Obory · přijímačky 2026
Strojírenské obory ve Zlínském kraji
Strojírenské obory ve Zlínském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 19 škol – dohromady 44 oborů s 970 místy.
- Škol
- 19
- 44 oborů · 970 míst
- Stačilo bodů – medián
- 23ze 100
- od 10 do 45
- Přihlášek na místo
- 1,8
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 201
- u 28 oborů
Na přijetí stačilo od 10 bodů (Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín) po 45 bodů (Střední škola letecká s.r.o.); u poloviny oborů stačilo nejvýš 23 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 30 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 1,8 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 28 oborů (201 míst). Soukromé nebo církevní: 2 z 19 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 15 z 19 škol.
Školy a obory ve Zlínském kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední škola letecká s.r.o.Letecký mechanik · Kunovice · internát | 30 | 3,0 | 45 | mírný převis | 91 | – |
| MESIT střední školaMechanik strojů a zařízení · Uherské Hradiště | 15 | 1,8 | 33 | volné | 97 | 6 |
| Střední průmyslová škola ZlínStrojírenství · Zlín · 3D technologie | 60 | 2,2 | 29 | volné | 58 | 4 |
| Střední průmyslová škola strojnická VsetínStrojírenství · Vsetín · Výpočetní technika · internát | 60 | 1,9 | 28 | volné | 61 | 10 |
| SŠ prům., hotelová, zdravotnická a VOŠStrojírenství · Uherské Hradiště · internát | 29 | 2,8 | 26 | volné | 36 | – |
| Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský BrodStrojírenství · Uherský Brod · internát | 50 | 1,0 | 23 | volné | 76 | 4 |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické KroměřížMechanik seřizovač · Kroměříž · 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 30 | 0,9 | 20 | volné | 10 | 10 |
| Integrovaná střední škola Valašské MeziříčíMechanik strojů a zařízení · Valašské Meziříčí · Strojní mechanik · internát | 10 | 2,3 | 18 | volné | 4 | – |
| Střední průmyslová škola polytechnická - Centrum odborné přípravy ZlínMechanik seřizovač · Zlín · Obráběč kovů (možnost získat výuční list ve 3. r.) · internát | 60 | 1,0 | 17 | volné | 24 | 6 |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické Uherský BrodTechnik – puškař · Uherský Brod · (L0+H Puškař) · internát | 48 | 1,4 | 16 | volné | 45 | 10 |
| Střední odborná škola Josefa Sousedíka VsetínMechanik seřizovač · Vsetín | 20 | 1,3 | 10 | volné | 4 | 6 |
| Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola SlavičínMechanik opravář motorových vozidel · Slavičín | 10 | 2,7 | bez zkoušky | 2 | – | |
| Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola SlavičínMechanik seřizovač · Slavičín | 24 | 0,8 | – | 2 | 8 | |
| Integrovaná střední škola Valašské MeziříčíStrojní mechanik · Valašské Meziříčí · internát | 30 | 0,6 | bez zkoušky | 4 | 18 | |
| MESIT střední školaObráběč kovů · Uherské Hradiště | 8 | 1,3 | bez zkoušky | 97 | 4 | |
| MESIT střední školaStrojní mechanik · Uherské Hradiště | 8 | 2,1 | bez zkoušky | 97 | – | |
| Střední odborná škola Josefa Sousedíka VsetínMechanik opravář motorových vozidel · Vsetín | 30 | 2,8 | bez zkoušky | 4 | – | |
| Střední odborná škola Josefa Sousedíka VsetínObráběč kovů · Vsetín | 12 | 1,8 | bez zkoušky | 4 | 6 | |
| Střední odborná škola a Gymnázium Staré MěstoMechanik opravář motorových vozidel · Staré Město · internát | 23 | 3,7 | bez zkoušky | 8 | – | |
| Střední odborná škola a Gymnázium Staré MěstoMechanik seřizovač · Staré Město · internát | 23 | 0,3 | – | 8 | 18 | |
| Střední odborná škola a Gymnázium Staré MěstoObráběč kovů · Staré Město · internát | 23 | 0,8 | bez zkoušky | 8 | 19 | |
| Střední odborné učiliště Uherský BrodMechanik opravář motorových vozidel · Uherský Brod · internát | 24 | 3,5 | bez zkoušky | 75 | – | |
| Střední odborné učiliště Valašské KloboukyMechanik opravář motorových vozidel · Valašské Klobouky · internát | 24 | 1,7 | bez zkoušky | ≈ nadprůměr | 8 | |
| Střední odborné učiliště Valašské KloboukyStrojírenské práce · Valašské Klobouky · internát | 6 | 0,7 | bez zkoušky | ≈ nadprůměr | 5 | |
| Střední průmyslová škola OtrokoviceMechanik opravář motorových vozidel · Otrokovice · internát | 23 | 5,2 | bez zkoušky | 44 | – | |
| Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský BrodKarosář · Uherský Brod · internát | 20 | 1,3 | bez zkoušky | 76 | 4 | |
| Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský BrodNástrojař · Uherský Brod · internát | 20 | 0,3 | bez zkoušky | 76 | – | |
| Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský BrodObráběč kovů · Uherský Brod · internát | 20 | 0,4 | bez zkoušky | 76 | – | |
| Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský BrodStrojní mechanik · Uherský Brod · internát | 20 | 0,7 | bez zkoušky | 76 | 6 | |
| Střední průmyslová škola polytechnická - Centrum odborné přípravy ZlínObráběč kovů · Zlín · Operátor CNC a konvenčních obráběcích strojů · internát | 10 | 2,4 | bez zkoušky | 24 | 4 | |
| Střední průmyslová škola polytechnická - Centrum odborné přípravy ZlínStrojní mechanik · Zlín · internát | 20 | 2,1 | bez zkoušky | 24 | 7 | |
| Střední průmyslová škola stavební Valašské MeziříčíKlempíř · Valašské Meziříčí · pro stavební výrobu · internát | 6 | 4,0 | bez zkoušky | 54 | – | |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické KroměřížKarosář · Kroměříž · internát | 10 | 2,5 | bez zkoušky | 10 | 1 | |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické KroměřížMechanik opravář motorových vozidel · Kroměříž · internát | 30 | 3,3 | bez zkoušky | 10 | – | |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické KroměřížObráběč kovů · Kroměříž · internát | 20 | 1,1 | bez zkoušky | 10 | 5 | |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické KroměřížStrojní mechanik · Kroměříž · internát | 12 | 1,9 | bez zkoušky | 10 | 2 | |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické Uherský BrodMechanik seřizovač · Uherský Brod · Programátor CNC strojů (L0+H Obráběč kovů) · internát | 6 | 1,8 | – | 45 | 5 | |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické Uherský BrodObráběč kovů · Uherský Brod · Operátor CNC strojů · internát | 6 | 0,8 | bez zkoušky | 45 | 5 | |
| Střední škola - Centrum odborné přípravy technické Uherský BrodPuškař · Uherský Brod · internát | 24 | 2,2 | bez zkoušky | 45 | 5 | |
| Střední škola hotelová a služeb KroměřížStrojírenské práce · Kroměříž · zámečnické práce a údržba · internát | 17 | 0,5 | bez zkoušky | 12 | 13 | |
| Střední škola letecká s.r.o.Klempíř · Kunovice · internát | 10 | 1,2 | bez zkoušky | 91 | – | |
| Střední škola letecká s.r.o.Strojní mechanik · Kunovice · internát | 24 | 1,9 | bez zkoušky | 91 | – | |
| SŠ informatiky,elektrotechniky a řemeselObráběč kovů · Rožnov pod Radhoštěm · internát | 8 | 2,8 | bez zkoušky | 38 | 2 | |
| SŠ informatiky,elektrotechniky a řemeselStrojní mechanik · Rožnov pod Radhoštěm · Zámečník · internát | 7 | 2,4 | bez zkoušky | 38 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek ve Zlínském kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Obráběč kovů | 8 | bez zkoušky |
| Mechanik opravář motorových vozidel | 7 | bez zkoušky |
| Strojní mechanik | 7 | bez zkoušky |
| Mechanik seřizovač | 6 | 17 |
| Strojírenství | 4 | 27 |
| Karosář | 2 | bez zkoušky |
| Klempíř | 2 | bez zkoušky |
| Mechanik strojů a zařízení | 2 | 25,5 |
| Strojírenské práce | 2 | bez zkoušky |
| Letecký mechanik | 1 | 45 |
| Nástrojař | 1 | bez zkoušky |
| Puškař | 1 | bez zkoušky |
| Technik – puškař | 1 | 16 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Zlín Kam se dostanu s mými body?
Strojírenské obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – strojírenské obory ve Zlínském kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 10 bodů (Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín) po 45 bodů (Střední škola letecká s.r.o., Kunovice). U poloviny oborů stačilo nejvýš 23 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je ve Zlínském kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední škola letecká s.r.o., Kunovice (Letecký mechanik) – 45 bodů, 3 přihlášky na místo; MESIT střední škola, Uherské Hradiště (Mechanik strojů a zařízení) – 33 bodů, 1,8 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola Zlín (Strojírenství) – 29 bodů, 2,2 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – strojírenské obory ve Zlínském kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 28 oborů s 201 místy, nejvíc míst: Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město (19 míst); Integrovaná střední škola Valašské Meziříčí (18 míst); Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město (18 míst).
Kolik škol nabízí strojírenské obory ve Zlínském kraji?
Strojírenské obory ve Zlínském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 19 škol s 970 místy. Soukromé nebo církevní jsou 2 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na strojírenské obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 14 oborů, 30 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.