Střední škola · krajská

Gymnázium, Kadaň

Gymnázium, Kadaň je krajská střední škola v Kadani. Do střední školy chodí 395 žáků z 420 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 129 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 27 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 55. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
395
z 420 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
30bodů ze 100
Gymnázium (osmileté) · volné
Maturita ČJ 2026
55.percentil
úspěšnost 93 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Kadaň, 5. května 620, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
5. května 620, 432 01 Kadaň
Zřizovatel
Ústecký kraj
Web
www.gymka.cz
IČO
61342751
RED_IZO
600010295

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 11. 11. 2026 / 11. 1. 2027. Pokud jste se rozhodli přečíst tyto řádky, znamená to, že neberete výběr školy na lehkou váhu a nad svojí budoucností přemýšlíte. A přesně tak vypadá typický student nebo studentka našeho gymnázia! Je pro nás prioritou, abyste se připravovali v prostředí, které vás bude inspirovat k novým nápadům a motivovat vás k plnění vašich přání a snů. Nabízíme vám rodinné zázemí, kde nám záleží na vašem úspěchu a nejsou nám lhostejné vaše problémy. Poskytujeme vám prostor pro vaše koníčky a objevujeme vaše silné a slabé stránky a snažíme se na obou společně pracovat. Na konci studia odmaturujete s výsledky lepšími nebo srovnatelnými s nejlepšími školami v kraji a v Česku.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

podprůměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 7–37 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (10–29) ve skupině čtyřletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 22/100

    čeština 58. percentil · angličtina 54. percentil · úspěšnost 97,0 % · 116 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % nezapočteno

    Výsledek se mezi ročníky mění (stejný směr méně než ve 2 ze 3 ročníků), proto se nezapočítává.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 51/100

    1,2 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 92 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 48/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,4 žáka na třídu

V Česku
236. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Ústecký kraj
12. místo ze všech 18 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 9 (slabší)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000081833 · 2025/26 420 39594 % kapacity 13 30,4nejvíc 34 30,9 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 129 47 52 27 57 volné 2025: 49
Gymnázium – Mládí v dobrých rukou79-41-K/41 · 4 roky 64 177 53 61 26 57 volné
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 66 45 30 30 50 volné 2025: 22
2024: –
Gymnázium – Mládí v dobrých rukou (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 32 51 39 30 12 47 volné
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2025: 22 Gymnázium (osmileté) 2026: 30 Gymnázium 2025: 49 Gymnázium 2026: 27
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Gymnázium2749
Gymnázium (osmileté)3022

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 55 92,9 % 55. 14 % –
2025jaro + podzim 70 98,6 % 63. 11 % –
2024jaro + podzim 63 100,0 % 64. 11 % –
2023jaro + podzim 42 97,7 % 68. – –
2022jaro + podzim 31 96,9 % 69. – –
2021jaro + podzim 27 100,0 % 51. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 33 maturantů, úspěšnost 93,9 %, čeština 56. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 22 maturantů, úspěšnost 91,3 %, čeština 54. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání −0,9 percentilového bodu (± 5,3)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020, 2022
63. percentil v češtině (165 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024, 2026
58. percentil (71 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,3
Očekáváno
59. percentil, pásmo 53.–64.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání −5,6 percentilového bodu (± 5,9)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
38. percentil v češtině (66 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
60. percentil (47 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,4
Očekáváno
65. percentil, pásmo 59.–71.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 49 obcí, ve kterých žije 8 334 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Chomutov (23 min), Jirkov (28 min), Žatec (27 min), Klášterec nad Ohří (9 min), Podbořany (22 min), Vroutek (30 min), Spořice (20 min), Březno (14 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola technická, gastronomická a automobilní, Chomutov

    5. května 680, 432 01 Kadaň · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr0,1 km

    21/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň

    Komenského 562, 432 01 Kadaň · Střední škola

    SŠ Index 10,3 km

    21/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední škola a základní škola Klášterec nad Ohří

    Petlérská 447, 431 51 Klášterec nad Ohří · Střední škola

    SŠ 6,1 km

    10žáků · 10,0 na třídu

  4. Gymnázium a Střední odborná škola, Klášterec nad Ohří

    Chomutovská 459, 431 51 Klášterec nad Ohří · Střední škola

    Gymnázium Index 516,7 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. SOŠ energetická a stavební, OA a SZŠ

    Černovická 2901/26, 430 03 Chomutov · Střední škola

    SŠ Index 1212,1 km

    26/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Chomutov

    Školní 1060/50, 430 01 Chomutov · Střední škola

    SŠ Index 7413,3 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.