Obory · přijímačky 2026
Zemědělské a přírodovědné obory v Moravskoslezském kraji
Zemědělské a přírodovědné obory v Moravskoslezském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 20 škol – dohromady 47 oborů s 1 010 místy.
- Škol
- 20
- 47 oborů · 1 010 míst
- Stačilo bodů – medián
- 21ze 100
- od 11 do 40
- Přihlášek na místo
- 2,2
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 202
- u 23 oborů
Na přijetí stačilo od 11 bodů (Střední odborná škola, Frýdek-Místek) po 40 bodů (Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, Opava); u poloviny oborů stačilo nejvýš 21 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 39 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,2 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 23 oborů (202 míst). Soukromé nebo církevní: 3 z 20 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 11 z 20 škol.
Školy a obory v Moravskoslezském kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, OpavaAgropodnikání · Opava · internát | 30 | 3,3 | 40 | mírný převis | 59 | – |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínEkologie a životní prostředí · Český Těšín | 15 | 3,6 | 38 | mírný převis | 28 | – |
| PRIGO, střední škola, s.r.o.Veterinářství · Ostrava | 30 | 2,8 | 37 | mírný převis | 50 | – |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínAgropodnikání · Český Těšín | 15 | 2,8 | 22 | volné | 28 | – |
| Střední škola technická a zemědělská, Nový JičínAgropodnikání · Nový Jičín | 30 | 1,3 | 20 | volné | 7 | 12 |
| Střední škola technická a zemědělská, Nový JičínEkologie a životní prostředí · Nový Jičín | 30 | 1,5 | 19 | volné | 7 | 10 |
| Střední zahradnická škola, OstravaZahradnictví · Ostrava · internát | 30 | 2,1 | 18 | volné | 6 | 9 |
| Střední odborná škola, Frýdek-MístekAgropodnikání · Frýdek-Místek | 30 | 1,7 | 11 | volné | 2 | 4 |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínCukrář · Český Těšín | 24 | 3,0 | bez zkoušky | 28 | – | |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínJezdec a chovatel koní · Český Těšín | 18 | 1,6 | bez zkoušky | 28 | – | |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínPekař · Český Těšín | 12 | 2,4 | bez zkoušky | 28 | 7 | |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínŘezník – uzenář · Český Těšín | 12 | 0,6 | bez zkoušky | 28 | 8 | |
| Gymnázium a Střední odborná škola, RýmařovOpravář zemědělských strojů · Rýmařov · internát | 24 | 1,0 | bez zkoušky | 10 | 10 | |
| Hotelová škola, Frenštát pod RadhoštěmCukrář · Frenštát pod Radhoštěm · internát | 30 | 2,5 | bez zkoušky | 63 | 2 | |
| Hotelová škola, OstravaCukrář · Ostrava · internát | 30 | 3,5 | bez zkoušky | 62 | – | |
| Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, OpavaZahradník · Opava · internát | 30 | 1,8 | bez zkoušky | 59 | 10 | |
| Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, OpavaZemědělec – farmář · Opava · internát | 54 | 2,8 | bez zkoušky | 59 | – | |
| Odborné učiliště a Praktická škola, HlučínPotravinářská výroba · Hlučín | 18 | 1,8 | bez zkoušky | – | – | |
| Odborné učiliště a Praktická škola, HlučínPotravinářské práce · Hlučín | 6 | 1,7 | bez zkoušky | – | – | |
| Odborné učiliště a Praktická škola, Nový JičínZahradnické práce · Nový Jičín · internát | 7 | 3,9 | bez zkoušky | – | – | |
| Střední odborná škola a Základní škola, Město AlbrechticeOpravářské práce · Město Albrechtice | 14 | 0,5 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 9 | |
| Střední odborná škola a Základní škola, Město AlbrechticePotravinářská výroba · Město Albrechtice | 14 | 0,5 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 10 | |
| Střední odborná škola a Základní škola, Město AlbrechticeZahradnické práce · Město Albrechtice | 14 | 0,6 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 11 | |
| Střední odborná škola a Základní škola, Město AlbrechticeZahradník · Město Albrechtice | 30 | 0,4 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 24 | |
| Střední odborná škola a Základní škola, Město AlbrechticeZemědělec – farmář · Město Albrechtice | 30 | 0,6 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 23 | |
| Střední odborná škola, BruntálOpravář zemědělských strojů · Bruntál · internát | 23 | 1,9 | bez zkoušky | – | 7 | |
| Střední odborná škola, Frýdek-MístekOpravář zemědělských strojů · Frýdek-Místek | 30 | 3,3 | bez zkoušky | 2 | – | |
| Střední odborná škola, Frýdek-MístekZahradník · Frýdek-Místek | 12 | 4,0 | bez zkoušky | 2 | 1 | |
| Střední odborná škola, Frýdek-MístekZemědělec – farmář · Frýdek-Místek | 22 | 4,4 | bez zkoušky | 2 | – | |
| Střední zahradnická škola, OstravaZahradník · Ostrava · internát | 30 | 2,2 | bez zkoušky | 6 | 11 | |
| Střední škola HGS SČMSD, s.r.o.Cukrář · Šilheřovice · internát | 12 | 1,3 | bez zkoušky | 37 | 6 | |
| Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb, Frýdek-MístekCukrář · Frýdek-Místek · 29-54-H/01 Cukrář | 30 | 2,6 | bez zkoušky | 85 | – | |
| Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb, Frýdek-MístekPekař · Frýdek-Místek · 29-53-H/01 Pekař | 10 | 2,4 | bez zkoušky | 85 | – | |
| Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb, Frýdek-MístekŘezník – uzenář · Frýdek-Místek · 29-56-H/01 Řezník-uzenář | 10 | – | bez zkoušky | 85 | – | |
| Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, OpavaCukrář · Opava · internát | 24 | 3,1 | bez zkoušky | 62 | – | |
| Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, OpavaPekař · Opava · internát | 10 | 1,5 | bez zkoušky | 62 | 8 | |
| Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, OpavaVýrobce potravin · Opava · internát | 20 | 0,8 | bez zkoušky | 62 | 6 | |
| Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, OpavaŘezník – uzenář · Opava · internát | 6 | 1,3 | bez zkoušky | 62 | 2 | |
| Střední škola prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-PorubaCukrář · Ostrava · internát | 30 | 4,4 | bez zkoušky | 52 | – | |
| Střední škola prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-PorubaPekař · Ostrava · internát | 30 | 2,0 | bez zkoušky | 52 | – | |
| Střední škola prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-PorubaPotravinářská výroba · Ostrava · Cukrářské práce · internát | 14 | 3,2 | bez zkoušky | 52 | – | |
| Střední škola prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-PorubaZahradnické práce · Ostrava · Pěstování a aranžování rostlin · internát | 14 | 2,1 | bez zkoušky | 52 | – | |
| Střední škola prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-PorubaZahradnické práce · Ostrava · internát | 14 | 2,0 | bez zkoušky | 52 | – | |
| Střední škola technická a zemědělská, Nový JičínOpravář zemědělských strojů · Nový Jičín | 30 | 3,0 | bez zkoušky | 7 | – | |
| Střední škola techniky a služeb, KarvináCukrář · Karviná · internát | 30 | 2,8 | bez zkoušky | 40 | – | |
| Střední škola, JablunkovOpravář zemědělských strojů · Jablunkov · Opravář, řidič, montér, svářeč | 24 | 1,5 | bez zkoušky | 38 | 8 | |
| Vyšší odborná škola DAKOL a Střední škola DAKOLZahradnické práce · Havířov · Květinářské a aranžérské práce | 8 | 0,9 | bez zkoušky | 70 | 4 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Moravskoslezském kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Cukrář | 8 | bez zkoušky |
| Opravář zemědělských strojů | 5 | bez zkoušky |
| Zahradnické práce | 4 | bez zkoušky |
| Agropodnikání | 4 | 21 |
| Pekař | 4 | bez zkoušky |
| Zahradník | 4 | bez zkoušky |
| Potravinářská výroba | 3 | bez zkoušky |
| Zemědělec – farmář | 3 | bez zkoušky |
| Řezník – uzenář | 3 | bez zkoušky |
| Ekologie a životní prostředí | 2 | 28,5 |
| Jezdec a chovatel koní | 1 | bez zkoušky |
| Opravářské práce | 1 | bez zkoušky |
| Potravinářské práce | 1 | bez zkoušky |
| Veterinářství | 1 | 37 |
| Výrobce potravin | 1 | bez zkoušky |
| Zahradnictví | 1 | 18 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Ostrava Kam se dostanu s mými body?
Zemědělské a přírodovědné obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – zemědělské a přírodovědné obory v Moravskoslezském kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 11 bodů (Střední odborná škola, Frýdek-Místek) po 40 bodů (Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, Opava). U poloviny oborů stačilo nejvýš 21 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Moravskoslezském kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, Opava (Agropodnikání) – 40 bodů, 3,3 přihlášky na místo; Albrechtova střední škola, Český Těšín (Ekologie a životní prostředí) – 38 bodů, 3,6 přihlášky na místo; PRIGO, střední škola, s.r.o., Ostrava (Veterinářství) – 37 bodů, 2,8 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – zemědělské a přírodovědné obory v Moravskoslezském kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 23 oborů s 202 místy, nejvíc míst: Střední odborná škola a Základní škola, Město Albrechtice (24 míst); Střední odborná škola a Základní škola, Město Albrechtice (23 míst); Střední škola technická a zemědělská, Nový Jičín (12 míst).
Kolik škol nabízí zemědělské a přírodovědné obory v Moravskoslezském kraji?
Zemědělské a přírodovědné obory v Moravskoslezském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 20 škol s 1 010 místy. Soukromé nebo církevní jsou 3 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na zemědělské a přírodovědné obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 8 oborů, 39 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.