Střední škola · krajská

Gymnázium, Příbram

Gymnázium, Příbram je krajská střední škola v Příbrami. Do střední školy chodí 721 žáků z 1 300 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 226 uchazečů na 120 míst; poslední přijatý měl 43 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 72. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
721
z 1 300 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
53bodů ze 100
Gymnázium (osmileté) · těžké
Maturita ČJ 2026
72.percentil
úspěšnost 98 %
Poslední inspekce ČŠI
4/2018
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Příbram, Legionářů 402
Adresa ředitelství
Legionářů 402, 261 01 Příbram
Zřizovatel
Středočeský kraj
Web
www.gympb.cz
IČO
61100226
RED_IZO
600007847

Místa výuky

  • SŠ: Balbínova 328, 261 01 Příbram
  • SŠ: Legionářů 402, 261 01 Příbram

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 2.12.2026, 16.1.2027

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

52/100

průměr

Lepší než 52 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 36–79.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 54/100

    čeština 69. percentil · angličtina 63. percentil · úspěšnost 98,1 % · 316 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 59/100

    +0,9 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +1,1)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 54/100

    1,0 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 50/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,0 žáka na třídu

V Česku
144. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Středočeský kraj
16. místo ze všech 30 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: šestiletá gymnázia: 41 (průměr) · osmiletá gymnázia: 55 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000068926 · 2025/26 1 300 72155 % kapacity 24 30,0nejvíc 33 57,6 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 120 226 112 119 43 67 mírný převis 2025: 49
2024: 56
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 132 71 26 53 65 těžké 2025: 50
2024: 60
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 60 Gymnázium (osmileté) 2025: 50 Gymnázium (osmileté) 2026: 53 Gymnázium 2024: 56 Gymnázium 2025: 49 Gymnázium 2026: 43
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium434956
Gymnázium (osmileté)535060

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 143 97,9 % 72. 10 % –
2025jaro + podzim 166 100,0 % 75. 20 % 56.
2024jaro + podzim 173 99,4 % 68. 11 % 60.
2023jaro + podzim 177 100,0 % 75. 9 % 75.
2022jaro + podzim 117 97,5 % 68. – –
2021jaro + podzim 111 100,0 % 73. 9 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 87 maturantů, úspěšnost 96,6 %, čeština 69. percentil
  • GYMNÁZIUM 6LETÉ: 31 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 74. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 25 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 79. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +1,1 percentilového bodu (± 2,7)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
74. percentil v češtině (420 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
69. percentil (316 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,3
Očekáváno
68. percentil, pásmo 65.–71.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +1,8 percentilového bodu (± 5,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
44. percentil v češtině (277 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
82. percentil (50 maturantů)
Uchazečů na maturanta
5,5
Očekáváno
80. percentil, pásmo 75.–86.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 122 obcí, ve kterých žije 6 219 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Dobříš (20 min), Mníšek pod Brdy (26 min), Rožmitál pod Třemšínem (18 min), Březnice (20 min), Jince (20 min), Milín (9 min), Bohutín (7 min), Hostomice (28 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Příbram II

    Hrabákova 271, 261 01 Příbram · Střední škola

    SŠ Index 500,1 km

    55/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  2. Waldorfská škola Příbram - MŠ, ZŠ a SŠ

    Hornická 327, 261 01 Příbram · Střední škola

    SŠ Index 690,1 km

    42/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední zdrav. škola a VOŠ zdravotnická

    Jiráskovy sady 113, 261 01 Příbram · Střední škola

    SŠ Index 550,4 km

    36/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. Střední škola pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie Příbram

    Gen. R. Tesaříka 114, 261 01 Příbram · Střední škola

    SŠ Index 150,5 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Obchodní akademie a Vyšší odborná škola, Příbram I

    Na Příkopech 104, 261 01 Příbram · Střední škola

    SŠ Index 290,6 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Dubno

    Dubno 100, 261 01 Dubno · Střední škola

    SŠ Index 632,1 km

    48/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.