Obory · přijímačky 2026
Zemědělské a přírodovědné obory v Plzeňském kraji
Zemědělské a přírodovědné obory v Plzeňském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 13 škol – dohromady 28 oborů s 695 místy.
- Škol
- 13
- 28 oborů · 695 míst
- Stačilo bodů – medián
- 32,5ze 100
- od 10 do 53
- Přihlášek na místo
- 2,2
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 122
- u 14 oborů
Na přijetí stačilo od 10 bodů (Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy) po 53 bodů (Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy); u poloviny oborů stačilo nejvýš 32,5 bodu ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 22 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,2 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 14 oborů (122 míst). Soukromé nebo církevní: 1 z 13 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 12 z 13 škol.
Školy a obory v Plzeňském kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnázium a Střední odborná škola, PlasyVeterinářství · Plasy · internát | 30 | 4,2 | 53 | těžké | 82 | – |
| Gymnázium a Střední odborná škola, PlasyAgropodnikání · Plasy · internát | 15 | 4,3 | 42 | mírný převis | 82 | – |
| Církevní základní škola a střední škola PlzeňEkologie a životní prostředí · Plzeň · Zájmové a záchranné chovy · internát | 26 | 3,1 | 39 | mírný převis | 72 | – |
| Střední odborná škola, StříbroAgropodnikání · Stříbro · internát | 30 | 1,9 | 26 | volné | 27 | 4 |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský TýnAgropodnikání · Horšovský Týn · internát | 30 | 1,5 | 14 | volné | 44 | 3 |
| Střední škola zemědělská a potravinářská, KlatovyAgropodnikání · Klatovy · internát | 60 | 1,4 | 10 | volné | 35 | 17 |
| Hotelová škola, PlzeňCukrář · Plzeň · internát | 44 | 5,1 | bez zkoušky | 61 | – | |
| Hotelová škola, PlzeňPekař · Plzeň · internát | 10 | 5,1 | bez zkoušky | 61 | – | |
| Hotelová škola, PlzeňŘezník – uzenář · Plzeň · internát | 6 | 3,3 | bez zkoušky | 61 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský TýnCukrář · Horšovský Týn · internát | 24 | 2,5 | bez zkoušky | 44 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský TýnOpravář zemědělských strojů · Horšovský Týn · internát | 30 | 1,8 | bez zkoušky | 44 | 8 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský TýnZemědělec – farmář · Horšovský Týn · internát | 24 | 2,1 | bez zkoušky | 44 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, SušiceOpravář zemědělských strojů · Sušice · internát | 30 | 1,7 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 2 | |
| Střední škola a Základní škola, OselceOpravář zemědělských strojů · Oselce · internát | 24 | 0,4 | bez zkoušky | 59 | 20 | |
| Střední škola a Základní škola, OselceOpravářské práce · Oselce · internát | 14 | 0,9 | bez zkoušky | 59 | 7 | |
| Střední škola a Základní škola, OselcePotravinářská výroba · Oselce · internát | 14 | 0,8 | bez zkoušky | 59 | 10 | |
| Střední škola zemědělská a potravinářská, KlatovyCukrář · Klatovy · Cukrář-výroba · internát | 30 | 2,6 | bez zkoušky | 35 | 2 | |
| Střední škola zemědělská a potravinářská, KlatovyPekař · Klatovy · internát | 15 | 2,3 | bez zkoušky | 35 | 8 | |
| Střední škola zemědělská a potravinářská, KlatovyZahradník · Klatovy · internát | 24 | 1,9 | bez zkoušky | 35 | – | |
| Střední škola zemědělská a potravinářská, KlatovyZemědělec – farmář · Klatovy · internát | 30 | 2,3 | bez zkoušky | 35 | – | |
| Střední škola zemědělská a potravinářská, KlatovyŘezník – uzenář · Klatovy · internát | 15 | 0,8 | bez zkoušky | 35 | – | |
| Střední škola živnostenská a Základní škola, PlanáCukrář · Planá · internát | 24 | 3,4 | bez zkoušky | 57 | – | |
| Střední škola, BorOpravář zemědělských strojů · Bor | 48 | 1,3 | bez zkoušky | 37 | 9 | |
| Střední škola, HoražďoviceCukrář · Horažďovice · internát | 14 | 2,6 | bez zkoušky | 53 | – | |
| Střední škola, HoražďoviceOpravář zemědělských strojů · Horažďovice · internát | 15 | 1,7 | bez zkoušky | 53 | 4 | |
| Střední škola, KraloviceOpravář zemědělských strojů · Kralovice · internát | 30 | 1,2 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 16 | |
| Střední škola, RokycanyLesní mechanizátor · Rokycany · internát | 15 | 1,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 12 | |
| Střední škola, RokycanyOpravář zemědělských strojů · Rokycany · internát | 24 | 2,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Plzeňském kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Opravář zemědělských strojů | 7 | bez zkoušky |
| Cukrář | 5 | bez zkoušky |
| Agropodnikání | 4 | 20 |
| Pekař | 2 | bez zkoušky |
| Zemědělec – farmář | 2 | bez zkoušky |
| Řezník – uzenář | 2 | bez zkoušky |
| Ekologie a životní prostředí | 1 | 39 |
| Lesní mechanizátor | 1 | bez zkoušky |
| Opravářské práce | 1 | bez zkoušky |
| Potravinářská výroba | 1 | bez zkoušky |
| Veterinářství | 1 | 53 |
| Zahradník | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Plzeň Kam se dostanu s mými body?
Zemědělské a přírodovědné obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – zemědělské a přírodovědné obory v Plzeňském kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 10 bodů (Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy) po 53 bodů (Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy). U poloviny oborů stačilo nejvýš 32,5 bodu. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Plzeňském kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy (Veterinářství) – 53 bodů, 4,2 přihlášky na místo; Církevní základní škola a střední škola Plzeň (Ekologie a životní prostředí) – 39 bodů, 3,1 přihlášky na místo; Střední odborná škola, Stříbro (Agropodnikání) – 26 bodů, 1,9 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – zemědělské a přírodovědné obory v Plzeňském kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 14 oborů s 122 místy, nejvíc míst: Střední škola a Základní škola, Oselce (20 míst); Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy (17 míst); Střední škola, Kralovice (16 míst).
Kolik škol nabízí zemědělské a přírodovědné obory v Plzeňském kraji?
Zemědělské a přírodovědné obory v Plzeňském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 13 škol s 695 místy. Soukromá nebo církevní je 1 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na zemědělské a přírodovědné obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 6 oborů, 22 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.