Obory · přijímačky 2026
Strojírenské obory v Pardubickém kraji
Strojírenské obory v Pardubickém kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 12 škol – dohromady 45 oborů s 1 026 místy.
- Škol
- 12
- 45 oborů · 1 026 míst
- Stačilo bodů – medián
- 29ze 100
- od 25 do 34
- Přihlášek na místo
- 1,3
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 369
- u 32 oborů
Na přijetí stačilo od 25 bodů (Střední škola automobilní Holice) po 34 bodů (Průmyslová střední škola Letohrad); u poloviny oborů stačilo nejvýš 29 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 33 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 1,3 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 32 oborů (369 míst). Všechny školy jsou veřejné. Internát nebo domov mládeže uvádí 12 z 12 škol.
Školy a obory v Pardubickém kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Průmyslová střední škola LetohradStrojírenství · Letohrad · internát | 20 | 1,6 | 34 | volné | 47 | 5 |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíDopravní prostředky · Ústí nad Orlicí · internát | 20 | 2,3 | 30 | volné | 66 | 7 |
| Střední průmyslová škola ChrudimStrojírenství · Chrudim · internát | 31 | 1,6 | 29 | volné | 9 | 17 |
| Střední škola technická SvitavyMechanik seřizovač · Svitavy · 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 32 | 0,8 | 26 | volné | 3 | 26 |
| Střední škola automobilní HoliceDopravní prostředky · Holice · internát | 16 | 2,6 | 25 | volné | 92 | – |
| Integrovaná střední škola Moravská TřebováKlempíř · Moravská Třebová · internát | 12 | 1,2 | bez zkoušky | 28 | 9 | |
| Průmyslová střední škola LetohradNástrojař · Letohrad · internát | 17 | 1,4 | bez zkoušky | 47 | 4 | |
| Průmyslová střední škola LetohradStrojní mechanik · Letohrad · internát | 17 | 1,4 | bez zkoušky | 47 | 4 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště LanškrounNástrojař · Lanškroun · internát | 30 | 0,6 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 15 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, TřemošniceKlempíř · Třemošnice · internát | 20 | 0,3 | bez zkoušky | 0 | 6 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, TřemošniceMechanik seřizovač · Třemošnice · Programování a obsluha CNC strojů v kombinaci s oborem 23-56-H/01 Obráběč kovů (L0 + H maturita + výuční list ve 3. ročníku) · internát | 24 | 0,4 | – | 0 | 8 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, TřemošniceMechanik strojů a zařízení · Třemošnice · Servis údržba a montáž strojírenských zařízení v kombinaci s oborem 23-56-H/01 Obráběč kovů (L0 + H maturita + výuční list ve 3. ročníku) · internát | 24 | 0,1 | – | 0 | 8 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, TřemošniceNástrojař · Třemošnice · internát | 24 | 0,0 | bez zkoušky | 0 | 8 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, TřemošniceObráběč kovů · Třemošnice · internát | 24 | 0,3 | bez zkoušky | 0 | 7 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, TřemošniceStrojní mechanik · Třemošnice · Zámečník · internát | 24 | 0,2 | bez zkoušky | 0 | 8 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, TřemošniceStrojírenství · Třemošnice · Ekonomika a informační systémy · internát | 30 | 0,4 | – | 0 | – | |
| Střední průmyslová škola ChrudimMechanik strojů a zařízení · Chrudim · internát | 12 | 2,1 | – | 9 | 8 | |
| Střední průmyslová škola ChrudimObráběč kovů · Chrudim · internát | 22 | 1,3 | bez zkoušky | 9 | 13 | |
| Střední průmyslová škola ChrudimStrojní mechanik · Chrudim · Zámečník · internát | 12 | 3,0 | bez zkoušky | 9 | 6 | |
| Střední průmyslová škola ChrudimStrojník silničních strojů · Chrudim · Mechanik silničních strojů · internát | 23 | 3,0 | bez zkoušky | 9 | – | |
| Střední škola automobilní HoliceKarosář · Holice · internát | 14 | 3,1 | bez zkoušky | 92 | – | |
| Střední škola automobilní HoliceMechanik opravář motorových vozidel · Holice · internát | 51 | 4,2 | bez zkoušky | 92 | – | |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíAutolakýrník · Ústí nad Orlicí · internát | 9 | 3,3 | bez zkoušky | 66 | – | |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíAutolakýrník · Ústí nad Orlicí · zkrácené jednoleté denní studium · internát | 5 | 5,8 | bez zkoušky | 66 | – | |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíKarosář · Ústí nad Orlicí · zkrácené jednoleté denní studium · internát | 7 | 4,6 | bez zkoušky | 66 | – | |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíKarosář · Ústí nad Orlicí · internát | 9 | 3,3 | bez zkoušky | 66 | 3 | |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíMechanik opravář motorových vozidel · Ústí nad Orlicí · internát | 54 | 3,1 | bez zkoušky | 66 | – | |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíMechanik opravář motorových vozidel · Ústí nad Orlicí · zkrácené jednoleté denní studium · internát | 4 | 4,0 | bez zkoušky | 66 | – | |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíMechanik opravář motorových vozidel · Ústí nad Orlicí · zkrácené jednoleté denní studium, zaměření-jednostopá vozidla (motocykly) · internát | 5 | 4,4 | bez zkoušky | 66 | – | |
| Střední škola gastronomická a technická ŽamberkKlempíř · Žamberk · internát | 12 | 0,3 | bez zkoušky | 4 | – | |
| Střední škola gastronomická a technická ŽamberkObráběč kovů · Žamberk · internát | 24 | 0,7 | bez zkoušky | 4 | 6 | |
| Střední škola technická SvitavyMechanik strojů a zařízení · Svitavy · 23-51-H/01 Strojní mechanik · internát | 32 | 0,2 | – | 3 | 29 | |
| Střední škola technická SvitavyNástrojař · Svitavy · internát | 24 | 0,5 | bez zkoušky | 3 | 23 | |
| Střední škola technická SvitavyObráběč kovů · Svitavy · internát | 24 | 0,9 | bez zkoušky | 3 | 18 | |
| Střední škola technická SvitavyStrojní mechanik · Svitavy · internát | 12 | 3,0 | bez zkoušky | 3 | 5 | |
| Střední škola technická SvitavyStrojní mechanik · Svitavy · Letecký mechanik · internát | 12 | 1,1 | bez zkoušky | 3 | 7 | |
| Střední škola technická Vysoké MýtoAutolakýrník · Vysoké Mýto · internát | 24 | 1,4 | bez zkoušky | 1 | 12 | |
| Střední škola technická Vysoké MýtoKarosář · Vysoké Mýto · internát | 24 | 0,8 | bez zkoušky | 1 | 20 | |
| Střední škola technická Vysoké MýtoMechanik opravář motorových vozidel · Vysoké Mýto · internát | 60 | 1,3 | bez zkoušky | 1 | 24 | |
| Střední škola technická Vysoké MýtoMechanik strojů a zařízení · Vysoké Mýto · Mechanik strojů a zařízení L+H · internát | 48 | 0,3 | – | 1 | 20 | |
| Střední škola technická Vysoké MýtoNástrojař · Vysoké Mýto · internát | 12 | 0,8 | bez zkoušky | 1 | 10 | |
| Střední škola technická Vysoké MýtoStrojní mechanik · Vysoké Mýto · internát | 24 | 0,5 | bez zkoušky | 1 | 10 | |
| Střední škola technická Vysoké MýtoStrojírenství · Vysoké Mýto · Počítačová grafika ve strojírenství · internát | 48 | 0,3 | – | 1 | 18 | |
| Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká TřebováStrojní mechanik · Česká Třebová · Zámečník · internát | 24 | 1,0 | bez zkoušky | 73 | 5 | |
| Střední škola technická a sociální KrálíkyStrojní mechanik · Králíky · internát | 30 | 0,5 | bez zkoušky | 57 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Pardubickém kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Strojní mechanik | 7 | bez zkoušky |
| Mechanik opravář motorových vozidel | 3 | bez zkoušky |
| Nástrojař | 5 | bez zkoušky |
| Karosář | 3 | bez zkoušky |
| Mechanik strojů a zařízení | 4 | bez zkoušky |
| Obráběč kovů | 4 | bez zkoušky |
| Strojírenství | 4 | 31,5 |
| Autolakýrník | 2 | bez zkoušky |
| Klempíř | 3 | bez zkoušky |
| Dopravní prostředky | 2 | 27,5 |
| Mechanik seřizovač | 2 | 26 |
| Strojník silničních strojů | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Pardubice Kam se dostanu s mými body?
Strojírenské obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – strojírenské obory v Pardubickém kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 25 bodů (Střední škola automobilní Holice) po 34 bodů (Průmyslová střední škola Letohrad). U poloviny oborů stačilo nejvýš 29 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Pardubickém kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Průmyslová střední škola Letohrad (Strojírenství) – 34 bodů, 1,6 přihlášky na místo; Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí (Dopravní prostředky) – 30 bodů, 2,3 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola Chrudim (Strojírenství) – 29 bodů, 1,6 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – strojírenské obory v Pardubickém kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 32 oborů s 369 místy, nejvíc míst: Střední škola technická Svitavy (29 míst); Střední škola technická Svitavy (26 míst); Střední škola technická Vysoké Mýto (24 míst).
Kolik škol nabízí strojírenské obory v Pardubickém kraji?
Strojírenské obory v Pardubickém kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 12 škol s 1 026 místy. Všechny jsou veřejné.
Dělá se na strojírenské obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 12 oborů, 33 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.