Střední škola · krajská

Gymnázium Boskovice

Gymnázium Boskovice je krajská střední škola v Boskovicích. Do střední školy chodí 468 žáků z 510 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – všeobecné hlásilo 137 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 70 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 78. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
468
z 510 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
70bodů ze 100
Gymnázium – všeobecné · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
78.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
2/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium Boskovice, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Palackého náměstí 222/1, 680 11 Boskovice
Zřizovatel
Jihomoravský kraj
Web
www.gymbos.cz
IČO
62073109
RED_IZO
600013294

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 20.10.2026, 09.1.2026. Bezbariérový přístup do školy a učeben. Wi-Fi pokrytí školy. PZ: ČJ, M, zohledňujeme klasifikaci na ZŠ. Bude pořádán přípravný kurz k přijímacím zkouškám. Výuka CJ - výměnné pobyty v zahraničí. Řada mimoškolních aktivit, kroužků, projektů, pěvecký sbor. Jídelna s volbou jídel. Dále viz web.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

85/100

nadprůměr

Lepší než 85 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 71–95.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 66/100

    čeština 75. percentil · angličtina 64. percentil · úspěšnost 100,0 % · 182 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 91. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 82/100

    1,5 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 57/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,3 žáka na třídu

V Česku
45. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Jihomoravský kraj
7. místo ze všech 35 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: špička (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 102007934 · 2025/26 510 46892 % kapacity 16 29,3nejvíc 31 38,8 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky 60 132 87 60 62 76 velmi těžké 2024: 72
Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 137 90 60 70 82 velmi těžké
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 30 132 78 30 54 68 těžké 2024: 60
Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 114 66 30 50 61 těžké
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 Gymnázium (osmileté) 2024: 60 Gymnázium (osmileté) 2025: 54 Gymnázium 2024: 72 Gymnázium 2025: 62
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20252024
Gymnázium6272
Gymnázium (osmileté)5460

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 88 100,0 % 78. 23 % 65.
2025jaro + podzim 86 100,0 % 76. 41 % 55.
2024jaro + podzim 88 100,0 % 80. 36 % 66.
2023jaro + podzim 91 98,9 % 80. 29 % 71.
2022jaro + podzim 91 98,9 % 79. 41 % 69.
2021jaro + podzim 90 98,9 % 76. 45 % 59.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 61 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 77. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 27 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 80. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +0,1 percentilového bodu (± 3,3)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
78. percentil v češtině (352 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
75. percentil (182 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,9
Očekáváno
75. percentil, pásmo 71.–78.

Gymnázium 8leté

nad očekáváním +6,1 percentilového bodu (± 5,1)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 6,1 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
52. percentil v češtině (197 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
85. percentil (55 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,6
Očekáváno
79. percentil, pásmo 74.–84.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 145 obcí, ve kterých žije 6 651 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Blansko (23 min), Letovice (16 min), Rájec-Jestřebí (14 min), Velké Opatovice (22 min), Jedovnice (29 min), Kunštát (16 min), Jevíčko (23 min), Černá Hora (16 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední pedagogická škola Boskovice

    Komenského 343/5, 680 01 Boskovice · Střední škola

    SŠ Index 880,3 km

    54/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  2. Vyšší odborná škola a střední škola Boskovice

    Komenského 57/1, 680 01 Boskovice · Střední škola

    SŠ Index 370,3 km

    46/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední škola André Citroëna Boskovice

    Dřevařská 1339/7, 680 01 Boskovice · Střední škola

    SŠ Index 570,4 km

    41/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. Masarykova střední škola Letovice

    Tyršova 1069/25, 679 61 Letovice · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr8,4 km

    46/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Gymnázium Rájec-Jestřebí, obecně prospěšná společnost

    Komenského 240, 679 02 Rájec-Jestřebí · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index ≈ podprůměr8,8 km

    45/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  6. Střední škola technická a gastronomická Blansko

    Bezručova 1601/33, 678 01 Blansko · Střední škola

    SŠ Index 313,5 km

    14/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.