Obory · přijímačky 2026
Strojírenské obory v Kraji Vysočina
Strojírenské obory v Kraji Vysočina v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 14 škol – dohromady 47 oborů s 920 místy.
- Škol
- 14
- 47 oborů · 920 míst
- Stačilo bodů – medián
- 27ze 100
- od 9 do 33
- Přihlášek na místo
- 1,5
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 215
- u 33 oborů
Na přijetí stačilo od 9 bodů (Střední škola technicko-ekonomická Chotěboř) po 33 bodů (Střední průmyslová škola Třebíč); u poloviny oborů stačilo nejvýš 27 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 31 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 1,5 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 33 oborů (215 míst). Soukromé nebo církevní: 1 z 14 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 11 z 14 škol.
Školy a obory v Kraji Vysočina
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední průmyslová škola TřebíčMechanik seřizovač · Kožichovice · doplňující obor 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 25 | 1,0 | 33 | volné | 67 | – |
| Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště PelhřimovStrojírenství · Kamenice nad Lipou · internát | 25 | 1,4 | 31 | volné | ≈ podprůměr | 10 |
| Střední průmyslová škola TřebíčStrojírenství · Kožichovice · internát | 25 | 2,6 | 30 | volné | 67 | – |
| Střední průmyslová škola JihlavaStrojírenství · Jihlava | 30 | 2,4 | 29 | volné | 94 | 4 |
| Střední škola řemesel a služeb Moravské BudějoviceMechanik seřizovač · Moravské Budějovice · 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 12 | 0,8 | 29 | volné | ≈ podprůměr | 4 |
| Střední průmyslová škola Žďár nad SázavouStrojírenství · Žďár nad Sázavou · internát | 30 | 1,8 | 28 | volné | 59 | 11 |
| Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště PelhřimovDopravní prostředky · Kamenice nad Lipou · Silniční doprava · internát | 25 | 0,7 | 27 | volné | ≈ podprůměr | 10 |
| Střední škola Akademie AGROSTROJ, s.r.o.Mechanik strojů a zařízení · Pelhřimov · Technik robotických a výrobních systémů, 23-51-H/01 · internát | 12 | 1,6 | 26 | volné | – | 4 |
| Střední odborná škola Jana Tiraye Velká BítešMechanik seřizovač · Velká Bíteš | 24 | 1,0 | 22 | volné | 7 | 16 |
| Střední průmyslová škola JihlavaMechanik seřizovač · Jihlava | 24 | 1,0 | 22 | volné | 94 | 15 |
| Střední průmyslová škola Žďár nad SázavouMechanik seřizovač · Žďár nad Sázavou · Obráběč kovů · internát | 40 | 0,7 | 21 | volné | 59 | 13 |
| Gymnázium, SOŠ a VOŠMechanik seřizovač · Ledeč nad Sázavou · Programátor CNC, 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 24 | 0,9 | 13 | volné | 57 | 7 |
| Střední škola technicko-ekonomická ChotěbořMechanik seřizovač · Havlíčkův Brod · kombinace s oborem 23-56-H/01 Obráběč kovů (L0+H – maturita + vyučení) | 24 | 0,7 | 9 | volné | ≈ podprůměr | 3 |
| Agro-technická střední škola Bystřice nad PernštejnemMechanik opravář motorových vozidel · Bystřice nad Pernštejnem · Řidič profesionál · internát | 12 | 0,8 | bez zkoušky | 6 | – | |
| Agro-technická střední škola Bystřice nad PernštejnemMechanik opravář motorových vozidel · Bystřice nad Pernštejnem · Automechanik · internát | 24 | 2,0 | bez zkoušky | 6 | – | |
| Agro-technická střední škola Bystřice nad PernštejnemStrojní mechanik · Bystřice nad Pernštejnem · internát | 12 | 1,0 | bez zkoušky | 6 | 1 | |
| Agro-technická střední škola Bystřice nad PernštejnemStrojírenské práce · Bystřice nad Pernštejnem · Zámečnické práce ve stavebnictví · internát | 14 | 0,3 | bez zkoušky | 6 | 4 | |
| Gastro-technická střední škola Velké MeziříčíDopravní prostředky · Velké Meziříčí · internát | 15 | 0,5 | – | 7 | 11 | |
| Gastro-technická střední škola Velké MeziříčíMechanik opravář motorových vozidel · Velké Meziříčí · internát | 8 | 4,8 | bez zkoušky | 7 | – | |
| Gymnázium, SOŠ a VOŠMechanik seřizovač · Ledeč nad Sázavou · Robotika, 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 24 | 0,4 | – | 57 | 4 | |
| Gymnázium, SOŠ a VOŠObráběč kovů · Ledeč nad Sázavou · internát | 24 | 0,5 | bez zkoušky | 57 | 4 | |
| Gymnázium, SOŠ a VOŠStrojní mechanik · Ledeč nad Sázavou · internát | 24 | 0,6 | bez zkoušky | 57 | 2 | |
| Střední odborná škola Jana Tiraye Velká BítešObráběč kovů · Velká Bíteš | 18 | 1,5 | bez zkoušky | 7 | 6 | |
| Střední odborná škola, Střední odborné učiliště a Základní škola TřešťStrojírenské práce · Kostelec · Zámečník, zámečnické práce a údržba - pracoviště Černovice · internát | 6 | 0,2 | bez zkoušky | ≈ průměr | 5 | |
| Střední průmyslová škola JihlavaAutolakýrník · Jihlava | 10 | 5,4 | bez zkoušky | 94 | – | |
| Střední průmyslová škola JihlavaJemný mechanik · Jihlava | 10 | 2,7 | bez zkoušky | 94 | – | |
| Střední průmyslová škola JihlavaKarosář · Jihlava | 10 | 4,6 | bez zkoušky | 94 | – | |
| Střední průmyslová škola JihlavaMechanik opravář motorových vozidel · Jihlava | 60 | 3,0 | bez zkoušky | 94 | – | |
| Střední průmyslová škola JihlavaNástrojař · Jihlava | 10 | 0,5 | bez zkoušky | 94 | 10 | |
| Střední průmyslová škola JihlavaObráběč kovů · Jihlava | 10 | 2,0 | bez zkoušky | 94 | 1 | |
| Střední průmyslová škola JihlavaStrojní mechanik · Jihlava | 10 | 2,0 | bez zkoušky | 94 | 3 | |
| Střední průmyslová škola TřebíčMechanik opravář motorových vozidel · Kožichovice · Automechanik · internát | 23 | 3,7 | bez zkoušky | 67 | – | |
| Střední průmyslová škola TřebíčObráběč kovů · Kožichovice · internát | 23 | 0,8 | bez zkoušky | 67 | – | |
| Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště PelhřimovMechanik opravář motorových vozidel · Kamenice nad Lipou · Automechanik · internát | 30 | 1,7 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 8 | |
| Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště PelhřimovMechanik seřizovač · Kamenice nad Lipou · Obráběč kovů · internát | 20 | 0,4 | – | ≈ podprůměr | – | |
| Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště PelhřimovStrojní mechanik · Kamenice nad Lipou · Zámečník · internát | 30 | 0,7 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 9 | |
| Střední průmyslová škola Žďár nad SázavouNástrojař · Žďár nad Sázavou · internát | 20 | 0,6 | bez zkoušky | 59 | 6 | |
| Střední průmyslová škola Žďár nad SázavouObráběč kovů · Žďár nad Sázavou · internát | 20 | 1,2 | bez zkoušky | 59 | 6 | |
| Střední průmyslová škola Žďár nad SázavouStrojní mechanik · Žďár nad Sázavou · internát | 20 | 1,5 | bez zkoušky | 59 | 4 | |
| Střední škola Akademie AGROSTROJ, s.r.o.Obráběč kovů · Pelhřimov · Seřizovač - Progrmátor CNC technologií · internát | 9 | 2,3 | bez zkoušky | – | 5 | |
| Střední škola Akademie AGROSTROJ, s.r.o.Strojní mechanik · Pelhřimov · Operátor - Programátor průmyslových robotů · internát | 9 | 1,8 | bez zkoušky | – | 5 | |
| Střední škola stavební JihlavaKlempíř · Jihlava · stavební výroba · internát | 5 | 4,0 | bez zkoušky | 55 | – | |
| Střední škola stavební JihlavaKlempíř · Jihlava · stavební výroba (jednoleté studium) · internát | 4 | 4,5 | bez zkoušky | 55 | – | |
| Střední škola technicko-ekonomická ChotěbořObráběč kovů · Havlíčkův Brod · CNC obrábění | 12 | 1,2 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 5 | |
| Střední škola technicko-ekonomická ChotěbořStrojní mechanik · Havlíčkův Brod | 24 | 0,8 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 7 | |
| Střední škola řemesel a služeb Moravské BudějoviceMechanik opravář motorových vozidel · Moravské Budějovice · internát | 26 | 2,2 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 5 | |
| Česká zemědělská akademie v Humpolci, střední školaMechanik opravář motorových vozidel · Světlá nad Sázavou · internát | 24 | 1,9 | bez zkoušky | 2 | 7 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Kraji Vysočina.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Mechanik seřizovač | 8 | 22 |
| Mechanik opravář motorových vozidel | 7 | bez zkoušky |
| Obráběč kovů | 7 | bez zkoušky |
| Strojní mechanik | 7 | bez zkoušky |
| Strojírenství | 4 | 29,5 |
| Dopravní prostředky | 2 | 27 |
| Klempíř | 1 | bez zkoušky |
| Nástrojař | 2 | bez zkoušky |
| Strojírenské práce | 2 | bez zkoušky |
| Autolakýrník | 1 | bez zkoušky |
| Jemný mechanik | 1 | bez zkoušky |
| Karosář | 1 | bez zkoušky |
| Mechanik strojů a zařízení | 1 | 26 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Jihlava Kam se dostanu s mými body?
Strojírenské obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – strojírenské obory v Kraji Vysočina?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 9 bodů (Střední škola technicko-ekonomická Chotěboř, Havlíčkův Brod) po 33 bodů (Střední průmyslová škola Třebíč, Kožichovice). U poloviny oborů stačilo nejvýš 27 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Kraji Vysočina nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola Třebíč, Kožichovice (Mechanik seřizovač) – 33 bodů, 1 přihláška na místo; Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov, Kamenice nad Lipou (Strojírenství) – 31 bodů, 1,4 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola Jihlava (Strojírenství) – 29 bodů, 2,4 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – strojírenské obory v Kraji Vysočina?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 33 oborů s 215 místy, nejvíc míst: Střední odborná škola Jana Tiraye Velká Bíteš (16 míst); Střední průmyslová škola Jihlava (15 míst); Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou (13 míst).
Kolik škol nabízí strojírenské obory v Kraji Vysočina?
Strojírenské obory v Kraji Vysočina v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 14 škol s 920 místy. Soukromá nebo církevní je 1 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na strojírenské obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 16 oborů, 31 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.