Obory · přijímačky 2026 · celé Česko

Strojírenství v Česku

Obor Strojírenství v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 72 škol – dohromady 2 806 míst.

Škol
72
78 oborů · 2 806 míst
Stačilo bodů – medián
28ze 100
od 7 do 60
Přihlášek na místo
1,9
všechny priority
Volná místa ve 2. kole
614
u 55 oborů

Na přijetí stačilo od 7 bodů (Střední průmyslová škola, Ostrava-Vítkovice) po 60 bodů (Střední průmyslová škola na Proseku); u poloviny oborů stačilo nejvýš 28 bodů ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 1,9 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 55 oborů (614 míst). Soukromé nebo církevní: 2 z 72 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 47 z 72 škol.

Strojírenství podle krajů

Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.

KrajŠkolOborůMístStačilo bodů (medián)Přihlášek na místoVolná místa ve 2. kole
Hlavní město Praha 4 5 234 42 2,7 32
Jihočeský kraj 4 4 180 29,5 1,5 32
Jihomoravský kraj 6 6 270 32 2,5 26
Karlovarský kraj 4 4 113 28 1,6 48
Kraj Vysočina 4 4 110 29,5 2,1 25
Královéhradecký kraj 6 8 176 28,5 1,5 72
Liberecký kraj 4 4 150 25,5 2,0 30
Moravskoslezský kraj 6 8 330 22,5 2,0 48
Olomoucký kraj 7 7 240 25,5 1,9 52
Pardubický kraj 4 4 129 31,5 0,8 40
Plzeňský kraj 3 3 105 18 1,8 13
Středočeský kraj 9 9 290 28 1,9 104
Ústecký kraj 7 8 280 22 1,5 74
Zlínský kraj 4 4 199 27 1,9 18

Nejvíc bodů na přijetí

Nejtěžší přijetí v Česku

Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.

Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality

Škola Míst Přihlášek na místo Stačilo bodů Obtížnost Index kvality 2. kolo – míst
Střední průmyslová škola na ProsekuPraha · Digitální prototypování a průmyslový design 30 3,1 60 těžké 92 –
Střední průmyslová škola na ProsekuPraha · Programování CNC strojů a robotika 30 2,6 50 mírný převis 92 –
Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České BudějoviceČeské Budějovice · Strojní inženýrství · internát 30 2,6 45 mírný převis 93 –
Střední škola Edvarda Beneše BřeclavBřeclav · internát 30 2,3 45 mírný převis 43 13
Střední průmyslová škola strojnická OlomoucOlomouc · internát 90 2,4 44 mírný převis ≈ nadprůměr –
SPŠ strojnická, škola hl.m. PrahyPraha 90 2,7 42 mírný převis 57 16
SPŠ, SOŠ a SOUHradec Králové · internát 30 1,5 37 mírný převis 43 6
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, HořoviceHořovice · Technologie a konstrukce 23 1,6 37 mírný převis 54 16
Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, SokolskáBrno 120 2,6 37 mírný převis 75 –
Střední průmyslová škola VlašimVlašim · Průmyslová automatizace a konstruování v CAD · internát 12 2,4 36 mírný převis 6 6
Střední škola technická a ekonomická Brno, OlomouckáBrno 30 4,1 36 mírný převis 79 –
Vojenská SŠ a VOŠ Ministerstva obranySokolov · specialista vzdušných sil - pobočka Sokolov 30 1,6 36 mírný převis 97 12
Střední průmyslová škola a Střední odborná škola, Rychnov nad KněžnouRychnov nad Kněžnou · internát 20 1,9 35 mírný převis 8 4
Průmyslová střední škola LetohradLetohrad · internát 20 1,6 34 volné 47 5
Střední průmyslová škola JeseníkJeseník · internát 15 1,9 34 volné 35 10

Kolik budete dojíždět?

Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.

Vybrat obec a zobrazit dojezd Kam se dostanu s mými body?

Související

Časté otázky

Kolik bodů stačilo na přijetí – Strojírenství v Česku?

V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 7 bodů (Střední průmyslová škola, Ostrava-Vítkovice) po 60 bodů (Střední průmyslová škola na Proseku, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 28 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.

Kam je v Česku nejtěžší se dostat?

Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola na Proseku, Praha (Digitální prototypování a průmyslový design) – 60 bodů, 3,1 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České Budějovice (Strojní inženýrství) – 45 bodů, 2,6 přihlášky na místo; Střední škola Edvarda Beneše Břeclav (Strojírenství) – 45 bodů, 2,3 přihlášky na místo.

Kde zbyla volná místa ve 2. kole – Strojírenství v Česku?

Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 55 oborů s 614 místy, nejvíc míst: Střední průmyslová škola Emila Kolbena Rakovník (42 míst); Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov (20 míst); VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb, Strakonice (20 míst).

Kolik škol nabízí obor Strojírenství v Česku?

Obor Strojírenství v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 72 škol s 2 806 místy. Soukromé nebo církevní jsou 2 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.