Obory · přijímačky 2026
Zemědělské a lesnické obory v Olomouckém kraji
Zemědělské a lesnické obory v Olomouckém kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 11 škol – dohromady 33 oborů s 675 místy.
- Škol
- 11
- 33 oborů · 675 míst
- Stačilo bodů – medián
- 24ze 100
- od 11 do 37
- Přihlášek na místo
- 1,9
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 128
- u 17 oborů
Na přijetí stačilo od 11 bodů (Střední škola zemědělská, Přerov) po 37 bodů (Střední škola zemědělská a zahradnická, Olomouc); u poloviny oborů stačilo nejvýš 24 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 24 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 1,9 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 17 oborů (128 míst). Soukromé nebo církevní: 1 z 11 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 10 z 11 škol.
Školy a obory v Olomouckém kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední škola zemědělská a zahradnická, OlomoucChovatelství · Olomouc · Chov koní a jezdecký sport · internát | 15 | 4,3 | 37 | mírný převis | 46 | – |
| Střední škola zemědělská, PřerovMechanizace a služby · Přerov · Provozní technika · internát | 15 | 2,5 | 36 | mírný převis | 78 | – |
| Střední škola zemědělská, PřerovAgropodnikání · Přerov · Chovatel koní, jezdec · internát | 15 | 3,0 | 35 | mírný převis | 78 | – |
| Střední škola zemědělská a zahradnická, OlomoucAgropodnikání · Olomouc · internát | 30 | 2,8 | 25 | volné | 46 | – |
| Střední lesnická škola, HraniceLesnictví · Hranice · M · internát | 90 | 1,4 | 23 | volné | 77 | – |
| Střední odborná škola, ŠumperkAgropodnikání · Šumperk · internát | 15 | 2,9 | 22 | volné | 32 | – |
| Střední škola zemědělská, PřerovAgropodnikání · Přerov · Provoz a služby · internát | 15 | 2,9 | 19 | volné | 78 | – |
| Střední škola zemědělská, PřerovAgropodnikání · Přerov · Ochrana přírody a prostředí · internát | 15 | 2,0 | 11 | volné | 78 | – |
| SOŠ a SOU služeb Velký Újezd, s.r.o.Zahradník · Velký Újezd | 11 | 1,4 | bez zkoušky | 99 | 6 | |
| Střední odborná škola lesnická a strojírenská ŠternberkLesní mechanizátor · Šternberk · internát | 30 | 1,4 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 10 | |
| Střední odborná škola lesnická a strojírenská ŠternberkOpravář lesnických strojů · Šternberk · internát | 12 | 1,8 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 4 | |
| Střední odborná škola lesnická a strojírenská ŠternberkRybář · Šternberk · internát | 10 | 1,2 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 5 | |
| Střední odborná škola lesnická a strojírenská ŠternberkZahradník · Šternberk · internát | 12 | 1,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 3 | |
| Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště UničovOpravář zemědělských strojů · Uničov · internát | 24 | 1,5 | bez zkoušky | 48 | 10 | |
| Střední škola gastronomie, farmářství a služeb JeseníkJezdec a chovatel koní · Jeseník · internát | 15 | 1,0 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 11 | |
| Střední škola gastronomie, farmářství a služeb JeseníkOpravář zemědělských strojů · Jeseník · internát | 15 | 1,5 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 2 | |
| Střední škola gastronomie, farmářství a služeb JeseníkPodkovář a zemědělský kovář · Jeseník · internát | 15 | 0,2 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 14 | |
| Střední škola gastronomie, farmářství a služeb JeseníkZemědělec – farmář · Jeseník · internát | 15 | 1,1 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 10 | |
| Střední škola sociální péče a služeb, ZábřehOpravářské práce · Zábřeh · internát | 14 | 1,1 | bez zkoušky | 6 | 7 | |
| Střední škola sociální péče a služeb, ZábřehZahradnické práce · Zábřeh · internát | 14 | 1,0 | bez zkoušky | 6 | 2 | |
| Střední škola sociální péče a služeb, ZábřehZahradník · Zábřeh · internát | 30 | 1,4 | bez zkoušky | 6 | 15 | |
| Střední škola sociální péče a služeb, ZábřehZemědělec – farmář · Zábřeh · internát | 30 | 1,3 | bez zkoušky | 6 | 10 | |
| Střední škola technická MohelniceOpravář zemědělských strojů · Mohelnice · internát | 36 | 1,5 | bez zkoušky | 34 | 3 | |
| Střední škola zemědělská a zahradnická, OlomoucJezdec a chovatel koní · Olomouc · internát | 15 | 2,7 | bez zkoušky | 46 | – | |
| Střední škola zemědělská a zahradnická, OlomoucOpravář zemědělských strojů · Olomouc · internát | 24 | 2,4 | bez zkoušky | 46 | – | |
| Střední škola zemědělská a zahradnická, OlomoucZahradnictví · Olomouc · internát | 15 | 2,0 | – | 46 | 12 | |
| Střední škola zemědělská a zahradnická, OlomoucZahradník · Olomouc · internát | 15 | 3,2 | bez zkoušky | 46 | – | |
| Střední škola zemědělská, PřerovOpravář zemědělských strojů · Přerov · internát | 45 | 2,2 | bez zkoušky | 78 | 4 | |
| Střední škola zemědělská, PřerovZemědělec – farmář · Přerov · Provoz · internát | 15 | 3,1 | bez zkoušky | 78 | – | |
| Střední škola zemědělská, PřerovZemědělec – farmář · Přerov · Chovatel koní, jezdec · internát | 15 | 3,2 | bez zkoušky | 78 | – | |
| Švehlova střední škola polytechnická ProstějovOpravář zemědělských strojů · Prostějov · internát | 26 | 2,9 | bez zkoušky | 17 | – | |
| Švehlova střední škola polytechnická ProstějovOpravářské práce · Prostějov · internát | 6 | 1,7 | bez zkoušky | 17 | – | |
| Švehlova střední škola polytechnická ProstějovZahradnické práce · Prostějov · internát | 6 | 2,0 | bez zkoušky | 17 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Olomouckém kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Opravář zemědělských strojů | 6 | bez zkoušky |
| Agropodnikání | 3 | 22 |
| Zahradník | 4 | bez zkoušky |
| Zemědělec – farmář | 3 | bez zkoušky |
| Jezdec a chovatel koní | 2 | bez zkoušky |
| Opravářské práce | 2 | bez zkoušky |
| Zahradnické práce | 2 | bez zkoušky |
| Chovatelství | 1 | 37 |
| Lesnictví | 1 | 23 |
| Lesní mechanizátor | 1 | bez zkoušky |
| Mechanizace a služby | 1 | 36 |
| Opravář lesnických strojů | 1 | bez zkoušky |
| Podkovář a zemědělský kovář | 1 | bez zkoušky |
| Rybář | 1 | bez zkoušky |
| Zahradnictví | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Olomouc Kam se dostanu s mými body?
Zemědělské a lesnické obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – zemědělské a lesnické obory v Olomouckém kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 11 bodů (Střední škola zemědělská, Přerov) po 37 bodů (Střední škola zemědělská a zahradnická, Olomouc). U poloviny oborů stačilo nejvýš 24 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Olomouckém kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední škola zemědělská a zahradnická, Olomouc (Chovatelství) – 37 bodů, 4,3 přihlášky na místo; Střední škola zemědělská, Přerov (Mechanizace a služby) – 36 bodů, 2,5 přihlášky na místo; Střední lesnická škola, Hranice (Lesnictví) – 23 bodů, 1,4 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – zemědělské a lesnické obory v Olomouckém kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 17 oborů s 128 místy, nejvíc míst: Střední škola sociální péče a služeb, Zábřeh (15 míst); Střední škola gastronomie, farmářství a služeb Jeseník (14 míst); Střední škola zemědělská a zahradnická, Olomouc (12 míst).
Kolik škol nabízí zemědělské a lesnické obory v Olomouckém kraji?
Zemědělské a lesnické obory v Olomouckém kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 11 škol s 675 místy. Soukromá nebo církevní je 1 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na zemědělské a lesnické obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 9 oborů, 24 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.