Střední škola · krajská
Gymnázium, Písek
Gymnázium, Písek je krajská střední škola v Písku. Do střední školy chodí 647 žáků z 730 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – ŠVP pro čtyřleté gymnázium a vyšší stupeň osmiletého gymnázia hlásilo 164 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 65 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 73. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 647
- z 730 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2026)
- 65bodů ze 100
- Gymnázium – ŠVP pro čtyřleté gymnázium a vyšší stupeň osmiletého gymnázia · těžké
- Maturita ČJ 2026
- 73.percentil
- úspěšnost 99 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 3/2023
- 1 zpráva za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Gymnázium, Písek, Komenského 89
- Adresa ředitelství
- Komenského 89/20, 397 01 Písek
- Zřizovatel
- Jihočeský kraj
- Web
- www.gymna-pi.cz
- IČO
- 60869020
- RED_IZO
- 600008541
Dny otevřených dveří a služby
DOD: listopad 2026, leden 2027, přijímací řízení - jednotná přijímací zkouška (ČJ, M) + hodnocení prospěchu + bonifikace za umístění v soutěžích a olympiádách, škola stanovuje pro studijní obory 79-41-K/41 gymnázium a 79-41-K/61 gymnázium minimální počet bodů z jednotlivých testů JPZ, který uchazeč musí v jednotné přijímací zkoušce získat, aby mohl být ke studiu přijat. Stravování a ubytování zajišťuje Domov mládeže a školní jídelna, Budějovická 1664, 397 01 Písek, cena oběda: žák (11 - 14 let) - 48,- Kč, ostatní žáci 50,- Kč, více na https://www.sou-pi.cz/sluzby/stravovani, resp. https://www.sou-pi.cz/sluzby/ubytovani
- Jazyky
- angličtina, francouzština, němčina
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.
Index kvality
Index kvality: čtyřletá gymnázia
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
průměr
Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 42–92 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (30–69) ve skupině čtyřletá gymnázia.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 59/100
čeština 74. percentil · angličtina 60. percentil · úspěšnost 99,2 % · 182 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % 59/100
+0,8 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +1,2)
-
Zájem uchazečůváha 20 % 80/100
1,4 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 39/100
kvalifikovaní učitelé 99 % úvazků · 29,4 žáka na třídu
- V Česku
- 111. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
- Jihočeský kraj
- 8. místo ze všech 20 v kraji
- Skupina
- Čtyřletá gymnázia
Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 57 (průměr) · šestiletá gymnázia: podprůměr (orientačně)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 108054071 · 2025/26 | 730 | 64789 % kapacity | 22 | 29,4nejvíc 33 | 50,8 | 0,7 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky | 60 | 160 | 62 | 60 | 59 | 79 | těžké | |
| Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky | 60 | 168 | 79 | 60 | 63 | 76 | velmi těžké | |
| Gymnázium – ŠVP pro čtyřleté gymnázium a vyšší stupeň osmiletého gymnázia79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 60 | 164 | 99 | 60 | 65 | 80 | těžké | |
| Gymnázium (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky | 30 | 53 | 36 | 29 | 34 | 52 | volné | |
| Gymnázium – všeobecné (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky | 30 | 62 | 34 | 14 | 38 | 46 | mírný převis | |
| Gymnázium – ŠVP pro šestileté gymnázium (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky | 30 | 62 | 55 | 26 | 38 | 48 | mírný převis | |
| Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky | 30 | 112 | 83 | 30 | 57 | 74 | těžké | |
| Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky | 30 | 116 | 100 | 30 | 46 | 60 | těžké | |
| Gymnázium – ŠVP pro nižší stupeň osmiletého gymnázia (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky | 30 | 79 | 63 | 28 | 51 | 65 | těžké |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 114 | 99,1 % | 73. | 25 % | 67. |
| 2025jaro + podzim | 110 | 100,0 % | 74. | 42 % | 68. |
| 2024jaro + podzim | 108 | 99,1 % | 76. | 33 % | 72. |
| 2023jaro + podzim | 115 | 99,1 % | 74. | 23 % | 68. |
| 2022jaro + podzim | 104 | 99,0 % | 75. | 23 % | 54. |
| 2021jaro + podzim | 102 | 99,0 % | 73. | 37 % | 59. |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- GYMNÁZIUM 4LETÉ: 62 maturantů, úspěšnost 98,4 %, čeština 72. percentil
- GYMNÁZIUM 6LETÉ: 22 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 59. percentil
- GYMNÁZIUM 8LETÉ: 30 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 86. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
Gymnázium 4leté
v rámci očekávání +1,1 percentilového bodu (± 3,2)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 77. percentil v češtině (424 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 75. percentil (182 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 2,3
- Očekáváno
- 74. percentil, pásmo 71.–77.
Gymnázium 6leté
v rámci očekávání −1,1 percentilového bodu (± 5,1)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2018–2020
- 38. percentil v češtině (95 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 63. percentil (62 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 1,5
- Očekáváno
- 64. percentil, pásmo 59.–69.
Gymnázium 8leté
v rámci očekávání +4,4 percentilového bodu (± 5,1)
Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2017–2018
- 47. percentil v češtině (190 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2025–2026
- 81. percentil (58 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 3,3
- Očekáváno
- 76. percentil, pásmo 71.–81.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 130 obcí, ve kterých žije 6 720 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Strakonice (24 min), Milevsko (30 min), Vodňany (21 min), Blatná (26 min), Protivín (15 min), Dříteň (29 min), Bavorov (26 min), Mirovice (25 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Písek
SŠ Index 470,1 km34/100bodů stačilo (2026)
volné -
Soukromá výtvarná střední škola s.r.o.
SŠ soukromá 0,1 km160povolená kapacita
-
Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Písek
SŠ Index 450,4 km37/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Střední zdravotnická škola, Písek
SŠ Index 810,6 km22/100bodů stačilo (2026)
volné -
Svobodná waldorfská MŠ, ZŠ a SŠ Písek
SŠ 0,7 km120povolená kapacita
-
Obchodní akademie a JŠ s právem SJZ
SŠ Index 981,0 km43/100bodů stačilo (2026)
mírný převis
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.