Střední škola · krajská

Gymnázium Chomutov

Gymnázium Chomutov je krajská střední škola v Chomutově. Do střední školy chodí 485 žáků z 570 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Gymnázium – všeobecné vzdělání hlásilo 200 uchazečů na 90 míst; poslední přijatý měl 44 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 73. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
485
z 570 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
51bodů ze 100
Gymnázium – všeobecné vzdělání (šestileté) · těžké
Maturita ČJ 2026
73.percentil
úspěšnost 98 %
Poslední inspekce ČŠI
3/2026
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium Chomutov, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Mostecká 3000, 430 01 Chomutov
Zřizovatel
Ústecký kraj
Web
www.gymcv.cz
IČO
61342645
RED_IZO
600010287

Dny otevřených dveří a služby

DOD: 1. na přelomu listopadu a prosince, 2. v únoru. Stravování: jídelna - výběr ze dvou jídel (oběd á 32,- Kč), školní bufet. PZ: pouze jednotná zkouška (CERMAT), body za prospěch na ZŠ a úspěchy v některých soutěžích. Přípravné kurzy k PZ do čtyřletého studia. Sportovní pobytové kurzy, jazykové pobyty, poznávací exkurze a vícedenní pobyty, evropské projekty, práce s nadanými žáky. Vysoká úspěšnost absolventů v přijímání na VŠ.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, ruština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

75/100

nadprůměr

Lepší než 75 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 62–89.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 58/100

    čeština 69. percentil · angličtina 68. percentil · úspěšnost 98,5 % · 241 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 99/100

    +6,0 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +7,9)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 39/100

    0,9 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 90 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 48/100

    kvalifikovaní učitelé 98 % úvazků · 26,9 žáka na třídu

V Česku
76. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Ústecký kraj
4. místo ze všech 18 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: šestiletá gymnázia: nadprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000081825 · 2025/26 570 48585 % kapacity 18 26,9nejvíc 31 42,1 1,6 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 90 179 83 81 33 58 volné 2025: 26
Gymnázium – všeobecné vzdělání79-41-K/41 · 4 roky 90 200 100 90 44 68 mírný převis
Gymnázium (šestileté)79-41-K/61 jen 2. kolo
Gymnázium – 79-41-K/61, denní, český Gymnázium - všeobecné vzdělán (šestileté)79-41-K/61 jen 2. kolo
Gymnázium – všeobecné (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 30 63 63 25 37 55 mírný převis 2025: 51
Gymnázium – všeobecné vzdělání (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky 30 95 89 27 51 61 těžké
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2025 2026 Gymnázium – všeobecné (šestileté) 2025: 51 Gymnázium – všeobecné (šestileté) 2026: 37 Gymnázium – všeobecné 2025: 26 Gymnázium – všeobecné 2026: 33
  • Gymnázium – všeobecné
  • Gymnázium – všeobecné (šestileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Gymnázium – všeobecné3326
Gymnázium – všeobecné (šestileté)3751

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 102 98,1 % 73. 23 % 61.
2025jaro + podzim 108 100,0 % 72. 33 % 54.
2024jaro + podzim 115 99,1 % 70. 21 % 54.
2023jaro + podzim 115 99,1 % 67. 26 % 53.
2022jaro + podzim 114 100,0 % 67. 16 % 67.
2021jaro + podzim 108 100,0 % 71. 19 % 50.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 74 maturantů, úspěšnost 97,4 %, čeština 67. percentil
  • GYMNÁZIUM 6LETÉ: 28 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 91. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

nad očekáváním +7,9 percentilového bodu (± 3,0)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 7,9 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
67. percentil v češtině (376 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
69. percentil (241 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,6
Očekáváno
61. percentil, pásmo 58.–64.

Gymnázium 6leté

nad očekáváním +9,1 percentilového bodu (± 4,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 9,1 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2018–2020
44. percentil v češtině (183 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
78. percentil (84 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,2
Očekáváno
69. percentil, pásmo 64.–73.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 79 obcí, ve kterých žije 16 550 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Most (21 min), Litvínov (22 min), Jirkov (8 min), Žatec (22 min), Kadaň (22 min), Louny (28 min), Bílina (30 min), Klášterec nad Ohří (21 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. SOŠ energetická a stavební, OA a SZŠ

    Palackého 238/3, 430 01 Chomutov · Střední škola

    SŠ Index 120,9 km

    26/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Chomutov

    Školní 1060/50, 430 01 Chomutov · Střední škola

    SŠ Index 741,0 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední škola technická, gastronomická a automobilní, Chomutov

    Cihlářská 5478, 430 03 Chomutov · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr1,1 km

    21/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Městské gymnázium a Základní škola Jirkov

    Mostecká 309, 431 11 Jirkov · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ slabší4,5 km

    26/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Střední odborné učiliště

    Všehrdy 26, 430 01 Všehrdy · Střední škola

    SŠ státní 6,0 km

    468žáků · 16,1 na třídu

  6. Gymnázium, Kadaň

    5. května 620, 432 01 Kadaň · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ podprůměr14,2 km

    27/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.