Střední škola · krajská
Gymnázium Brno-Bystrc
Gymnázium Brno-Bystrc je krajská střední škola v městské části Brno-Bystrc. Do střední školy chodí 767 žáků z 832 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 205 uchazečů na 45 míst; poslední přijatý měl 66 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 81. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 767
- z 832 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2026)
- 73bodů ze 100
- Gymnázium (osmileté) · velmi těžké
- Maturita ČJ 2026
- 81.percentil
- úspěšnost 99 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 4/2022
- 1 zpráva za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Gymnázium Brno-Bystrc, příspěvková organizace
- Adresa ředitelství
- Vejrostova 1143/2, 635 00 Brno
- Zřizovatel
- Jihomoravský kraj
- Web
- www.gyby.cz
- IČO
- 60555211
- RED_IZO
- 600013863
Index kvality
Index kvality: šestiletá gymnázia
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
65/100
Lepší než 65 % šestiletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 56–88.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 73/100
čeština 80. percentil · angličtina 88. percentil · úspěšnost 100,0 % · 166 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % 53/100
−0,3 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −0,3)
-
Zájem uchazečůváha 20 % 67/100
4,0 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 96 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 53/100
kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,5 žáka na třídu
- V Česku
- 23. místo ze všech 64 šestiletých gymnázií
- Jihomoravský kraj
- 4. místo ze všech 11 v kraji
- Skupina
- Šestiletá gymnázia
Další skupiny oborů školy: čtyřletá gymnázia: nadprůměr (orientačně) · osmiletá gymnázia: 93 (špička)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 060555211 · 2025/26 | 832 | 76792 % kapacity | 26 | 29,5nejvíc 33 | 64,7 | 0,0 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 45 | 205 | 106 | 42 | 66 | 82 | velmi těžké | 2024: 81 |
| Gymnázium – čtyřleté studium - zaměření na AJ79-41-K/41 · 4 roky | 45 | 161 | 94 | 45 | 63 | 76 | velmi těžké | |
| Gymnázium (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky | 30 | 361 | 139 | 30 | 54 | 66 | těžké | 2024: 63 |
| Gymnázium – šestileté studium - zaměření na AJ (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky | 30 | 355 | 132 | 30 | 56 | 68 | těžké | |
| Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)79-43-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky | 30 | 294 | 108 | 29 | 58 | 68 | těžké | 2024: 62 |
| Dvojjazyčné gymnázium – šestileté studium - španělský jazyk a literatura (šestileté)79-43-K/61 · 6 roky | 30 | 228 | 87 | 27 | 53 | 61 | těžké | |
| Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky | 30 | 369 | 148 | 29 | 73 | 82 | velmi těžké | 2024: 81 |
| Gymnázium – osmileté studium - klasické jazyky (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky | 30 | 363 | 148 | 29 | 68 | 77 | velmi těžké |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Gymnázium (osmileté)
- Gymnázium (šestileté)
- Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)
- Gymnázium
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Gymnázium (osmileté) | 73 | – | 81 |
| Gymnázium (šestileté) | 54 | – | 63 |
| Dvojjazyčné gymnázium (šestileté) | 58 | – | 62 |
| Gymnázium | 66 | – | 81 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 122 | 99,2 % | 81. | 25 % | 40. |
| 2025jaro + podzim | 131 | 100,0 % | 79. | 21 % | 52. |
| 2024jaro + podzim | 120 | 99,2 % | 80. | 20 % | 67. |
| 2023jaro + podzim | 122 | 99,2 % | 80. | 33 % | 49. |
| 2022jaro + podzim | 107 | 100,0 % | 75. | 30 % | 68. |
| 2021jaro + podzim | 113 | 98,2 % | 83. | 42 % | 56. |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- GYMNÁZIUM 4LETÉ: 32 maturantů, úspěšnost 96,9 %, čeština 75. percentil
- GYMNÁZIUM 6LETÉ: 58 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 83. percentil
- GYMNÁZIUM 8LETÉ: 32 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 85. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
Gymnázium 4leté
v rámci očekávání −0,4 percentilového bodu (± 3,9)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 78. percentil v češtině (338 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 75. percentil (120 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 2,8
- Očekáváno
- 76. percentil, pásmo 72.–80.
Gymnázium 6leté
v rámci očekávání −0,3 percentilového bodu (± 3,0)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2018–2020
- 56. percentil v češtině (789 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 79. percentil (166 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 4,8
- Očekáváno
- 79. percentil, pásmo 76.–82.
Gymnázium 8leté
v rámci očekávání 0,0 percentilového bodu (± 4,9)
Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2017–2018
- 55. percentil v češtině (477 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2025–2026
- 87. percentil (57 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 8,4
- Očekáváno
- 87. percentil, pásmo 82.–92.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 161 obcí, ve kterých žije 34 328 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Blansko (28 min), Kuřim (15 min), Tišnov (26 min), Šlapanice (17 min), Slavkov u Brna (24 min), Rosice (20 min), Hustopeče (29 min), Pohořelice (28 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací, s.r.o.
Gymnázium soukromá Index ≈ podprůměr2,8 km61/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Střední škola Brno, Charbulova
SŠ Index 343,1 km41/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Střední škola a vyšší odborná škola informatiky a financí Brno
SŠ Index 443,5 km40/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Integrovaná střední škola automobilní Brno
SŠ Index 554,5 km47/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola
Gymnázium církevní Index 854,7 km68/100bodů stačilo (2026)
velmi těžké -
LABYRINTH - gymnázium a základní škola, s.r.o.
Gymnázium soukromá 4,7 km56/100bodů stačilo (2026)
těžké
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.