Střední škola · krajská

Gymnázium, Stříbro

Gymnázium, Stříbro je krajská střední škola ve Stříbře. Do střední školy chodí 381 žáků z 508 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Gymnázium hlásilo 28 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 41 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 62. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
381
z 508 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
41bodů ze 100
Gymnázium · mírný převis
Maturita ČJ 2026
62.percentil
úspěšnost 94 %
Poslední inspekce ČŠI
10/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Stříbro, Soběslavova 1426
Adresa ředitelství
Soběslavova 1426, 349 01 Stříbro
Zřizovatel
Plzeňský kraj
Web
www.goas.cz
IČO
70842582
RED_IZO
600009947

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 20.11.2026 a 21.11.2026, 15.1.2027, nebo kdykoliv po telefonické domluvě. Cena za stravování: 900 Kč/měs. snídaně + večeře; 960 Kč/měs. obědy ve školní jídelně. Ubytování v Domově mládeže SOŠ Stříbro. Obchodní akademie se zaměřením na Podnikání a služby cestovního ruchu. Zahraniční odborná stáž pro žáky Obchodní akademie (projekt ERASMUS+). Škola získala mezinárodní certifikát kvality vzdělávání International Education Society - absolventi mohou obdržet Certifikát IES. Vysoká úspěšnost žáků při státní maturitě. Škola pořádá přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. Bezbariérový přístup do všech prostor školy.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: osmiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

56/100

průměr

Lepší než 56 % osmiletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 32–88.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 53/100

    čeština 76. percentil · angličtina 76. percentil · matematika 71. percentil · úspěšnost 100,0 % · 77 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 78/100

    +4,2 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +6,6)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 40/100

    1,4 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 98 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 37/100

    kvalifikovaní učitelé 96 % úvazků · 27,2 žáka na třídu

V Česku
115. místo ze všech 262 osmiletých gymnázií
Plzeňský kraj
8. místo ze všech 13 v kraji
Skupina
Osmiletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: lycea a odborné školy s maturitou: 66 (průměr) · čtyřletá gymnázia: nedostatek dat

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 102100675 · 2025/26 508 38175 % kapacity 14 27,2nejvíc 31 31,9 4,3 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky 30 79 20 22 26 44 volné
Obchodní akademie – Podnikání a služby cestovního ruchu63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 72 21 28 25 49 volné
Obchodní akademie – podnikání a služby cestovního ruchu63-41-M/02 · 4 roky 30 83 29 30 31 46 volné
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky 30 28 14 15 41 61 mírný převis 2024: 41
Gymnázium – všeobecné gymnázium79-41-K/41 · 4 roky 30 63 15 21 33 50 volné
Gymnázium – Škola pro 21. století79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 49 17 20 34 55 volné
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 32 60 53 32 37 55 volné
Gymnázium – všeobecné osmileté gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 30 54 40 28 28 44 volné
Gymnázium – Škola pro 21. století (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 52 42 30 28 47 volné

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 49 94,1 % 62. 10 % –
2025jaro + podzim 49 92,2 % 68. 28 % –
2024jaro + podzim 42 91,1 % 55. – –
2023jaro + podzim 41 97,6 % 67. 21 % –
2022jaro + podzim 51 94,3 % 72. 17 % –
2021jaro + podzim 51 98,0 % 60. 24 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 24 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 76. percentil
  • SOŠ EKONOMICKÉ: 25 maturantů, úspěšnost 88,9 %, čeština 49. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ ekonomické

v rámci očekávání +3,7 percentilového bodu (± 5,7)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
47. percentil v češtině (115 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
46. percentil (63 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,8
Očekáváno
43. percentil, pásmo 37.–48.

Gymnázium 8leté

nad očekáváním +6,6 percentilového bodu (± 5,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 6,6 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
43. percentil v češtině (159 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
81. percentil (52 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,1
Očekáváno
74. percentil, pásmo 69.–80.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 83 obcí, ve kterých žije 5 163 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Tachov (30 min), Nýřany (22 min), Planá (25 min), Bor (20 min), Vejprnice (26 min), Stod (25 min), Tlučná (23 min), Zbůch (22 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední odborná škola, Stříbro

    Benešova 508, 349 01 Stříbro · Střední škola

    SŠ Index 270,6 km

    32/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední škola, Bor

    Strážská 483, 348 02 Bor · Střední škola

    SŠ Index 3717,0 km

    11/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední odborné učiliště, Domažlice

    Hradecká 482, 333 01 Stod · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr17,6 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Střední škola živnostenská a Základní škola, Planá

    Bezdružická 728, 348 15 Planá · Střední škola

    SŠ Index 5721,7 km

    21/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň

    Průkopníků 290/9, 322 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ Index 3922,0 km

    33/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. SUPŠ a ZUŠ Zámeček s.r.o.

    Zámecké náměstí 80/9, 322 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ soukromá Index 6922,1 km

    40.percentil maturity ČJ

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.