024: 27 Cestovní ruch – Služby cestovního ruchu 2025: 25 Cestovní ruch – Služby cestovního ruchu 2026: 30
  • Cestovní ruch – Služby cestovního ruchu
  • Podnikání
  • Gastronomie – Hotelový a restaurační provoz, kombinace s oborem Kuchař-číšník (doplňující obor s VL)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Cestovní ruch – Služby cestovního ruchu302527
Podnikání191331
Gastronomie – Hotelový a restaurační provoz, kombinace s oborem Kuchař-číšník (doplňující obor s VL)1313–

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 68 80,6 % 29. – –
2025jaro + podzim 60 82,8 % 31. 8 % –
2024jaro + podzim 52 79,3 % 36. – –
2023jaro + podzim 55 77,4 % 30. – –
2022jaro + podzim 50 73,8 % 36. – –
2021jaro + podzim 56 82,8 % 26. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • NÁSTAVBOVÉ STUDIUM OSTATNÍ: 21 maturantů, úspěšnost 56,5 %, čeština 19. percentil
  • SOŠ HOTELOVÉ A PODNIKATELSKÉ: 27 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 40. percentil
  • SOU OSTATNÍ: 20 maturantů, úspěšnost 81,8 %, čeština 24. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ hotelové a podnikatelské, SOU ostatní (maturitní obory)

v rámci očekávání +0,7 percentilového bodu (± 3,8)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
36. percentil v češtině (261 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
36. percentil (124 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,1
Očekáváno
35. percentil, pásmo 31.–39.
SOŠ hotelové a podnikatelské
+4,8 p. b., v rámci očekávání (71 maturantů)
SOU ostatní (maturitní obory)
−4,8 p. b., v rámci očekávání (53 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 68 obcí, ve kterých žije 32 621 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Havířov (26 min), Frýdek-Místek (24 min), Orlová (29 min), Bohumín (22 min), Hlučín (21 min), Studénka (29 min), Rychvald (24 min), Vratimov (19 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. MŠ, ZŠ speciální a PrŠ Diakonie ČCE

    Mitušova 1115/8, 700 30 Ostrava · Střední škola

    SŠ církevní 0,3 km

    19žáků · 3,2 na třídu

  2. Obchodní akademie a Česko - anglická základní škola s.r.o.

    Bohumíra Dvorského 1049/1, 700 30 Ostrava · Střední škola

    SŠ soukromá Index 170,6 km

    40/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových, Ostrava

    Plzeňská 2627/16, 700 30 Ostrava · Střední škola

    Gymnázium Index 270,9 km

    53/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka

    Františka Hajdy 1429/34, 700 30 Ostrava · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ podprůměr1,0 km

    66/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  5. AVE ART Ostrava, VOŠ, SUŠ a ZUŠ

    Hasičská 550/50, 700 30 Ostrava · Střední škola

    SŠ soukromá Index 361,1 km

    31.percentil maturity ČJ

  6. VÍTKOVICKÁ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA

    Hasičská 549/48a, 700 30 Ostrava · Střední škola

    SŠ soukromá Index 521,1 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.