Žebříček · Jihočeský kraj · 2026
Nejvyšší přidaná hodnota (odhad) – Jihočeský kraj
Odhad: o kolik percentilových bodů dopadli maturanti v češtině lépe nebo hůř, než se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček před 4, 6 nebo 8 lety. Poslední 3 ročníky, od 30 maturantů, jen školy, kde výsledek držel směr aspoň ve 2 ze 3 ročníků. Velmi výběrové školy (přijatí v průměru nad 90. percentilem) neřadíme: maturita z češtiny má strop a jejich přidanou hodnotu nelze spolehlivě změřit. Je to odhad s nejistotou, ne známka školy.
| Škola a obor | Přidaná hodnota ČJ | Uchazeči u přijímaček | Maturita ČJ | Očekáváno | Odhad |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Střední rybářská škola a VOŠ SOŠ zemědělské · 389 01 Vodňany | +11,4± 3,8 | 38.2020–2022 | 46.2024–2026 | 34. | nad očekáváním |
| 2 Gymnázium Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec gymnázium 8leté · 377 01 Jindřichův Hradec | +10,2± 5,1 | 52.2017–2018 | 85.2025–2026 | 75. | nad očekáváním |
| 3 Gymnázium, Týn nad Vltavou gymnázium 8leté · 375 01 Týn nad Vltavou | +10,0± 6,1 | 40.2017–2018 | 78.2025–2026 | 68. | nad očekáváním |
| 4 Waldorfská škola ČB – MŠ, ZŠ a SŠ lyceum · 370 01 České Budějovice | +9,5± 6,4 | 57.2020, 2022 | 61.2024, 2026 | 52. | nad očekáváním |
| 5 Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor gymnázium 8leté · 390 03 Tábor | +7,7± 5,1 | 53.2017–2018 | 86.2025–2026 | 78. | nad očekáváním |
| 6 VOŠ lesnická a Střední lesnická škola SOŠ zemědělské · 397 01 Písek | +7,5± 3,3 | 42.2020–2022 | 47.2024–2026 | 39. | nad očekáváním |
| 7 Střední škola informatiky a právních studií SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ technické · 370 01 České Budějovice | +7,4± 5,3 | 53.2020, 2022 | 58.2024, 2026 | 51. | nad očekáváním |
| 8 Střední zdravotnická škola, Jindřichův Hradec SOŠ zdravotnické · 377 01 Jindřichův Hradec | +7,3± 4,8 | 41.2020, 2022 | 45.2024, 2026 | 38. | nad očekáváním |
| 9 Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České Budějovice SOŠ technické · 370 01 České Budějovice | +7,2± 2,6 | 54.2020–2022 | 57.2024–2026 | 50. | nad očekáváním |
| 10 TRIVIS - Střední škola veřejnoprávní Vodňany, s.r.o. SOŠ pedagogické a humanitní · 389 01 Vodňany | +6,9± 3,9 | 39.2020, 2022 | 42.2024, 2026 | 36. | nad očekáváním |
| 11 Gymnázium, Třeboň gymnázium 8leté · 379 01 Třeboň | +6,1± 5,1 | 53.2017–2018 | 82.2025–2026 | 76. | nad očekáváním |
| 12 Gymnázium, České Budějovice, Česká 64 gymnázium 8leté · 370 01 České Budějovice | +5,5± 4,7 | 60.2017–2018 | 91.2025–2026 | 86. | nad očekáváním |
| 13 Gymnázium, Český Krumlov gymnázium 4leté · 381 01 Český Krumlov | +5,5± 4,9 | 66.2020–2022 | 67.2024–2026 | 61. | nad očekáváním |
| 14 Biskupské gymnázium J. N. N., církevní ZŠ a ZUŠ gymnázium 6leté · 370 01 České Budějovice | +5,1± 3,2 | 51.2018–2020 | 79.2024–2026 | 73. | nad očekáváním |
| 15 VOŠ, SPŠ automobilní a technická SOU technické (maturitní obory), SOŠ technologické, SOŠ technické, lyceum · 370 01 České Budějovice | +4,3± 2,7 | 39.2020, 2022 | 40.2024, 2026 | 36. | nad očekáváním |
| 16 Všeobecné a sportovní gymnázium, Vimperk gymnázium 4leté · 385 01 Vimperk | +3,3± 5,3 | 64.2020–2022 | 60.2024–2026 | 57. | v rámci očekávání |
| 17 Gymnázium, Prachatice gymnázium 8leté · 383 01 Prachatice | +3,0± 5,6 | 44.2017–2018 | 73.2025–2026 | 70. | v rámci očekávání |
| 18 VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb SOŠ technické, SOU technické (maturitní obory), SOŠ technologické · 386 01 Strakonice | +3,0± 3,8 | 40.2020, 2022 | 40.2024, 2026 | 38. | v rámci očekávání |
| 19 Vyšší odborná škola sociální a Střední pedagogická škola, Prachatice SOŠ pedagogické a humanitní, lyceum · 383 01 Prachatice | +2,5± 3,9 | 57.2020, 2022 | 55.2024, 2026 | 52. | v rámci očekávání |
| 20 Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Volyně SOŠ technické, SOŠ technologické · 387 01 Volyně | +2,5± 3,4 | 44.2020–2022 | 43.2024–2026 | 41. | v rámci očekávání |
| 21 Biskupské gymnázium J. N. N., církevní ZŠ a ZUŠ gymnázium 4leté · 370 01 České Budějovice | +2,4± 4,7 | 79.2020–2022 | 78.2024–2026 | 76. | v rámci očekávání |
| 22 Gymnázium, Soběslav gymnázium 6leté · 392 01 Soběslav | +2,2± 4,4 | 51.2018–2020 | 75.2024–2026 | 73. | v rámci očekávání |
| 23 Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Tábor SOŠ zemědělské, SOŠ hotelové a podnikatelské · 390 02 Tábor | +1,9± 3,6 | 37.2020–2022 | 37.2024–2026 | 35. | v rámci očekávání |
| 24 Gymnázium, Český Krumlov gymnázium 6leté · 381 01 Český Krumlov | +1,7± 4,5 | 45.2018–2020 | 69.2024–2026 | 68. | v rámci očekávání |
| 25 Gymnázium, Strakonice gymnázium 4leté · 386 01 Strakonice | +1,6± 2,8 | 76.2020–2022 | 72.2024–2026 | 71. | v rámci očekávání |
| 26 SOŠ elektrotechnická, COP SOU technické (maturitní obory), SOŠ technické · 373 41 Hluboká nad Vltavou | +1,6± 3,2 | 37.2020–2022 | 38.2024–2026 | 36. | v rámci očekávání |
| 27 Střední škola spojů a informatiky, Tábor SOŠ technické, SOU technické (maturitní obory) · 390 02 Tábor | +1,4± 3,2 | 42.2020–2022 | 40.2024–2026 | 39. | v rámci očekávání |
| 28 Gymnázium Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec gymnázium 4leté · 377 01 Jindřichův Hradec | +1,3± 3,6 | 73.2020–2022 | 69.2024–2026 | 68. | v rámci očekávání |
| 29 Gymnázium, Písek gymnázium 4leté · 397 01 Písek | +1,1± 3,2 | 77.2020–2022 | 75.2024–2026 | 74. | v rámci očekávání |
| 30 Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad Lužnicí SOŠ zemědělské, SOŠ technologické, lyceum · 391 81 Veselí nad Lužnicí | +0,1± 3,8 | 52.2020–2022 | 47.2024–2026 | 47. | v rámci očekávání |
| 31 Gymnázium, Písek gymnázium 6leté · 397 01 Písek | −1,1± 5,1 | 38.2018–2020 | 63.2024–2026 | 64. | v rámci očekávání |
| 32 Gymnázium, Milevsko gymnázium 4leté · 399 01 Milevsko | −1,4± 6,0 | 71.2020–2022 | 64.2024–2026 | 66. | v rámci očekávání |
| 33 Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnická SOŠ zdravotnické, lyceum · 370 01 České Budějovice | −1,6± 2,3 | 53.2020–2022 | 48.2024–2026 | 49. | v rámci očekávání |
| 34 Gymnázium, Dačice gymnázium 4leté · 380 01 Dačice | −2,0± 6,0 | 72.2020–2022 | 64.2024–2026 | 66. | v rámci očekávání |
| 35 Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor gymnázium 6leté · 390 03 Tábor | −2,6± 5,6 | 55.2018–2020 | 75.2024–2026 | 77. | v rámci očekávání |
| 36 Střední zemědělská škola, Písek SOŠ zemědělské · 397 01 Písek | −2,9± 4,5 | 38.2020, 2022 | 34.2024, 2026 | 37. | v rámci očekávání |
| 37 České reálné gymnázium s.r.o. gymnázium 4leté · 370 04 České Budějovice | −3,7± 5,1 | 68.2020–2022 | 60.2024–2026 | 64. | v rámci očekávání |
| 38 Gymnázium, Soběslav gymnázium 4leté · 392 01 Soběslav | −3,7± 4,7 | 77.2020–2022 | 72.2024–2026 | 75. | v rámci očekávání |
| 39 Střední odborná škola, Blatná SOŠ technické, SOŠ ekonomické · 388 01 Blatná | −3,8± 4,7 | 44.2020, 2022 | 36.2024, 2026 | 40. | v rámci očekávání |
| 40 Střední zdravotnická škola, Tábor SOŠ zdravotnické · 390 02 Tábor | −3,9± 3,8 | 40.2020, 2022 | 32.2024, 2026 | 36. | pod očekáváním |
| 41 Obchodní akademie, České Budějovice SOŠ ekonomické, lyceum · 370 01 České Budějovice | −4,0± 2,7 | 62.2020–2022 | 55.2024–2026 | 59. | pod očekáváním |
| 42 Střední škola Jeronýmova České Budějovice, s.r.o. SOŠ ekonomické, lyceum · 370 01 České Budějovice | −4,0± 5,3 | 51.2020, 2022 | 41.2024, 2026 | 45. | v rámci očekávání |
| 43 Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň SOŠ zemědělské · 379 01 Třeboň | −4,0± 6,3 | 40.2020, 2022 | 33.2024, 2026 | 37. | v rámci očekávání |
| 44 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Jindřichův Hradec SOŠ technické, SOŠ hotelové a podnikatelské · 377 01 Jindřichův Hradec | −4,2± 6,0 | 37.2020, 2022 | 30.2024, 2026 | 34. | v rámci očekávání |
| 45 ČAG - gymnázium a základní škola s.r.o. gymnázium 4leté · 370 06 České Budějovice | −4,9± 6,4 | 75.2020, 2022 | 65.2024, 2026 | 70. | v rámci očekávání |
| 46 Střední průmyslová škola strojní a stavební, Tábor SOŠ technické, lyceum · 390 02 Tábor | −4,9± 2,4 | 56.2020–2022 | 47.2024–2026 | 52. | pod očekáváním |
| 47 OA T. G. Masaryka a JŠ s právem SJZ lyceum, SOŠ ekonomické · 377 01 Jindřichův Hradec | −5,3± 3,4 | 59.2020–2022 | 49.2024–2026 | 54. | pod očekáváním |
| 48 Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Písek SOŠ technické · 397 01 Písek | −5,4± 3,2 | 55.2020, 2022 | 45.2024, 2026 | 50. | pod očekáváním |
| 49 Obchodní akademie, Tábor SOŠ ekonomické, lyceum · 390 02 Tábor | −5,9± 3,6 | 59.2020, 2022 | 49.2024, 2026 | 55. | pod očekáváním |
| 50 Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, Velešín SOŠ technické, SOU technické (maturitní obory) · 382 32 Velešín | −5,9± 3,8 | 42.2020, 2022 | 33.2024, 2026 | 39. | pod očekáváním |
| 51 Střední průmyslová škola stavební, České Budějovice SOŠ technické, SOŠ technologické · 370 04 České Budějovice | −6,1± 3,0 | 57.2020, 2022 | 45.2024, 2026 | 51. | pod očekáváním |
| 52 Střední škola obchodní, České Budějovice SOU ostatní (maturitní obory), SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ technické · 370 06 České Budějovice | −6,5± 2,6 | 45.2020, 2022 | 36.2024, 2026 | 43. | pod očekáváním |
| 53 Euroškola Strakonice střední odborná škola s.r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské · 386 01 Strakonice | −6,6± 5,3 | 30.2020, 2022 | 22.2024, 2026 | 29. | pod očekáváním |
| 54 Střední škola polytechnická, České Budějovice SOŠ technologické, SOŠ technické, SOŠ hotelové a podnikatelské · 370 04 České Budějovice | −6,8± 3,3 | 42.2020–2022 | 33.2024–2026 | 40. | pod očekáváním |
| 55 České reálné gymnázium s.r.o. gymnázium 8leté · 370 04 České Budějovice | −7,5± 5,4 | 51.2017–2018 | 66.2025–2026 | 73. | pod očekáváním |
| 56 Gymnázium, Trhové Sviny gymnázium 8leté · 374 01 Trhové Sviny | −8,9± 5,6 | 45.2017–2018 | 60.2025–2026 | 69. | pod očekáváním |
| 57 SOŠ zdravotnická a SOU, Český Krumlov, Tavírna 34 SOŠ zdravotnické · 382 08 Chvalšiny | −11,1± 6,6 | 39.2020, 2022 | 25.2024, 2026 | 36. | pod očekáváním |
| 58 Střední škola a Jazyk.škola s právem SJZ SOŠ pedagogické a humanitní, lyceum, SOŠ hotelové a podnikatelské · 387 01 Volyně | −11,9± 3,8 | 46.2020, 2022 | 30.2024, 2026 | 42. | pod očekáváním |
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2017–2023 (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita po skupinách oborů; odhad Školní radar; MŠMT – rejstřík škol.