Obory · přijímačky 2026
Strojírenské obory ve Středočeském kraji
Strojírenské obory ve Středočeském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 27 škol – dohromady 55 oborů s 1 288 místy.
- Škol
- 27
- 55 oborů · 1 288 míst
- Stačilo bodů – medián
- 28ze 100
- od 12 do 56
- Přihlášek na místo
- 2,4
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 306
- u 33 oborů
Na přijetí stačilo od 12 bodů (SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZ) po 56 bodů (Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod); u poloviny oborů stačilo nejvýš 28 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 40 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,4 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 33 oborů (306 míst). Soukromé nebo církevní: 2 z 27 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 21 z 27 škol.
Školy a obory ve Středočeském kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodMechanik seřizovač · Mladá Boleslav | 30 | 4,2 | 56 | těžké | 99 | – |
| Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena VodaLetecký mechanik · Odolena Voda · internát | 60 | 2,8 | 46 | mírný převis | 26 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, HořoviceStrojírenství · Hořovice · Technologie a konstrukce | 23 | 1,6 | 37 | mírný převis | 54 | 16 |
| Integrovaná střední škola technická MělníkMechanik strojů a zařízení · Mělník · Robotika, automatizace, strojírenství · internát | 24 | 1,7 | 36 | mírný převis | 80 | 19 |
| Střední průmyslová škola VlašimStrojírenství · Vlašim · Průmyslová automatizace a konstruování v CAD · internát | 12 | 2,4 | 36 | mírný převis | 6 | 6 |
| Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena VodaStrojírenství · Odolena Voda · Letecká technika · internát | 15 | 2,6 | 29 | volné | 26 | – |
| Střední průmyslová škola Emila Kolbena RakovníkStrojírenství · Rakovník · Robotika · internát | 60 | 0,8 | 28 | volné | ≈ podprůměr | 42 |
| Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, KladnoStrojírenství · Kladno · 3D modelování a technologie · internát | 30 | 1,9 | 28 | volné | 51 | 12 |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Mladá BoleslavDopravní prostředky · Mladá Boleslav · internát | 30 | 2,8 | 25 | volné | 43 | – |
| Střední průmyslová škola VlašimMechanik seřizovač · Vlašim · internát | 24 | 1,6 | 25 | volné | 6 | 8 |
| Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Příbram IIStrojírenství · Příbram · Strojírenství počítačové | 30 | 3,0 | 25 | volné | 50 | – |
| VOŠ, SPŠ a OAStrojírenství · Čáslav · internát | 30 | 1,9 | 23 | volné | 62 | 11 |
| Střední průmyslová škola, Mladá BoleslavStrojírenství · Mladá Boleslav · internát | 30 | 2,6 | 20 | volné | 27 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště dopravní ČáslavDopravní prostředky · Čáslav · internát | 24 | 0,9 | 18 | volné | 9 | 16 |
| SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZStrojírenství · Kolín | 60 | 1,8 | 12 | volné | 21 | 17 |
| Integrovaná střední škola technická MělníkStrojní mechanik · Mělník · internát | 30 | 1,9 | bez zkoušky | 80 | 4 | |
| Integrovaná střední škola technická, BenešovKarosář · Benešov · internát | 12 | 2,2 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Integrovaná střední škola technická, BenešovMechanik opravář motorových vozidel · Benešov · automechanik · internát | 30 | 2,9 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Integrovaná střední škola technická, BenešovStrojní mechanik · Benešov · zámečník · internát | 12 | 1,8 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 4 | |
| SOŠ stavební a SOU stavebníKlempíř · Kolín · internát | 15 | 1,9 | bez zkoušky | 72 | 7 | |
| SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZStrojní mechanik · Kolín | 24 | 2,0 | bez zkoušky | 21 | 11 | |
| SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZStrojní mechanik · Kolín · jednoleté zkrácené studium | 12 | 1,4 | bez zkoušky | 21 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště SlanýMechanik opravář motorových vozidel · Slaný | 12 | 5,5 | bez zkoušky | – | 1 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště SlanýStrojní mechanik · Slaný | 12 | 2,5 | bez zkoušky | – | 5 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště dopravní ČáslavKarosář · Čáslav · internát | 12 | 2,9 | bez zkoušky | 9 | 10 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště dopravní ČáslavMechanik opravář motorových vozidel · Čáslav · internát | 48 | 2,6 | bez zkoušky | 9 | 5 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště řemesel, Kutná HoraStrojní mechanik · Kutná Hora · internát | 12 | 2,2 | bez zkoušky | 21 | 8 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Beroun - HlinkyKarosář · Beroun · internát | 12 | 2,0 | bez zkoušky | 14 | 9 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Beroun - HlinkyMechanik opravář motorových vozidel · Beroun · internát | 30 | 2,8 | bez zkoušky | 14 | 2 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Beroun - HlinkyStrojírenské práce · Beroun · internát | 12 | 1,2 | bez zkoušky | 14 | 5 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, DubnoMechanik opravář motorových vozidel · Dubno · internát | 20 | 4,7 | bez zkoušky | 63 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, DubnoStrojní mechanik · Dubno · internát | 12 | 2,8 | bez zkoušky | 63 | 1 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, HořoviceNástrojař · Hořovice | 23 | 1,3 | bez zkoušky | 54 | 11 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, HořoviceStrojní mechanik · Hořovice · Zámečník | 23 | 1,3 | bez zkoušky | 54 | 16 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kladno, DubskáMechanik opravář motorových vozidel · Kladno · Automechanik · internát | 30 | 4,3 | bez zkoušky | 80 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kladno, DubskáStrojní mechanik · Kladno · Zámečník - Obráběč kovů · internát | 24 | 1,5 | bez zkoušky | 80 | 10 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Mladá BoleslavMechanik opravář motorových vozidel · Mladá Boleslav · internát | 30 | 4,2 | bez zkoušky | 43 | 1 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, NeratoviceKarosář · Nymburk · internát | 12 | 2,0 | bez zkoušky | 10 | 9 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, NeratoviceMechanik opravář motorových vozidel · Nymburk · internát | 24 | 3,0 | bez zkoušky | 10 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, NymburkMechanik opravář motorových vozidel · Nymburk · internát | 30 | 4,6 | bez zkoušky | ≈ průměr | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, NymburkStrojní mechanik · Nymburk · internát | 22 | 3,3 | bez zkoušky | ≈ průměr | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, NymburkStrojírenské práce · Nymburk · Obrábění kovů · internát | 20 | 1,1 | bez zkoušky | ≈ průměr | 4 | |
| Střední odborná škola Čelákovice s.r.o.Obráběč kovů · Čelákovice | 15 | 0,8 | bez zkoušky | 3 | 10 | |
| Střední odborné učilištěMechanik opravář motorových vozidel · Dobříš · internát | 23 | 2,5 | bez zkoušky | 46 | 5 | |
| Střední odborné učilištěMechanik opravář motorových vozidel · Loukovec · délka studia 1 rok · internát | 12 | 1,4 | bez zkoušky | – | – | |
| Střední odborné učilištěMechanik opravář motorových vozidel · Loukovec · internát | 30 | 2,3 | bez zkoušky | – | – | |
| Střední odborné učiliště, Nové StrašecíMechanik opravář motorových vozidel · Nové Strašecí · internát | 30 | 2,9 | bez zkoušky | 94 | – | |
| Střední průmyslová škola Emila Kolbena RakovníkStrojní mechanik · Rakovník · internát | 9 | 2,6 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 6 | |
| Střední průmyslová škola VlašimObráběč kovů · Vlašim · Univerzální obráběč kovů · internát | 12 | 2,1 | bez zkoušky | 6 | 5 | |
| Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena VodaStrojní mechanik · Odolena Voda · Mechanik opravář letadel · internát | 29 | 2,6 | bez zkoušky | 26 | – | |
| Střední škola služeb a řemesel, StochovKlempíř · Kladno · internát | 17 | 1,2 | bez zkoušky | 3 | 10 | |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodAutolakýrník · Mladá Boleslav | 10 | 5,6 | bez zkoušky | 99 | – | |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodKarosář · Mladá Boleslav | 20 | 3,0 | bez zkoušky | 99 | – | |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodStrojní mechanik · Mladá Boleslav | 30 | 2,6 | bez zkoušky | 99 | – | |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodStrojírenské práce · Mladá Boleslav | 14 | 2,6 | bez zkoušky | 99 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek ve Středočeském kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Mechanik opravář motorových vozidel | 12 | bez zkoušky |
| Strojní mechanik | 12 | bez zkoušky |
| Strojírenství | 9 | 28 |
| Karosář | 5 | bez zkoušky |
| Strojírenské práce | 3 | bez zkoušky |
| Dopravní prostředky | 2 | 21,5 |
| Klempíř | 2 | bez zkoušky |
| Mechanik seřizovač | 2 | 40,5 |
| Obráběč kovů | 2 | bez zkoušky |
| Autolakýrník | 1 | bez zkoušky |
| Letecký mechanik | 1 | 46 |
| Mechanik strojů a zařízení | 1 | 36 |
| Nástrojař | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Praha Kam se dostanu s mými body?
Strojírenské obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – strojírenské obory ve Středočeském kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 12 bodů (SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZ, Kolín) po 56 bodů (Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav). U poloviny oborů stačilo nejvýš 28 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je ve Středočeském kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav (Mechanik seřizovač) – 56 bodů, 4,2 přihlášky na místo; Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena Voda (Letecký mechanik) – 46 bodů, 2,8 přihlášky na místo; Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hořovice (Strojírenství) – 37 bodů, 1,6 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – strojírenské obory ve Středočeském kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 33 oborů s 306 místy, nejvíc míst: Střední průmyslová škola Emila Kolbena Rakovník (42 míst); Integrovaná střední škola technická Mělník (19 míst); SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZ, Kolín (17 míst).
Kolik škol nabízí strojírenské obory ve Středočeském kraji?
Strojírenské obory ve Středočeském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 27 škol s 1 288 místy. Soukromé nebo církevní jsou 2 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na strojírenské obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 15 oborů, 40 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.