Obory · přijímačky 2026
Ekonomické a obchodní obory v Plzeňském kraji
Ekonomické a obchodní obory v Plzeňském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 21 škol – dohromady 28 oborů s 887 místy.
- Škol
- 21
- 28 oborů · 887 míst
- Stačilo bodů – medián
- 26ze 100
- od 11 do 55
- Přihlášek na místo
- 3,1
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 132
- u 12 oborů
Na přijetí stačilo od 11 bodů (Střední škola, Horažďovice) po 55 bodů (Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň); u poloviny oborů stačilo nejvýš 26 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 8 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 3,1 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 12 oborů (132 míst). Soukromé nebo církevní: 3 z 21 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 14 z 21 škol.
Školy a obory v Plzeňském kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, PlzeňEkonomika a podnikání · Plzeň · cestovní ruch | 32 | 7,5 | 55 | těžké | 90 | – |
| Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, PlzeňEkonomika a podnikání · Plzeň · zahraniční obchod | 32 | 5,3 | 50 | těžké | 90 | – |
| Obchodní akademie, PlzeňObchodní akademie · Plzeň | 124 | 3,2 | 43 | mírný převis | 93 | – |
| Integrovaná střední škola živnostenská, PlzeňEkonomika a podnikání · Plzeň · Asistent v právní a podnikové sféře | 32 | 5,8 | 40 | mírný převis | 11 | – |
| VOŠ,OA,Střed.zdrav.škola a JŠ s práv.SJZObchodní akademie · Klatovy · Jazykové nebo Sportovní · internát | 60 | 3,2 | 36 | mírný převis | 37 | – |
| Integrovaná střední škola živnostenská, PlzeňEkonomika a podnikání · Plzeň · Bankovnictví a pojišťovnictví | 32 | 3,6 | 33 | volné | 11 | – |
| Sportovní a podnikatelská střední škola, spol. s r.o.Ekonomika a podnikání · Plzeň · Sportovní management (B) · internát | 30 | 3,1 | 33 | volné | ≈ podprůměr | – |
| Střední průmyslová škola, KlatovyEkonomika a podnikání · Klatovy · Informatika a reklama | 30 | 3,5 | 33 | volné | 87 | – |
| Gymnázium a Střední odborná škola, PlasyObchodní akademie · Plasy · internát | 15 | 3,9 | 30 | volné | 82 | 5 |
| Sportovní a podnikatelská střední škola, spol. s r.o.Ekonomika a podnikání · Plzeň · Marketing a personální management (A) nebo Manažer zdravého životního stylu (E) · internát | 30 | 4,0 | 27 | volné | ≈ podprůměr | – |
| Gymnázium, StříbroObchodní akademie · Stříbro · Podnikání a služby cestovního ruchu · internát | 30 | 2,4 | 25 | volné | 56 | – |
| PLZEŇSKÁ OBCHODNÍ AKADEMIE s.r.o.Obchodní akademie · Plzeň | 84 | 1,6 | 25 | volné | 18 | 36 |
| VOŠ, Obch.akademie a Střed.zdravot.školaObchodní akademie · Domažlice · internát | 30 | 3,1 | 21 | volné | 29 | 4 |
| Hotelová škola, PlzeňEkonomika a podnikání · Plzeň · Ekonomika a podnikání v potravinářství · internát | 30 | 3,1 | 20 | volné | 61 | – |
| Soukromá Střední odborná škola a Gymnázium BEAN, s.r.o.Obchodní akademie · Staňkov | 25 | 0,9 | 20 | volné | 29 | 8 |
| Střední škola, RokycanyObchodník · Rokycany · internát | 30 | 1,4 | 19 | volné | ≈ podprůměr | 10 |
| SPŠ strojnická a SOŠ profesora ŠvejcaraEkonomika a podnikání · Plzeň · ve strojírenství | 30 | 3,5 | 18 | volné | 64 | – |
| Střední průmyslová škola, TachovEkonomika a podnikání · Tachov · internát | 15 | 1,8 | 17 | volné | 41 | 4 |
| Střední škola zemědělská a potravinářská, KlatovyEkonomika a podnikání · Klatovy · Informatika a ekonomika v podnikání · internát | 30 | 1,5 | 12 | volné | 35 | 21 |
| Střední škola, HoražďoviceEkonomika a podnikání · Horažďovice · Marketingové a reklamní strategie · internát | 17 | 1,6 | 11 | volné | 53 | 8 |
| Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, PlzeňAranžér · Plzeň | 16 | 9,4 | bez zkoušky | 90 | – | |
| Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, PlzeňProdavač · Plzeň | 16 | 3,9 | bez zkoušky | 90 | – | |
| Střední odborné učiliště, DomažliceProdavač · Stod · internát | 12 | 1,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 7 | |
| Střední škola a Základní škola, OselceProdavačské práce · Oselce · internát | 14 | 0,4 | bez zkoušky | 59 | 12 | |
| Střední škola informatiky a finančních služeb, PlzeňOperátor skladování · Plzeň · internát | 30 | 1,6 | bez zkoušky | 74 | 7 | |
| Střední škola živnostenská a Základní škola, PlanáOperátor skladování · Planá · internát | 15 | 2,0 | bez zkoušky | 57 | – | |
| Střední škola, HoražďoviceAranžér · Horažďovice · Propagační výtvarník · internát | 16 | 3,6 | bez zkoušky | 53 | – | |
| Střední škola, RokycanyProdavač · Rokycany · internát | 30 | 1,5 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 10 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Plzeňském kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Ekonomika a podnikání | 9 | 30 |
| Obchodní akademie | 7 | 25 |
| Prodavač | 3 | bez zkoušky |
| Aranžér | 2 | bez zkoušky |
| Operátor skladování | 2 | bez zkoušky |
| Obchodník | 1 | 19 |
| Prodavačské práce | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Plzeň Kam se dostanu s mými body?
Ekonomické a obchodní obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – ekonomické a obchodní obory v Plzeňském kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 11 bodů (Střední škola, Horažďovice) po 55 bodů (Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň). U poloviny oborů stačilo nejvýš 26 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Plzeňském kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň (Ekonomika a podnikání) – 55 bodů, 7,5 přihlášky na místo; Obchodní akademie, Plzeň (Obchodní akademie) – 43 bodů, 3,2 přihlášky na místo; Integrovaná střední škola živnostenská, Plzeň (Ekonomika a podnikání) – 40 bodů, 5,8 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – ekonomické a obchodní obory v Plzeňském kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 12 oborů s 132 místy, nejvíc míst: PLZEŇSKÁ OBCHODNÍ AKADEMIE s.r.o., Plzeň (36 míst); Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy (21 míst); Střední škola a Základní škola, Oselce (12 míst).
Kolik škol nabízí ekonomické a obchodní obory v Plzeňském kraji?
Ekonomické a obchodní obory v Plzeňském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 21 škol s 887 místy. Soukromé nebo církevní jsou 3 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na ekonomické a obchodní obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 20 oborů, 8 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.