Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Strojírenské obory v Česku
Strojírenské obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 240 škol – dohromady 652 oborů s 15 149 místy.
- Škol
- 240
- 652 oborů · 15 149 míst
- Stačilo bodů – medián
- 23,5ze 100
- od 7 do 60
- Přihlášek na místo
- 1,9
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 3 519
- u 399 oborů
Na přijetí stačilo od 7 bodů (Střední průmyslová škola, Ostrava-Vítkovice) po 60 bodů (Střední průmyslová škola na Proseku); u poloviny oborů stačilo nejvýš 23,5 bodu ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 455 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 1,9 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 399 oborů (3 519 míst). Soukromé nebo církevní: 20 z 240 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 170 z 240 škol.
Strojírenské obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 14 | 33 | 900 | 46 | 3,0 | 121 |
| Jihočeský kraj | 21 | 58 | 1 398 | 21 | 1,3 | 309 |
| Jihomoravský kraj | 23 | 64 | 1 542 | 27,5 | 2,1 | 280 |
| Karlovarský kraj | 7 | 15 | 360 | 26 | 2,4 | 119 |
| Kraj Vysočina | 14 | 47 | 920 | 27 | 1,5 | 215 |
| Královéhradecký kraj | 12 | 42 | 810 | 28 | 1,7 | 233 |
| Liberecký kraj | 10 | 29 | 690 | 20 | 2,2 | 113 |
| Moravskoslezský kraj | 30 | 75 | 1 766 | 21 | 1,8 | 443 |
| Olomoucký kraj | 18 | 58 | 1 187 | 22 | 1,7 | 304 |
| Pardubický kraj | 12 | 45 | 1 026 | 29 | 1,3 | 369 |
| Plzeňský kraj | 12 | 34 | 937 | 16,5 | 1,9 | 199 |
| Středočeský kraj | 27 | 55 | 1 288 | 28 | 2,4 | 306 |
| Ústecký kraj | 21 | 53 | 1 355 | 21 | 1,8 | 307 |
| Zlínský kraj | 19 | 44 | 970 | 23 | 1,8 | 201 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední průmyslová škola na ProsekuStrojírenství · Praha · Digitální prototypování a průmyslový design | 30 | 3,1 | 60 | těžké | 92 | – |
| Střední odborná škola civilního letectví, Praha - RuzyněLetecký mechanik · Praha | 26 | 5,3 | 58 | těžké | 99 | – |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodMechanik seřizovač · Mladá Boleslav | 30 | 4,2 | 56 | těžké | 99 | – |
| Střední průmyslová škola na ProsekuStrojírenství · Praha · Programování CNC strojů a robotika | 30 | 2,6 | 50 | mírný převis | 92 | – |
| Akademie řemesel Praha - Střední škola technickáMechanik seřizovač · Praha · Obráběč kovů 23-56-H/01 · internát | 8 | 1,8 | 48 | mírný převis | 84 | 3 |
| Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena VodaLetecký mechanik · Odolena Voda · internát | 60 | 2,8 | 46 | mírný převis | 26 | – |
| Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola dopravní, Praha 1Dopravní prostředky · Praha · Silniční vozidla | 30 | 4,3 | 46 | mírný převis | 95 | – |
| Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České BudějoviceStrojírenství · České Budějovice · Strojní inženýrství · internát | 30 | 2,6 | 45 | mírný převis | 93 | – |
| Střední škola Edvarda Beneše BřeclavStrojírenství · Břeclav · internát | 30 | 2,3 | 45 | mírný převis | 43 | 13 |
| Střední škola letecká s.r.o.Letecký mechanik · Kunovice · internát | 30 | 3,0 | 45 | mírný převis | 91 | – |
| Střední průmyslová škola strojnická OlomoucStrojírenství · Olomouc · internát | 90 | 2,4 | 44 | mírný převis | ≈ nadprůměr | – |
| SPŠ strojnická, škola hl.m. PrahyStrojírenství · Praha | 90 | 2,7 | 42 | mírný převis | 57 | 16 |
| Střední škola elektrotechniky a strojírenstvíLetecký mechanik · Praha | 15 | 3,1 | 40 | mírný převis | 42 | – |
| SPŠ, SOŠ a SOUStrojírenství · Hradec Králové · internát | 30 | 1,5 | 37 | mírný převis | 43 | 6 |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, HořoviceStrojírenství · Hořovice · Technologie a konstrukce | 23 | 1,6 | 37 | mírný převis | 54 | 16 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Mechanik opravář motorových vozidel | 103 | bez zkoušky |
| Strojní mechanik | 109 | bez zkoušky |
| Strojírenství | 72 | 28 |
| Obráběč kovů | 74 | bez zkoušky |
| Mechanik seřizovač | 55 | 19,5 |
| Karosář | 32 | bez zkoušky |
| Nástrojař | 26 | bez zkoušky |
| Klempíř | 23 | bez zkoušky |
| Mechanik strojů a zařízení | 25 | 23 |
| Strojírenské práce | 24 | bez zkoušky |
| Dopravní prostředky | 21 | 24 |
| Autolakýrník | 16 | bez zkoušky |
| Letecký mechanik | 5 | 45 |
| Jemný mechanik | 4 | bez zkoušky |
| Strojník silničních strojů | 4 | bez zkoušky |
| Strojník | 3 | bez zkoušky |
| Optik | 2 | 17 |
| Puškař | 2 | bez zkoušky |
| Technik – puškař | 2 | 21,5 |
| Lodník | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – strojírenské obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 7 bodů (Střední průmyslová škola, Ostrava-Vítkovice) po 60 bodů (Střední průmyslová škola na Proseku, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 23,5 bodu. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola na Proseku, Praha (Strojírenství) – 60 bodů, 3,1 přihlášky na místo; Střední odborná škola civilního letectví, Praha - Ruzyně (Letecký mechanik) – 58 bodů, 5,3 přihlášky na místo; Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav (Mechanik seřizovač) – 56 bodů, 4,2 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – strojírenské obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 399 oborů s 3 519 místy, nejvíc míst: Střední průmyslová škola Emila Kolbena Rakovník (42 míst); Střední škola, Rokycany (35 míst); Střední odborné učiliště, Praha 4 (31 míst).
Kolik škol nabízí strojírenské obory v Česku?
Strojírenské obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 240 škol s 15 149 místy. Soukromé nebo církevní jsou 20 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na strojírenské obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 197 oborů, 455 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.