Střední škola · vyšší odborná škola · krajská

VOŠ mez.obch.a OA

VOŠ mez.obch.a OA je krajská škola (SŠ a VOŠ) v Jablonci nad Nisou. Do střední školy chodí 356 žáků z 390 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Obchodní akademie – Zahraniční obchod hlásilo 144 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 58 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 59. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠVOŠ krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
356
z 390 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
58bodů ze 100
Obchodní akademie – Zahraniční obchod · těžké
Maturita ČJ 2026
59.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
3/2026
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Vyšší odborná škola mezinárodního obchodu a Obchodní akademie, Jablonec nad Nisou, Horní náměstí 15, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Horní náměstí 1200/15, 466 01 Jablonec nad Nisou
Zřizovatel
Liberecký kraj
Web
www.vosmoa.cz
IČO
60252511
RED_IZO
600020380

Místa výuky

  • SŠ: Horní náměstí 1200/15, 466 01 Jablonec nad Nisou
  • VOŠ: Horní náměstí 1200/15, 466 01 Jablonec nad Nisou

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 8.1. - 9.1.2027 Zaměření zahraniční obchod a cestovní ruch.

Jazyky
angličtina, francouzština, italština, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

90/100

špička

Lepší než 90 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 83–96.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 96/100

    čeština 57. percentil · angličtina 65. percentil · úspěšnost 99,4 % · 254 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 57/100

    −0,7 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −0,8)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 86/100

    1,3 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 54/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,7 žáka na třídu

V Česku
76. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Liberecký kraj
4. místo ze všech 35 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000082244 · 2025/26 390 35691 % kapacity 12 29,7nejvíc 32 30,6 0,0 %
Vyšší odborná školaIZO 110028619 330 – – – – –

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Obchodní akademie – Cestovní ruch63-41-M/02 · 4 roky 60 161 56 60 41 63 mírný převis
Obchodní akademie – Zahraniční obchod63-41-M/02 · 4 roky 30 144 55 30 58 75 těžké
Obchodní akademie – cestovní ruch63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 191 62 60 41 61 mírný převis 2025: 49
Obchodní akademie – zahraniční obchod63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 127 45 30 51 72 těžké 2025: 49
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2025 2026 Obchodní akademie – zahraniční obchod 2025: 49 Obchodní akademie – zahraniční obchod 2026: 51 Obchodní akademie – cestovní ruch 2025: 49 Obchodní akademie – cestovní ruch 2026: 41
  • Obchodní akademie – cestovní ruch
  • Obchodní akademie – zahraniční obchod

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Obchodní akademie – cestovní ruch4149
Obchodní akademie – zahraniční obchod5149

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 87 100,0 % 59. – –
2025jaro + podzim 84 98,8 % 56. 7 % –
2024jaro + podzim 83 98,8 % 57. – –
2023jaro + podzim 89 100,0 % 56. – –
2022jaro + podzim 84 94,2 % 47. – –
2021jaro + podzim 65 93,9 % 50. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ ekonomické

v rámci očekávání −0,8 percentilového bodu (± 2,7)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
63. percentil v češtině (558 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
57. percentil (254 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,2
Očekáváno
58. percentil, pásmo 55.–61.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 95 obcí, ve kterých žije 15 302 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Liberec (15 min), Turnov (21 min), Mnichovo Hradiště (28 min), Semily (30 min), Chrastava (21 min), Železný Brod (18 min), Tanvald (19 min), Smržovka (13 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. SUPŠ a VOŠ

    Horní náměstí 800/1, 466 01 Jablonec nad Nisou · Vyšší odborná škola

    VOŠ 0,1 km

    24povolená kapacita

  2. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Liberec

    Studentská 1402/2, 460 01 Liberec · Vyšší odborná škola

    VOŠ 8,6 km

    180povolená kapacita

  3. Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec

    Masarykova 460/3, 460 01 Liberec · Vyšší odborná škola

    VOŠ 9,2 km

    100povolená kapacita

  4. Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola, Turnov

    Skálova 1603, 511 01 Turnov · Vyšší odborná škola

    VOŠ 15,0 km

    32povolená kapacita

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.