Střední škola · krajská

SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara

SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara je krajská střední škola v městské části Plzeň 3. Do střední školy chodí 1 348 žáků z 2 204 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Pedagogické lyceum – Humanitní studia hlásilo 172 uchazečů na 32 míst; poslední přijatý měl 62 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 46. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
1 348
z 2 204 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
62bodů ze 100
Pedagogické lyceum – Humanitní studia · těžké
Maturita ČJ 2026
46.percentil
úspěšnost 94 %
Poslední inspekce ČŠI
3/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň, Klatovská 109
Adresa ředitelství
Klatovská třída 1615/109, 301 00 Plzeň
Zřizovatel
Plzeňský kraj
Web
www.spstrplz.cz
IČO
69457425
RED_IZO
610100645

Místa výuky

  • SŠ: Majerova 1615/1, 301 00 Plzeň
  • SŠ: Tylova 1/57, 301 00 Plzeň
  • SŠ: Klatovská třída 1615/109, 301 00 Plzeň

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: pátek 27.11.2026 (Klatovská 109 + Centrum praktického vyučování, Tylova 57, vchod 5. bránou Škodovky). Ubytování si žáci zajištují sami (Domov mládeže Hotelové školy, SOU stavebního, VOŠ a SPŠ elektrotechnické, SŠ INFIS). Stravování ve školní jídelně: 52,- Kč/oběd.* Dle § 51 zák. č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách a dle Vyhlášky č. 391/2013 Sb., o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu je u oboru Pedagogické lyceum-tělesná výchova vyžadován posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání v daném oboru se zaměřením na sport a tělesnou výchovu, který vydává poskytovatel v oboru tělovýchovné lékařství.

Jazyky
angličtina, francouzština, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

64/100

průměr

Lepší než 64 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 59–68.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 74/100

    čeština 47. percentil · angličtina 48. percentil · úspěšnost 95,6 % · 633 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % nezapočteno

    Výsledek se mezi ročníky mění (stejný směr méně než ve 2 ze 3 ročníků), proto se nezapočítává.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 52/100

    0,9 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 85 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 23/100

    kvalifikovaní učitelé 82 % úvazků · 25,4 žáka na třídu

V Česku
276. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Plzeňský kraj
11. místo ze všech 37 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 110100662 · 2025/26 2 204 1 34861 % kapacity 53 25,4nejvíc 33 103,9 17,9 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Strojírenství23-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 121 34 50 12 52 volné 2025: 25
2024: 23
Mechanik strojů a zařízení – Strojní mechanik23-44-L/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 12 31 6 8 18 43 volné
Mechanik strojů a zařízení – strojní mechanik23-44-L/01 · 4 roky 12 37 11 12 26 47 volné 2024: 24
Mechanik seřizovač – Obráběč kovů23-45-L/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 48 60 22 27 12 39 volné
Mechanik seřizovač – obráběč kovů23-45-L/01 · 4 roky 48 78 28 33 16 36 volné 2024: 17
Strojní mechanik23-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 24 55 9 19 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Obráběč kovů23-56-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 60 70 18 28 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Elektrotechnika26-41-M/01 · 4 roky 60 112 26 34 22 50 volné
Elektrotechnika – mechatronika26-41-M/01 · 4 roky 60 119 18 36 24 45 volné
Elektrotechnika – mechatronika - robotika26-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 115 18 24 10 43 volné
Ekonomika a podnikání – strojírenství63-41-M/01 · 4 roky 30 106 20 30 30 49 volné 2024: 29
Ekonomika a podnikání – ve strojírenství63-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 106 20 30 18 47 volné
Veřejnosprávní činnost68-43-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 32 154 58 32 56 66 těžké 2025: 46
2024: 50
Sociální činnost75-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 147 28 60 22 41 volné 2025: 22
2024: 20
Pedagogické lyceum – Humanitní studia78-42-M/03 · 4 roky Přidat do přihlášky 32 172 70 32 62 72 těžké
Pedagogické lyceum – Tělesná výchova78-42-M/03 · 4 roky Přidat do přihlášky 32 123 48 32 47 66 mírný převis
Pedagogické lyceum – humanitní studia78-42-M/03 · 4 roky 32 211 77 32 53 68 těžké 2024: 61
Pedagogické lyceum – tělesná výchova78-42-M/03 · 4 roky 32 104 40 32 44 60 mírný převis 2024: 63
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Ekonomika a podnikání – strojírenství 2024: 29 Ekonomika a podnikání – strojírenství 2025: 30 Strojírenství 2024: 23 Strojírenství 2025: 25 Strojírenství 2026: 12 Sociální činnost 2024: 20 Sociální činnost 2025: 22 Sociální činnost 2026: 22 Veřejnosprávní činnost 2024: 50 Veřejnosprávní činnost 2025: 46 Veřejnosprávní činnost 2026: 56 Pedagogické lyceum – humanitní studia 2024: 61 Pedagogické lyceum – humanitní studia 2025: 53
  • Pedagogické lyceum – humanitní studia
  • Veřejnosprávní činnost
  • Sociální činnost
  • Strojírenství
  • Ekonomika a podnikání – strojírenství

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Pedagogické lyceum – humanitní studia–5361
Veřejnosprávní činnost564650
Sociální činnost222220
Strojírenství122523
Ekonomika a podnikání – strojírenství–3029

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 269 93,8 % 46. 10 % 39.
2025jaro + podzim 188 97,4 % 50. 13 % 42.
2024jaro + podzim 176 97,2 % 46. 12 % 34.
2023jaro + podzim 174 94,4 % 48. 10 % 38.
2022jaro + podzim 208 95,3 % 46. 18 % 35.
2021jaro + podzim 208 96,7 % 49. 16 % 32.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • LYCEUM: 60 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 73. percentil
  • SOŠ HOTELOVÉ A PODNIKATELSKÉ: 23 maturantů, úspěšnost 95,7 %, čeština 35. percentil
  • SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 78 maturantů, úspěšnost 91,0 %, čeština 40. percentil
  • SOŠ TECHNICKÉ: 79 maturantů, úspěšnost 96,3 %, čeština 44. percentil
  • SOU TECHNICKÉ: 29 maturantů, úspěšnost 80,6 %, čeština 21. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ technické, lyceum, SOU technické (maturitní obory), SOŠ hotelové a podnikatelské

v rámci očekávání +0,4 percentilového bodu (± 1,7)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
50. percentil v češtině (1 514 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
47. percentil (633 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,4
Očekáváno
47. percentil, pásmo 45.–48.
Lyceum
+11,4 p. b., nad očekáváním (122 maturantů)
SOŠ pedagogické a humanitní
−2,1 p. b., v rámci očekávání (215 maturantů)
SOŠ technické
+0,5 p. b., v rámci očekávání (195 maturantů)
SOU technické (maturitní obory)
−6,4 p. b., pod očekáváním (78 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 147 obcí, ve kterých žije 18 319 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Rokycany (20 min), Nýřany (19 min), Přeštice (20 min), Dobřany (16 min), Starý Plzenec (15 min), Třemošná (15 min), Vejprnice (12 min), Blovice (28 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. PLZEŇSKÁ OBCHODNÍ AKADEMIE s.r.o.

    Politických vězňů 2003/5, 301 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ soukromá Index 180,1 km

    25/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Hotelová škola, Plzeň

    U Borského parku 1213/3, 301 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ Index 610,4 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední škola informatiky a finančních služeb, Plzeň

    Klatovská třída 2777/200c, 301 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ Index 740,6 km

    42/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. Střední průmyslová škola stavební, Plzeň

    Chodské náměstí 1585/2, 301 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ Index 601,0 km

    70/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  5. Střední odborné učiliště

    Klatovská třída 652/202, 301 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ státní 1,0 km

    468žáků · 16,1 na třídu

  6. Střední odborné učiliště stavební, Plzeň

    Borská č. ev. 421, 301 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ Index 931,2 km

    19/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.