Obory · přijímačky 2026
Strojírenské obory v Plzeňském kraji
Strojírenské obory v Plzeňském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 12 škol – dohromady 34 oborů s 937 místy.
- Škol
- 12
- 34 oborů · 937 míst
- Stačilo bodů – medián
- 16,5ze 100
- od 12 do 26
- Přihlášek na místo
- 1,9
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 199
- u 13 oborů
Na přijetí stačilo od 12 bodů (SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara) po 26 bodů (Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň); u poloviny oborů stačilo nejvýš 16,5 bodu ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 24 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 1,9 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 13 oborů (199 míst). Všechny školy jsou veřejné. Internát nebo domov mládeže uvádí 9 z 12 škol.
Školy a obory v Plzeňském kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední průmyslová škola dopravní, PlzeňDopravní prostředky · Plzeň · Diagnostika a servis silničních vozidel · internát | 30 | 3,1 | 26 | volné | 39 | 6 |
| Střední průmyslová škola, KlatovyStrojírenství · Klatovy | 30 | 2,2 | 24 | volné | 87 | – |
| SPŠ strojnická a SOŠ profesora ŠvejcaraMechanik strojů a zařízení · Plzeň · Strojní mechanik | 12 | 2,6 | 18 | volné | 64 | – |
| Střední odborné učiliště, DomažliceMechanik seřizovač · Stod · internát | 30 | 1,2 | 17 | volné | ≈ podprůměr | – |
| Střední škola, RokycanyMechanik seřizovač · Rokycany · Obráběč kovů · internát | 48 | 0,6 | 16 | volné | ≈ podprůměr | 35 |
| Střední průmyslová škola, TachovMechanik seřizovač · Tachov · 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 15 | 1,4 | 14 | volné | 41 | 7 |
| SPŠ strojnická a SOŠ profesora ŠvejcaraMechanik seřizovač · Plzeň · Obráběč kovů | 48 | 1,3 | 12 | volné | 64 | – |
| SPŠ strojnická a SOŠ profesora ŠvejcaraStrojírenství · Plzeň | 60 | 2,0 | 12 | volné | 64 | – |
| SPŠ strojnická a SOŠ profesora ŠvejcaraObráběč kovů · Plzeň | 60 | 1,2 | bez zkoušky | 64 | – | |
| SPŠ strojnická a SOŠ profesora ŠvejcaraStrojní mechanik · Plzeň | 24 | 2,3 | bez zkoušky | 64 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský TýnMechanik opravář motorových vozidel · Horšovský Týn · internát | 30 | 2,3 | bez zkoušky | 44 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, SušiceMechanik opravář motorových vozidel · Sušice · internát | 24 | 3,0 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Střední odborné učiliště stavební, PlzeňKlempíř · Horní Bříza · internát | 12 | 1,8 | bez zkoušky | 93 | 3 | |
| Střední odborné učiliště stavební, PlzeňStrojní mechanik · Horní Bříza · internát | 12 | 1,6 | bez zkoušky | 93 | 4 | |
| Střední odborné učiliště, DomažliceMechanik seřizovač · Stod · se zaměřením technologie zpracování plastů · internát | 5 | 1,4 | – | ≈ podprůměr | – | |
| Střední odborné učiliště, DomažliceObráběč kovů · Stod · se zaměřením na obsluhu CNC strojů · internát | 42 | 1,4 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Střední odborné učiliště, DomažliceStrojní mechanik · Stod · internát | 24 | 1,2 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 14 | |
| Střední odborné učiliště, DomažliceStrojní mechanik · Stod · se zaměřením nástrojař · internát | 6 | 1,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Střední odborné učiliště, DomažliceStrojní mechanik · Stod · se zaměřením na obsluhu lisů pro vstřikování plastů · internát | 6 | 2,5 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Střední průmyslová škola dopravní, PlzeňAutolakýrník · Plzeň · internát | 23 | 4,0 | bez zkoušky | 39 | – | |
| Střední průmyslová škola dopravní, PlzeňKarosář · Plzeň · internát | 24 | 2,3 | bez zkoušky | 39 | – | |
| Střední průmyslová škola dopravní, PlzeňMechanik opravář motorových vozidel · Plzeň · internát | 60 | 4,5 | bez zkoušky | 39 | – | |
| Střední průmyslová škola, KlatovyMechanik opravář motorových vozidel · Klatovy · Automechanik | 30 | 3,3 | bez zkoušky | 87 | – | |
| Střední průmyslová škola, KlatovyObráběč kovů · Klatovy | 12 | 3,4 | bez zkoušky | 87 | – | |
| Střední průmyslová škola, KlatovyStrojní mechanik · Klatovy · Zámečník | 24 | 2,0 | bez zkoušky | 87 | – | |
| Střední průmyslová škola, TachovObráběč kovů · Tachov · internát | 24 | 0,9 | bez zkoušky | 41 | 21 | |
| Střední průmyslová škola, TachovStrojní mechanik · Tachov · internát | 24 | 0,6 | bez zkoušky | 41 | 21 | |
| Střední průmyslová škola, TachovStrojírenství · Tachov · internát | 15 | 0,3 | – | 41 | 13 | |
| Střední škola a Základní škola, OselceMechanik opravář motorových vozidel · Oselce · internát | 24 | 0,8 | bez zkoušky | 59 | 19 | |
| Střední škola, BorMechanik opravář motorových vozidel · Bor · Automechanik | 24 | 3,0 | bez zkoušky | 37 | – | |
| Střední škola, KraloviceMechanik opravář motorových vozidel · Kralovice · Automechanik · internát | 30 | 1,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 6 | |
| Střední škola, RokycanyMechanik opravář motorových vozidel · Rokycany · internát | 45 | 2,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Střední škola, RokycanyObráběč kovů · Rokycany · internát | 30 | 0,9 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 27 | |
| Střední škola, RokycanyStrojní mechanik · Rokycany · internát | 30 | 1,2 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 23 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Plzeňském kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Mechanik opravář motorových vozidel | 8 | bez zkoušky |
| Strojní mechanik | 6 | bez zkoušky |
| Mechanik seřizovač | 4 | 15 |
| Obráběč kovů | 5 | bez zkoušky |
| Strojírenství | 3 | 18 |
| Autolakýrník | 1 | bez zkoušky |
| Dopravní prostředky | 1 | 26 |
| Karosář | 1 | bez zkoušky |
| Klempíř | 1 | bez zkoušky |
| Mechanik strojů a zařízení | 1 | 18 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města Plzeň Kam se dostanu s mými body?
Strojírenské obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – strojírenské obory v Plzeňském kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 12 bodů (SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara, Plzeň) po 26 bodů (Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň). U poloviny oborů stačilo nejvýš 16,5 bodu. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Plzeňském kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň (Dopravní prostředky) – 26 bodů, 3,1 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola, Klatovy (Strojírenství) – 24 bodů, 2,2 přihlášky na místo; SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara, Plzeň (Mechanik strojů a zařízení) – 18 bodů, 2,6 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – strojírenské obory v Plzeňském kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 13 oborů s 199 místy, nejvíc míst: Střední škola, Rokycany (35 míst); Střední škola, Rokycany (27 míst); Střední škola, Rokycany (23 míst).
Kolik škol nabízí strojírenské obory v Plzeňském kraji?
Strojírenské obory v Plzeňském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 12 škol s 937 místy. Všechny jsou veřejné.
Dělá se na strojírenské obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 10 oborů, 24 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.