Střední škola · krajská

SPŠ, OA a JŠ s PSJZ

SPŠ, OA a JŠ s PSJZ je krajská střední škola ve Frýdku-Místku. Do střední školy chodí 858 žáků z 1 320 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Ekonomické lyceum hlásilo 119 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 46 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 54. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
858
z 1 320 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
46bodů ze 100
Ekonomické lyceum · mírný převis
Maturita ČJ 2026
54.percentil
úspěšnost 97 %
Poslední inspekce ČŠI
11/2021
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
28. října 1598, 738 01 Frýdek-Místek
Zřizovatel
Moravskoslezský kraj
Web
www.pojfm.cz
IČO
00601381
RED_IZO
600016323

Místa výuky

  • SŠ: Palackého 123, 738 01 Frýdek-Místek
  • SŠ: 28. října 1598, 738 01 Frýdek-Místek
  • SŠ: 28. října 939, 738 01 Frýdek-Místek

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 19. 11. 2026, 8. 12. 2026, 9. 1. 2027, 23. 1.2027. Škola poskytuje technické a ekonomické vzdělání s maturitní zkouškou, zřízena MSK. Jazyková škola nabízí studium ukončené státní jazykovou zkouškou, resp. PET a FCE. Škola se nadstandardně věnuje oblasti osobnostního rozvoje žáků i učitelů. Samozřejmostí je nadstandardní vybavení a spolupráce s firmami. Škola je mimořádně úspěšná v rámci projektů Erasmus+.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina, ruština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

91/100

špička

Lepší než 91 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 87–95.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 89/100

    čeština 53. percentil · angličtina 57. percentil · úspěšnost 97,9 % · 574 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 85/100

    +4,7 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +4,9)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 73/100

    1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 98 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 37/100

    kvalifikovaní učitelé 94 % úvazků · 26,8 žáka na třídu

V Česku
67. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Moravskoslezský kraj
5. místo ze všech 84 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000601381 · 2025/26 1 320 85865 % kapacity 32 26,8nejvíc 31 76,5 6,2 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Informační technologie18-20-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 85 35 30 39 58 mírný převis 2025: 47
2024: 54
Strojírenství23-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 145 57 60 25 54 volné 2025: 24
2024: 29
Technická zařízení budov36-45-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 95 35 30 35 56 mírný převis 2025: 34
2024: 25
Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 122 31 30 34 58 volné 2025: 41
2024: 40
Veřejnosprávní činnost68-43-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 115 34 30 43 56 mírný převis 2025: 37
2024: 35
Technické lyceum78-42-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 85 29 30 42 64 mírný převis 2025: 37
2024: 30
Ekonomické lyceum78-42-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 119 28 30 46 57 mírný převis 2025: 42
2024: 48
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Technická zařízení budov 2024: 25 Technická zařízení budov 2025: 34 Technická zařízení budov 2026: 35 Veřejnosprávní činnost 2024: 35 Veřejnosprávní činnost 2025: 37 Veřejnosprávní činnost 2026: 43 Ekonomické lyceum 2024: 48 Ekonomické lyceum 2025: 42 Ekonomické lyceum 2026: 46 Obchodní akademie 2024: 40 Obchodní akademie 2025: 41 Obchodní akademie 2026: 34 Strojírenství 2024: 29 Strojírenství 2025: 24 Strojírenství 2026: 25
  • Strojírenství
  • Obchodní akademie
  • Ekonomické lyceum
  • Veřejnosprávní činnost
  • Technická zařízení budov

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Strojírenství252429
Obchodní akademie344140
Ekonomické lyceum464248
Veřejnosprávní činnost433735
Technická zařízení budov353425

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 205 97,1 % 54. 14 % 66.
2025jaro + podzim 207 98,6 % 53. 25 % 53.
2024jaro + podzim 162 98,8 % 49. 18 % 49.
2023jaro + podzim 159 94,6 % 44. 16 % 50.
2022jaro + podzim 139 96,5 % 49. 15 % 53.
2021jaro + podzim 162 100,0 % 49. 28 % 44.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • LYCEUM: 55 maturantů, úspěšnost 96,5 %, čeština 59. percentil
  • SOŠ EKONOMICKÉ: 27 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 48. percentil
  • SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 26 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 55. percentil
  • SOŠ TECHNICKÉ: 97 maturantů, úspěšnost 95,9 %, čeština 54. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ technické, lyceum, SOŠ ekonomické, SOŠ pedagogické a humanitní

nad očekáváním +4,9 percentilového bodu (± 1,8)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 4,9 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
51. percentil v češtině (1 368 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
52. percentil (574 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,4
Očekáváno
48. percentil, pásmo 46.–49.
Lyceum
+1,7 p. b., v rámci očekávání (141 maturantů)
SOŠ ekonomické
+2,7 p. b., v rámci očekávání (82 maturantů)
SOŠ pedagogické a humanitní
+4,3 p. b., v rámci očekávání (79 maturantů)
SOŠ technické
+7,4 p. b., nad očekáváním (272 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 101 obcí, ve kterých žije 38 767 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Ostrava (24 min), Havířov (27 min), Třinec (21 min), Český Těšín (19 min), Nový Jičín (24 min), Kopřivnice (24 min), Frenštát pod Radhoštěm (29 min), Frýdlant nad Ostravicí (14 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. PrimMat - Soukromá střední škola podnikatelská, s.r.o.

    Československé armády 482, 738 01 Frýdek-Místek · Střední škola

    SŠ soukromá Index 680,4 km

    37/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Střední uměleckoprůmyslová škola s.r.o.

    28. října 939, 738 01 Frýdek-Místek · Střední škola

    SŠ soukromá Index 840,4 km

    44.percentil maturity ČJ

  3. Gymnázium Petra Bezruče, Frýdek-Místek

    Československé armády 517, 738 01 Frýdek-Místek · Střední škola

    Gymnázium Index 700,5 km

    78.percentil maturity ČJ

  4. Střední škola řemesel, Frýdek-Místek

    Pionýrů 2069, 738 01 Frýdek-Místek · Střední škola

    SŠ Index 101,0 km

    37/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Střední škola informačních technologií, s.r.o.

    Pionýrů 2069, 738 01 Frýdek-Místek · Střední škola

    SŠ soukromá Index 551,0 km

    20/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. SOŠ požár. ochrany a VOŠ požár. ochrany

    Pionýrů 2069, 738 01 Frýdek-Místek · Střední škola

    SŠ státní 1,0 km

    40/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.